Federata Evropiane e Peridontologjisė: Ndėrprerja e trajtimit stomatologjik mund tė dėmtojė seriozisht shėndetin

| 18 Shtator 2020 |

Federata Evropiane e Peridontologjisė: Ndėrprerja e trajtimit stomatologjik mund tė dėmtojė seriozisht shėndetin

Federata Evropiane e Periodontologjisė ka lancuar fushatėn “Kthim nė normalitet”, pėr tė promovuar shėndetin oral edhe nė epokėn e Covid-19. Graziani: Nuk ėshtė provuar se ka risqe pėr ata qė i drejtohen klinikės dentare

Lorena Origo


Muajt e fundit, shumė pacientė stomatologjikė nė tė gjithė botėn janė ndeshur me ndėrprerjen e papritur tė trajtimeve tė tyre pėr shkak tė pandemisė nga Covid-19 (SARS-CoV-2). Profesionistėt e shėndetit oral kanė implemetuar protokolle tė reja dhe rekomandime pėr tė shtyrė trajtimet qė nuk janė urgjente, tė cilat kanė shkaktuar vonesa tė konsiderueshme nė kurat stomatologjike dhe nė planet e trajtimit dentar.
Pėr t'i dhėnė sektorit dentar njė guidė sesi mund tė pėrballojnė me efikasitet krizėn nga Covid-19, Federata Evropiane e Periodontologjisė (FEP) ka nxjerrė rekomandime qė pėrfshijnė njė protokoll sigurie pėr klinikat dentare, qė duhet ndjekur gjatė trajtimit tė pacientėve pėrpara, gjatė dhe pas ardhjes nė klinikė.

Masa tė ngjashme janė propozuar dhe pėrshtatur nė tė gjithė botėn nga organizata tė tjera dentare kombėtare dhe ndėrkombėtare e duket se kanė qenė efikase nė kufizimin e pėrhapjes virale nė fushėn stomatologjike. Qoftė OBSH-ja qoftė Centers for Disease Control (CDC) afirmojnė se nuk ka pasur raste tė konfirmuara me Covid-19 qė janė infektuar nė njė klinikė dentare.
"Shėndeti oral ėshtė njė komponent i mirėqenies sė pėrgjithshme dhe ne tė gjithė duhet tė vazhdojmė tė kujdesemi pėr dhėmbėt dhe gingivat pėr njė jetė mė tė mirė," - afirmon profesor Nicola West, sekretar i pėrgjithshėm i FEP.

"Karakteristikat unike tė ambientit dhe profesioni stomatologjik kanė garantuar gjithmonė kontrollin e infeksioneve," - nėnvizon profesor Filippo Graziani, ish president i FEP dhe president aktual i komitetit tė projektit evropian tė federatės. "Numri kompleksiv i profesionistėve tė sektorit dentar qė janė infektuar me Covid-19 ėshtė jashtėzakonisht shumė i ulėt nė krahasim me popullsinė e pėrgjithshme, edhe nė periudhėn e parė tė pandemisė."

Stomatologjia ėshtė pėrgatitur mirė pėr tė parandaluar ēdo risk infektimi qė lidhet me pandeminė aktuale, sepse profesioni po pėrshtat masa efikase pėr tė garantuar sigurinė qoftė pėr pacientėt qoftė pėr profesionistėt. Ėshtė e rėndėsishme qė tė mbajmė mend qė anashkalimi i shėndetit oral edhe pėr njė periudhė kohore tė limituar, mund tė ketė njė impakt negativ nė shėndetin e pėrgjithshėm sepse sėmundjet periodontale dhe dentare lidhen me gjendjet e rėnda kronike. Sipas provave shkencore, njė shėndet i keq oral mund tė lidhet me diabetin, sėmundjet kardiovaskulare, demencėn dhe gjendje tė tjera tė rėnda.
"Dentistėt dhe periodontologėt janė gjithmonė tė detyruar qė tė pėrdorin protokollet e mbrojtjes efikasė pėr mbrojtjen e pacientėve nga ēdo infeksion," - shton profesor Graziani."

Duke u pėrqendruar nė sensibilizimin mbi protokollet e sigurisė dhe mbi promovimin e pėrfitimeve tė kujdesit pėr shėndetin oral dhe gingival nė ēdo moment, FEP ka lancuar nė rrjetet sociale fushatėn "Kthim nė normalitet".
Tė gjithė pacientėt dhe profesionistėt mund tė shohin rekomandimet pėr Covid-19 nė website e FEP (www.efp.org).

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 11 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D