Stomatologėt spanjollė mund tė kryejnė testin diagnostikues pėr tė identifikuar COVID-19

| 7 Gusht 2020 |

Stomatologėt spanjollė mund tė kryejnė testin diagnostikues pėr tė identifikuar COVID-19

Mund tė kryhen qoftė pėrpara procedurės, qoftė te pacientėt qė mund tė dyshohen pėr infeksionin

Lorena Origo


Me urdhrin SND/344/2020 tė datės 13 prill, Ministria e Shėndetėsisė nė Spanjė ka vendosur se kryerja e testimeve diagnostikuese pėr zbulimin e COVID-19 duhet tė bėhet nga njė mjek.
Nga ana tjetėr, nė dokumentet e publikuara dhe tė pėrditėsuara nga ministria (qė i referohen udhėzimeve pėr kryerjen e testeve diagnostikuese pėr identifikimin e COVID-19), pavarėsisht strategjisė sė diagnozės, mbikėqyrjes dhe kontrollit tė transmetimit tė sėmundjes apo diagnozės sė parakohshme nė rastet e dyshuara, duke insistuar mbi faktin qė hetimet e nevojshme duhet tė kryhen nėpėrmjet PCR, sipas kritereve tė miratuara nga autoriteti i lartė shėndetėsor i vendit.


Sipas protokolleve qė ndiqen aktualisht nė qendrat spitalore tė vendit, pėrpara ēdo procedure tė ndėrhyrjeve kirurgjikale tė programuara nė njė pacient duhet tė kryhet PCR. Stomatologėt kryejnė rregullisht ndėrhyrje kirurgjikale, prandaj Ministria e Shėndetėsisė spanjolle e ka cilėsuar si thelbėsore, qė duke qenė se edhe stomatologėt kanė statusin e mjekut mund tė kryejnė kėtė test, qoftė pėrpara procedurės kirurgjikale qoftė te pacientėt qė dyshohen pėr infeksionin, si masė parandaluese pėr tė minimizuar sė fundmi risqet e infektimit, duke pasur parasysh vatrat aktuale dhe faktin qė njė numėr i madh i individėve janė asimptomatikė.


Presidenca i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė Stomatologėve ka bėrė disa konsultime pėr kėtė ēėshtje, duke konfirmuar faktin qė dentistėt janė plotėsisht tė kualifikuar pėr tė kryer tė gjitha testet diagnostikuese qė duhen pėr zbulimin e infeksionit nga SARS-CoV-2, duke pėrfshirė PCR-nė.
Bėhet fjalė pėr njė ēėshtje me rėndėsi maksimale pėr profesionistėt sepse pėrveē kryerjes sė aktivitetit profesional me garancitė maksimale tė sigurisė qoftė pėr stomatologėt qoftė pėr pacientėt dhe personelin ndihmės, nė kėtė moment delikat kjo njeh rolin e rėndėsishėm tė kategorisė nė brendėsi tė rrjetit kombėtar tė mbikėqyrjes epidemiologjike tė zinxhirit tė diagnostikimit tė parakohshėm dhe kontrollin e pandemisė.

Ėshtė e rėndėsishme qė tė theksojmė se testet diagnostikuese duhet tė kryhen nė laboratorėt klinikė tė autorizuar pėr kėtė qėllim. Duke trajtuar njė sėmundje me simptoma, qendrat duhet tė informojnė autoritetet shėndetėsore kompetente mbi rastet e COVID-19 tė konfirmuara pas kryerjes sė testit diagnostikues.
Nė fund, ministria ka konfirmuar nė dokumentin teknik "Instruksione mbi kryerjen e testit diagnostikues pėr zbulimin e COVID-19", tė pėrditėsuar mė 30 qershor, qė ekzaminimet e bazuara mbi zbulimin e shpejtė tė antigjeneve dhe antitrupave nuk janė konsideruar tė pėrshtatshėm pėr diagnostikimin e infeksionit akut.

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 14 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D