Si do tė jetė e ardhmja e biomaterialeve dentare?

Instrumente dhe Materiale | 23 Shtator 2022 |

Si do tė jetė e ardhmja e biomaterialeve dentare?


Qė nga mesi i viteve 1770, historia e stomatologjisė ka pėrfshirė implementimin e materialeve tė reja dhe proceseve tė prodhimit tė teknologjisė sė lartė, materiale shpesh tė "huazuara" nga sektorė qė nuk kanė lidhje me kėtė fushė dhe zgjidhja e problemeve tė tė cilėve vinte nga publikime tė fushave qė nuk lidhen me stomatologjinė.

Kjo gjė ka tė ngjarė tė vazhdojė, thotė Prof. J Robert Kelly (Bob) nga Universiteti i Konektikatit, nė njė editorial tė botuar nė Journal of Prosthetic Dentistry.

Pėr tė menduar pėr tė ardhmen e biomaterialeve nė stomatologji, Bob mbėshtetet nė fjalėt e Konfucit: "Nėse doni tė pėrcaktoni tė ardhmen, studioni tė kaluarėn". Ėshtė inkurajuese tė shohėsh se sa nga afėr stomatologjia ka monitoruar pėrparimet e jashtme dhe literaturėn jashtė fushės sė saj, dhe sa shkencėtarė tė aftė kemi qė janė tė njohur me stomatologjinė dhe shkencat e ngjashme. Nė kėtė artikull, autori shqyrton se si janė pėrdorur materialet kryesore nė praktikėn stomatologjike dhe i organizon ato nė "burime" me njė klasifikim tė zgjeruar, duke supozuar se materialet e ardhshme ndoshta do tė rrjedhin nga njė prej kėtyre "burimeve".

E ardhmja e stomatologjisė do tė zhvillohet duke pėrfshirė rritjen e pėrdorimit dhe pėrfitimet e sistemeve tė automatizuara; do tė keni njė inxhinieri mė tė mirė me materialet ekzistuese nėpėrmjet analizės sė defekteve (nga mostrat e marra klinikisht); pėrmirėsime tė pėrsėritura nė materiale dhe praktika, pėrsėri bazuar nė vėzhgimet e sjelljes klinike; pėrdorimi i skelave pėr riparimin e indeve tė forta dhe tė buta; zhvillimi i materialeve "inteligjente".

Autori vazhdon tė nėnvizojė se shumica, nėse jo tė gjitha, materialet dentare rrjedhin nga burimet e mėposhtme:
• i zhvilluar pėr stomatologji (nga dentistė ose jostomatologė);
• rrjedh nga literatura shkencore jashtė fushės stomatologjike (qeramika, kimia, shkenca e materialeve);
• huazuar nga njė industri jashtė stomatologjisė.

Tė gjitha kėto zhvillime cilėsohen si "teknologji e lartė". Prandaj njė ekskurs historik i materialeve dentare.

Shtresa prej porcelani dhe qelqi e zhvilluar nga Charles Henry Land nė 1887 ėshtė njė shembull i mirė i njė materiali dhe procesi tė shpikur nga njė dentist.

Porcelani si material pėr bazėn e protezave u zhvillua nga Nicholas Dubois de Chemant (1753-1824), njė dentist i njohur parizien. Nė 1792, de Chemant zhvilloi njė patentė 14-vjeēare pėr prodhimin ekskluziv tė shpikjes sė tij tė porcelanit tė ngjitur dhe nė 1804 ai pretendoi se kishte prodhuar 12,000 proteza porcelani: ky ėshtė njė shembull i huazimit tė njė teknike qė rrjedh nga njė sektor industrial jashtė stomatologjisė, por zhvilluar kryesisht nga njė dentist.

E.C.C. Stanford, njė kimist skocez, krijoi alginate nga alga deti britanike nė vitet 1880, njė tjetėr shembull i huazimit tė stomatologjisė nga njė industri qė nuk ka lidhje me tė.

Zirkoni, njė qeramikė e cila sot pėrdoret gjerėsisht, pėr prodhimin e saj pėrfshin bashkimin e 3 zhvillimeve: 2 shkenca tė pėrpunimit tė qeramikės dhe 1 shkencė kompjuterike.

Prodhimi i dizajnit me ndihmėn e kompjuterit (CAD-CAM), i cili zhvilloi inlay qeramike tė prodhuar tė quajtur CEREC, u shpik nga dentisti Werner Hans Mörmann dhe inxhinieri elektrik Marco Brandestini, duke ndėrvepruar kėshtu ndėrmjet operatorėve nė fushėn stomatologjisė dhe sektorėve tė tjerė.

Sistemet e automatizuara janė tashmė pjesė e klinikave dhe laboratorėve dentarė dhe me siguri do tė bėhen gjithnjė e mė tė rėndėsishme nė tė ardhmen ku realizimi i restaurimeve do tė behėt i mundur nė klinikė; kostot do tė reduktohen dhe cilėsia do tė rritet me ngritjen e laboratorėve tė brendshėm.

Sipas autorit, stomatologjia e ardhshme do t'i kushtojė vėmendje edhe studimit dhe analizės sė dėshtimeve dhe prishjeve tė artefakteve, aspekt qė ende stomatologjia, pavarėsisht pėrdorimit tė llojeve tė ndryshme tė materialeve, nuk e merr parasysh ose nuk ka mjete adekuate pėr t'a. identifikuar atė, ndryshe nga ēdo sektor tjetėr, si elektronika, automobilistika etj., me synim modelimin dhe pėrmirėsimin e kohėzgjatjes sė tyre nė mėnyrė tė pėrsėritur.

Zhvillimi i testeve laboratorike tė pėrmirėsuara (testet e lidhjes me prerje, testet e konsumimit, testet e rezistencės nė thyerje, etj.) bazuar nė dėshtimet klinike tė identifikuara dhe mekanizmat e grumbullimit tė dėmtimit ka tė ngjarė tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė zhvillimin e materialeve tė ardhshme, si qeramika ashtu edhe rezinoidet.

Nė fund, autori nėnvizon se e ardhmja e stomatologjisė do tė bazohet nė pėrdorimin e materialeve "inteligjente" ose reaktive qė kanė aftėsinė pėr t'iu pėrgjigjur nė mėnyrė tė kontrolluar stimujve si: stresi, ndryshimet e papritura dhe tė vazhdueshme tė temperaturės, lagėshtisė, pH dhe tė fushave elektrike dhe magnetike.

Pėr disa pėrdorime tė mundshme, tipari kryesor i materialeve inteligjente pėrfshin aftėsinė pėr t'u kthyer nė gjendjen e tyre origjinale pasi tė jenė hequr stimujt. Njė shembull i kėtyre "materialeve inteligjente" ėshtė nikeli-titani (NiTi) me fushat e tij tė ndryshme tė pėrdorimit (ortodontik, implant, endodontik, etj.).

Robert Kelly ka arritur nė pėrfundimin se kostoja e materialeve qė ai pėrdor rrallė herė ėshtė njė faktor pėrcaktues pėr dentistin. Pavarėsisht tė gjithave, nėse materiali i ri ėshtė mė pak i kushtueshėm se ari, fare mirė mund tė ketė njė vend nė klinikėn dentare.

Pėr mė shumė informacion:

J Robert Kelly. Future of dental biomaterials: Gazing into Bob's crystal ball. J Prosthet Dent 2021 Jan;125(1):1-7.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D