Pėrdorimi i maskės nuk shkakton patologji orale

| 11 Shtator 2020 |

Pėrdorimi i maskės nuk shkakton patologji orale

Konfirmimet e Urdhėrit spanjoll tė dentistėve pėr pacientėt e shqetėsuar pėr efektet e presupozuara tė pėrdorimit tė zgjatur tė maskave te respirimet dhe shėndetin oral, sidomos halitosis


Halitosis, goja e thatė, dhėmbė me njolla janė disa nga shqetėsimet orale qė disa persona i atribuojnė pėrdorimit tė maskės: por nuk ekzistojnė prova shkencore qė tregojnė lidhjen e maskės me shfaqjen e kėtyre patologjive orale dhe prandaj nė situatėn aktuale pandemike, Consejo General de Dentistas spanjoll rekomandon popullin qė tė vazhdojė ta pėrdorė atė.


Nė gojė jetojnė miliona baktere qė i pėrkasin pothuajse 300 familjeve tė ndryshme. Mungesa e oksigjenit mund tė ndryshojė ekuilibrin, e quajtur simbiozė dhe tė provokojė njė ēekuilibėr (disbiozė) ku mund tė zhvillohen dhe tė mbizotėrojnė disa baktere mė patogjene. Megjithatė, ėshtė shumė pak e mundshme qė kjo situatė e mungesės sė oksigjenit tė verifikohet nė kushtet normale tė pėrdorimit tė maskave.
Pėr kėtė arsye, Óscar Castro Reino, president i Consejo General de Dentistas, siguron qė pėrdorimi i maskės dhe supozimi pėr mungesėn e oksigjenit nuk janė shkaqe pėr halitosis: "Duke mbajtur maskėn, njė pjesė e ajrit qė ekspirojmė qėndron pėr njė kohė tė gjatė nė kontakt me sistemin tonė olfaktiv. Pėr kėtė arsye, disa persona mendojnė se ky problem ju ėshtė krijuar tani, por nė tė vėrtetė ka qenė i pranishėm mė parė thjesht nuk e kanė vėnė re."
Gjithashtu rikujtojnė qė maskat duke u pėrdorur prishen; ato kirurgjikale pėr shembull duhet tė hidhen pas 4 apo 6 orėsh pėrdorimi sepse nė rast tė kundėrt do tė grumbullojnė pėshtymė, duke e humbur efikasitetin e tyre dhe duke shtuar erėn e pakėndshme.

Rėndėsia e higjienės dhe ruajtjes sė zakoneve tė shėndetshme
Fakti qė duhet tė mbajmė maskėn dhe tė fshehim gojėn nuk duhet tė na bėjė qė tė harrojmė zakonet e mira tė higjienės orale. Njė larje me furēė nė mėnyrėn e duhur duhet tė kryhet tė paktėn 2 herė nė ditė me njė pastė me pėrmbajtje fluori, si dhe tė shoqėrohet me pėrdorimin e fillit interdentar. "Duhet tė mbajmė mend,"- vijon Óscar Castro Reino, - "qė mukoza orale ėshtė njė nga rrugėt hyrėse tė koronavirusit. Ndaj mbajtja e njė goje tė shėndetshme ėshtė thelbėsore."
Pėr mė tepėr tani mė shumė se kurrė ėshtė e rėndėsishme qė furēa e dhėmbėve pas pėrdorimit tė pastrohet mirė, tė shpėlahet dhe ujė tė bollshėm dhe tė thahet, duke i vendosur mė pas kapuēin pėr ta mbuluar, por edhe tė mos ndahet me njė person tjetėr e tė ruhet larg aksesorėve tė tjerė tė tualetit. Nė fund tė kėsaj procedure tė lahen mirė edhe duart.


Gjithashtu ėshtė e rėndėsishme tė ruhen zakone tė shėndetshme ushqimore, tė reduktohet konsumi i produkteve me sheqer dhe tė shmanget pėrdorimi i alkoolit dhe duhanit.
Nė fund, presidenti Castro rekomandon qė t'i drejtoheni dentistit pėr ēdo shqetėsim tė kavitetit oral nė mėnyrė qė tė pėrballeni me problemin sa mė shpejt tė jetė e mundur: "Pjesa mė e madhe e patologjive orale ka nevojė pėr njė trajtim tė thjeshtė nėse diagnostikohet pėrpara kohe." - pėrmbyll ai.

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 15 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D