Njė shėndet i mirė oral mbron zemrėn dhe pėrmirėson mbrojtjet kundėr Covid-19

| 1 Tetor 2020 |

Njė shėndet i mirė oral mbron zemrėn dhe pėrmirėson mbrojtjet kundėr Covid-19

SIdP: kurimi i inflamacionit tė gingivave ul faktorėt kryesorė tė riskut kardiovaskular deri nė 30% dhe pėr tė paktėn 6 muaj por me njė kontroll tė mirė tė pllakės bakteriale ėshtė e mundur qė tė sigurohet shėndeti i zemrės pėr njė kohė shumė mė tė gjatė


Mbajtja e gojės e shėndetshme i bėn mirė shėndetit veēanėrisht atij tė zemrės. Kėtė fakt e ka rikujtuar Shoqėria Italiane e Periodontologjisė dhe Implantologjisė (SIdP) me rastin e Ditės Botėrore tė Zemrės (qė pėrkon me datėn 29 shtator), duke nėnvizuar sesi parandalimi i periodontitit apo inflamacionit tė rėndė gingival qė prek 8 milionė italianė, redukton nė mėnyrė tė konsiderueshme riskun pėr zemrėn dhe enėt e gjakut. Larja e dhėmbėve tė paktėn 2 herė nė ditė ul probabilitetin e aritmive dhe insuficiencės kardiake me 10% ndėrsa terapia jo kirurgjikale e periodontitit, duke reduktuar sasinė e baktereve tė pranishme, zvogėlon edhe me 30% faktorėt kryesorė tė riskut kardiovaskular pėr tė paktėn 6 muaj.
Parandalimi i inflamacionit gingival me njė higjienė tė pėrshtatshme orale, pėr mė tepėr mund tė jetė i rėndėsishėm edhe pėr t'u mbrojtur nga COVID-19: bakteret orale pėrgjegjėse pėr periodontitin mund tė agravojnė infeksionet pulmonare ose tė lehtėsojnė kolonizimin e rrugėve tė ajrit nga ana e agjentėve infektivė si Koronavirusi.


"Kėto tė dhėna konfirmojnė qė shėndeti i gojės jehon edhe nė gjendjen e shėndetit tė pėrgjithshėm dhe nė veēanti tek ai kardiovaskular, me njė lidhje tė fortė ndėrmjet sėmundjeve tė zgavrės orale dhe patologjive sistemike qė variojnė nga diabeti deri tek artridi reumatoid dhe nga hipertensioni arterial deri te sėmundja e Alzheimer. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė shmangen faktorėt e riskut, duke pėrshtatur stile jetese tė shėndetshme dhe njė higjienė tė mirė orale, me vizita periodike te dentisti," - observon Luca Landi, president i SIdP, - "Larja e dhėmbėve tė paktėn dy herė nė ditė, apo edhe tre, redukton riskun e aritmive, infarktit miokardiak dhe episodeve kardiake akute. Personat qė i nėnshtrohen terapisė jokirurgjikale pėr reduktimin e sasisė sė baktereve patogjene tė pranishme nė xhepat periodontalė reduktojnė edhe numrin e baktereve virulente nė gjak qė do tė kontribuonin nė formimin e ateromave pra ngushtimin e arterieve. Terapia periodontale ēon edhe nė njė reduktim tė proteinės C reaktive, tė fibrinogjenit dhe tė kolesterolit LDL tė oksiduar, elemente tė tjera tė pėrfshira nė njė shtim tė inflamacionit tė enėve tė gjakut dhe tė probabilitetit tė shfaqjes sė aterosklerozės. Tė gjithė kėto faktorė tė riskut kardiovaskular ulen me rreth 30% pėr tė paktėn 6 muaj pas terapisė periodontale: nėse rezultati mbahet me njė kontroll tė mirė tė pllakės bakteriale nėpėrmjet seancave tė higjienės periodike ėshtė e mundur qė shėndeti i zemrės tė jetė i sigurt pėr njė periudhė mė tė gjatė."


E gjithė kjo ėshtė edhe mė e rėndėsishme sot, gjatė pandemisė sė COVID-19: studime tė ndryshme klinike kanė risjellė lidhjen ndėmjet sėmundjeve kardiovaskulare dhe COVID-19, duke treguar se pacientėt me patologji kardiake tė mėparshme dhe hipertension kanė mė shpesh nevojė pėr shtrim nė terapi intensive nė rastin e infektimit me SARS-CoV-2, qė pėrkeqėson patologjitė kardiovaskulare.

" Edhe gjendja e shėndetit oral mund tė ketė njė impakt nė dekursin e COVID-19, nė fakt bakteret patogjene qė qėndrojnė nė gojė mund tė agravojnė infeksionet pulmonare ose tė lehtėsojnė kolonizimin e rrugėve tė ajrit nga ana e baktereve dhe virusit patogjen," - shton Francesco Cairo, zėvendės president iSIdP.- "Prandaj sot mė shumė se kurrė ėshtė thelbėsore qė tė kujdesemi pėr shėndetin e gojės dhe zemrės bashkė: sėmundjet kardiovaskulare ndajnė me periodontitin faktorė tė shumtė risku, ndaj luftimi dhe parandalimi i njėrės ka efekte pozitive te tjera dhe anasjelltas. Periodontiti dhe patologjitė kardiovaskulare ndajnė edhe tė njėjtėt faktorė gjenetikė: nė njė zonė specifike nė kromozomin 9 nė fakt janė vėnė re shprehje tė shumfishta tė lidhura midis tyre jo vetėm me diabetin e tipit 2 por edhe me sėmundjen e Alzheimerit. Megjithatė ajo qė ka mė shumė rėndėsi nė reduktimin e riskut tė sėmundjeve gingivale dhe kardiake ėshtė njė stil i pėrshtatshėm jetese: shumė nga elementet qė konkurrojnė pėr tė rritur riskun pėr zemrėn dhe enėt e gjakut varen nga stilet e jetesės tė modifikueshme si konsumimi i alkoolit, duhanpirja, jeta sedentare, ushqyerja e gabuar, tė gjithė kėto janė faktorė me njė impakt negativ edhe nė shėndetin oral. Ja pėrse me rastin e Ditės Botėrore tė Zemrės ėshtė e rėndėsishme qė t'i kujtojmė tė gjithėve se zgjedhjet e thjeshta ditore kontribuojnė nė mėnyrė vendimtare nė pėrmirėsimin e shėndetit oral dhe kardiovaskular tė secilit."

Nėn kujdesin e: Zyra e Shtypit tė SIdP 

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 15 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D