Maskat dhe shėndeti oral

| 24 Shtator 2020 |

Maskat dhe shėndeti oral

Nga SIdP vijnė kėshillat qė i duhen dhėnė pacientėve dhe mėnyra sesi t’ja shpjegoni atyre pasi pėrdorimi pėr njė kohė tė gjatė i maskave do tė sillte nė mėnyrė indirekte probleme tė gingivave dhe dhėmbėve.

Nor. Mac.


Fakti qė nuk ka evidenca shkencore qė mund tė indikojnė njė risk pėr shėndetin oral qė lidhet me pėrdorimin pėr njė kohė tė gjatė tė maskave, nuk nėnkupton qė nuk duhet t'i kushtojmė vėmendje shėndetit oral dhe qė risku nuk ekziston.
"Edhe pse ende nuk kemi njė evidencė shkencore tė qartė mbi kėtė argument, ėshtė mbi tė gjitha intuitive qė tė njohim qė disa aspekte tė tipit higjienik mund tė kushtėzojnė shėndetin oral dhe atė gjeneral pėr shkak tė qėndrimit pėr njė kohė tė gjatė tė maskės pėrpara gojės," - thotė Nicola Marco Sforza, president i SIdP nė agjencinė ANSA qė mė tej shton:
"Vendosja e maskės mbrojtėse, kirurgjikale ose asaj FFP2 paraqet pa dyshim njė masė mbrojtėse pėr Covid dhe pėrdorimi i saj ėshtė rregulluar sipas kushteve te ndryshme mjedisore."
Ndėr problemet qė hasen pėr shkak tė pėrdorimit tė zgjatur tė maskės dhe vėshtirėsisė pėr tu hidratuar janė edhe ato qė lidhen me shėndetin oral: ndėrmjet tė cilave reduktimi i mundshėm i prodhimit tė pėshtymės, formimi i erės sė keqe tė gojės qė shkaktohet edhe nga ushqimi i mbetur nėpėr dhėmbė dhe pllaka bakteriale.


SIdP indikon disa rregulla tė thjeshta qė mund t'i sugjerohen pacientėve.
Sapo tė jetė e mundur duhet tė hiqet maska, nė mėnyrė tė sigurt dhe tė hidratohemi gjatė ditės, duke pirė njė sasi uji jo mė pak se 1-1,5 litra nė ditė," - thotė Sforza, duke shpjeguar se kjo lejon qė tė ruhet aktiviteti normal qelizor dhe mirėqenia e pėrgjithshme.


"Pas ēdo vakti ėshtė thelbėsore qė tė heqim mbetjet e ushqimit dhe pllakėn bakteriale me njė larje dhėmbėsh prej 2 minutash me furēėn e dhėmbėve (mė mirė nėse e kemi furēė elektrike) si edhe pastrimin e hapėsirave ndėrdhėmbore me furēėn interdentare apo fill, pėrpara se tė rivendosim maskėn. 
"Vėmendje tė veēantė," - vijon Sforza - "i duhet kushtuar maskave prej cope, qė mund tė kenė njė aktivitet tė moderuar filtrues dhe tė jenė njėsoj mbrojtėse nė kushtet e socializimit normal dhe jo profesional, edhe pse duhet mbajtur mend qė nėse pėrdoren pėr shumė orė mund tė kthehen nė njė bartėse mikroorganizmash. Prandaj duhet ndėrruar shpesh dhe tė lahet me detergjentėt e pėrshtatshėm dhe ujė tė ngrohtė."


Por mesazhi pėrfundimtar qė presidenti Sforza lancon nėpėrmjet ANSA ėshtė ai qė sidomos nė epokėn e Covid-it ėshtė thelbėsore qė tė ruajmė njė higjienė tė mirė orale nė shtėpi dhe tė ndjekim njė stil jetese tė shėndetshėm pėr tė mbrojtur buzėqeshjen.
Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D