Marrėdhėnia "inflamatore" ndėrmjet ushqimit dhe shėndetit: si ta kontrollojmė

| 14 Gusht 2020 |

Marrėdhėnia "inflamatore" ndėrmjet ushqimit dhe shėndetit: si ta kontrollojmė

Autor: Dr. Attilio Speciani


Pacienti yt ėshtė gati pėr njė procedurė tė rėndėsishme, por gjatė kontrollit tė fundit tė gojės sė tij u vunė re gingiva tė inflamuara dhe njolla tė mukozitit, gjendje tė pafavorshme pėr vendosjen e njė implanti. Po, ende ėshtė e mundur qė tė kryhet procedura e programuar dhe gjendja inflamatore mund tė influencojė rezultatet e vetė implantit dhe favorizojnė ēdo reaksion tė mundshėm ndaj anestetikėve ose antibiotikėve, duke interferuar me shėrimin e plagės dhe kohėn e rekuperimit.


Dy artikuj tė ndryshėm tė publikuar nė 2017 te Journal of Allergy and Clinical Immunology pėr tė njėjtėn ēėshtje, kanė shpjeguar se 62% e reaksioneve alergjike, atyre tė ngjashme me alergjinė ose reaksionet inflamatore, duke qenė se nuk ėshtė kuptuar ende plotėsisht origjina e tyre mund tė varen nga shkaqe multifaktoriale, ku mė i rėndėsishmi ėshtė glikolizimi. Procesi i glikolizimit, individualisht pėr shkak tė ngrėnies sė tepėrt ose tė pėrsėritur tė sheqernave tė ndryshėm (sukrozė, glukozė, fruktozė por edhe frutat), polioleve dhe alkoolit lidhen ngushtė me zakonet nutricionale. Matja ėshtė gjithmonė mė e mirė sesa supozimi dhe nė njė mjedis tė tillė tė rėndėsishėm, ndėrgjegjėsimi pėr nivelin e inflamacionit lejon ēdo mjek qė tė pėrgatisė pacientėt e tij, pėr tė operuar dhe trajtuar ata nė mėnyrė mė tė sigurt, duke synuar pėr rezultate mė tė mira.


Sot, ėshtė e mundur qė tė maten citokinat specifike si BAFF (B Cell Activating Factor), PAF (Platelet Activating Factor), MGO (Methylglioxale) dhe GA (Glycated Albumin %), pak kohė pėrpara kirurgjisė sė zgjedhur, pėr tė pėrcaktuar strategjinė nutricionale pėr reduktimin e inflamacionit sistemik. Kėto citokina dhe analytes kanė efekte tė shumta dhe lidhen ngushtė me induktimin e kaviteteve, kandidozės, sėmundjeve autoimune, ulcerave aftoze dhe shumė gjendje tė tjera. Nė kėtė rast, sidoqoftė, do tė ishte me rėndėsi qė tė pėrmendet shėrimi i plagės dhe tendenca drejt infeksionit. Nivele tė larta tė inflamacionit pėrcaktojnė njė kohė mė tė gjatė shėrimi pėr shkak tė infiltrimit makrofag nė kufijtė e incizionit. Ruajtja e kėsaj gjėndjeje nėnkupton mė shumė infeksione, mė shumė komplikacione dhe ndoshta njė reputacion tė dobėt pėr kirurgun.
Lajmi i mirė ėshtė qė kėto citokina janė tė lidhura edhe me ushqyrjen dhe ēdo mjek mund tė masė ato pėr tė pėrcaktuar mėnyrėn e duhur tė tė ngrėnit nė mėnyrė qė tė pėrgatisė pacientin pėr operacionin dhe pėr ditėt pas tij. Njė plan i personalizuar ushqyerje mund tė reduktojė predispozitėn negative duke hequr citokinat inflamatore nga fusha e operacionit dhe mund tė jetė i rėndėsishėm pėr ēdo aplikim tjetėr klinik.         
Rezultatet e njė testi PerMè (qė integrojnė predispozitėn gjenetike, nivelet e citokinave inflamatore, profilin personal tė ushqimit dhe efektet e sheqerit) lejojnė mjekun qė tė pėrcaktojė planin mė tė pėrshtatshėm nutricional pėr ēdo pacient. Nė njė periudhė 15-20 ditore tė kėsaj diete, edhe nėse pacienti nuk po sheh pėrmirėsim tė pėrgjithshėm tė stilit tė jetesės sė tij, reduktimi i inflamacionit ėshtė i dukshėm dhe lejon doktorin qė tė kryejė operacionin mė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme.
Inflamacioni qė lidhet me ushqimin ėshtė njohur pėr njė kohė tė gjatė, edhe pse vetėm kohėt e fundit, komuniteti shkencor ka pranuar njė vlerėsim tė IgG ushqim-specifik si njė shenjė e ngrėnies sė tepėrt ose tė pėrsėritur, qė mund tė shkaktojė inflamacion. Kjo shkon pėrtej konsideratave anti-shkencore tė vjetėruara dhe false tė intolerancave ushqimore. Ato thjesht nuk ekzistojnė. Simptomat e inflamacionit qė lidhet me ushqimin nė fakt janė njė problem i vėrtetė dhe lidhen me citokinat qė mund tė maten me saktėsi. Njohuritė inovative tė efekteve tė sheqernave tė ndryshėm (siē ėshtė HFCS, sukroza, fruktoza), polioleve (ksilitoli dhe sorbitoli) apo alkoolit nė organizėm lejon mjekun qė tė kuptojė mė mirė dėmtimet e tyre.


Kėto efekte janė pėr shkak tė glikolizimit jo enzimatik tė proteinave, ADN-sė dhe enzimave qė pėrcaktojnė inflamacionin, rezistencėn ndaj insulinės, oksidimit, mosbalancimit metabolik dhe ndėrhyrjeve thelbėsore me aktivitetin e makrofagėve dhe shėrimin e plagės. Pėr herė tė parė janė marrė nė konsideratė dhe janė shpjeguar tė treja llojet e inflamacionit.
Komuniteti shkencor ka cituar sė fundmi se hemoglobina e glikuar (HbA1c) dhe glicemia esėll nė mėngjes nuk janė tė mjaftueshme pėr tė evidentuar hipogliceminė e ndėrmjetme (pre-diabeti). Kjo nėnkupton se 32-33% e qytetarėve tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (dhe tė pacientėve qė referojnė ēdo praktikė mjekėsore) kanė ndryshime tė metabolizmit tė sheqerit pa evidenca tė mundshme. Kėto ndryshime mund tė shkaktojnė probleme tė rėnda tė inflamacionit, infeksionit, refuzimit, komplikacioneve dhe kėshtu me radhė. Matja e glikolizimit (MGO dhe Albumina e glikolizuar) lejojnė mjekėt ose nutricionistėt qė tė reduktojnė konsumimin e sheqerit, frutave, alkoolit dhe substancave tė tjera ėmbėlsuese nė njė mėnyrė tė personalizuar. Sheqernat nuk duhet tė eliminohen por vetėm tė reduktohen sipas rezultateve personale tė testit.
   
Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 9 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D