Molarėt e dytė me resorbim tė jashtėm tė rrėnjės pėr shkak tė dhėmbėve tė pjekurisė ngjitur. Cila ėshtė prognoza e tyre?

Kirurgji orale | 21 Shtator 2022 |

Molarėt e dytė me resorbim tė jashtėm tė rrėnjės pėr shkak tė dhėmbėve tė pjekurisė ngjitur. Cila ėshtė prognoza e tyre?

Nga Lara Figini


Resorbimi i rrėnjės sė jashtme (ERR) nė dhėmbėt e pėrhershėm i referohet defekteve tė ēimentos dhe/ose dentinės nė sipėrfaqen e rrėnjės dhe shkaktohet nga disa faktorė, si periodontiti kronik, presioni i ushtruar nga njė dhėmb i impaktuar, tumoret, trauma dhe trajtimi ortodontik, tė gjithė kėta faktorė mund tė induktojnė ERR-nė pėrmes aktivizimit tė odontoklasteve dhe cementoklasteve me pėrfshirjen e ndėrveprimeve tė shumta molekulare.

Megjithatė, efektet specifike tė kėtij procesi patologjik nė qėndrueshmėrinė e pulpės dentare nuk janė ende tė qarta aktualisht.

ERR-ja shpesh shkaktohet nga dalja e dhėmbėve tė pėrhershėm ngjitur, veēanėrisht molarit tė tretė tė impaktuar (EM3) dhe etiologjia e saj kryesore nė kėto raste ėshtė presioni i tepėrt i qeses dentare.

Fatkeqėsisht, nė shumicėn e kėtyre rasteve, dhėmbėt janė asimptomatikė, kėshtu qė ky problem nuk diagnostikohet derisa tė zhvillohet njė infeksion i pulpės dentare ose indeve periodontale, duke shkaktuar dhimbje ose ėnjtje.

ERR-ja shpesh paraqitet si njė gjetje aksidentale nė ekzaminimin rutinė radiografik.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės 

Nė njė studim prospektiv, tė botuar nė Journal of Endodontics, autorėt pėrcaktuan prognozėn e molarėve tė dytė me resorbim tė jashtėm tė rrėnjės (ERR-M2s) tė shkaktuar nga molarėt e tretė tė impaktuar (EM3).

Nė kėtė studim, 58 pjesėmarrės me molarė tė dytė asimptomatikė me resorbim tė rrėnjės sė jashtme apikale tė shkaktuar nga EM3 u regjistruan radhazi. Molarėt e tretė tė impaktuar u ekstraktuan dhe u kryen ekzaminimet vijuese nė 1 javė, 4 javė dhe 6 muaj.

Rezultati parėsor ishte prognoza e ERR-M2s pas nxjerrjes sė molarit tė tretė pa asnjė ndėrhyrje tė mėtejshme, me vlerėsim klinik dhe me ekzaminime radiografike.

Parashikuesit e mundshėm (gjinia, mosha, numri i rrėnjėve, pozicioni i EM3, lloji dhe shkalla e resorbimit tė rrėnjės sė jashtme) tė prognozės u ekzaminuan me analizė multivariate.

Rezultatet

Janė vlerėsuar gjithsej 63 molarė tė dytė me resorbim tė rrėnjės sė jashtme ERR-M2 nė 58 pacientė (16 meshkuj dhe 42 femra; 19-57 vjeē).

Nė ndjekjen e fundit, 56 dhėmbė (89%) ishin asimptomatikė me pėrgjigje normale ndaj testeve tė nxehtėsisė dhe tė ftohtit.

Sipas analizės sė pandryshuar, ERR-M2s kishin mė shumė gjasa tė jepnin njė pėrgjigje normale, tė pandryshuar ndaj testeve tė nxehta dhe tė ftohta nė subjektet mė tė rinj. Nė analizėn multivariate, mosha e avancuar (raporti i mundėsive, 1.118; 95% CI, 1026-1219; P <.05) dhe lloji i rrėnjėve tė pėrfshira (raporti i mundėsive, 0.073; 95% CI, 0.007-0.754; P <.05) u zbulua tė jenė tė lidhura ndjeshėm me prognozė tė dobėt.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se molarėt e dytė asimptomatikė me resorbim tė jashtėm tė rrėnjės (ERR-M2) kanė mė shumė mundėsi tė mbajnė pulpėn e tyre tė paprekur pa kėrkuar ndėrhyrje tė mėtejshme pas nxjerrjes sė EM3 ngjitur, veēanėrisht te pacientėt mė tė rinj.

Implikimet klinike

Nė pėrmbledhje, rezultatet e kėtij studimi tregojnė se shumica e ERR-M2 asimptomatike tė shkaktuara nga dhėmbėt e pjekurisė fqinje mbeten tė qėndrueshme dhe funksionale pa pasur nevojė pėr kirurgji tė mėtejshme pas heqjes sė EM3. Kjo ėshtė veēanėrisht e vėrtetė pėr dhėmbėt me njė ose mė shumė vrima tė plota apikale te pacientėt e rinj.

Rezultatet e kėtij studimi mbėshtesin rėndėsinė e ndjekjeve dhe tė monitorimit tė vazhdueshėm tė ERR-M2. Studimet e ardhshme tė kontrolluara tė rastėsishme janė tė nevojshme pėr tė krahasuar tė dhėnat e pacientėve me ERR-M2 pas nxjerrjes sė EM3 me ato tė ERR-M2 qė i nėnshtrohen trajtimit endodontik.

Pėr mė shumė informacion:

Tao Qu, Ying Lai, Yuxue Luo, Weilin Pan, Chang Liu, Yubin Cao, Chengge Hua. Prognosis of second molars with external root resorption caused by adjacent embedded third molars. J Endod settembre 2022;48:1113-20.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D