Efektet e radiografive dentare te gratė shtatzėna

Instrumente dhe Materiale | 9 Shtator 2022 |

Efektet e radiografive dentare te gratė shtatzėna

Nga Lara Figini


Tė dhėnat e fundit tė literaturės kanė konfirmuar se mė pak se gjysma e grave shtatzėna ende i nėnshtrohen kujdesit profesional tė shėndetit oral pėr shkak tė shqetėsimeve pėr sigurinė e embrionit ose fetusit tė tyre dhe frikės nga pajisjet dentare, edhe pse higjiena dhe shėndeti i duhur oral gjatė shtatzėnisė ėshtė thelbėsor.

Pothuajse 85.7% e mjekėve obstetėr-gjinekologė nuk e ekzaminojnė kurrė zgavrėn e gojės sė pacienteve tė tyre gjatė kontrolleve rutinė dhe as nuk i nxisin pacientet shtatzėna qė tė shkojnė te dentisti pėr kontrolle parandaluese apo pėr kujdesin e nevojshėm dentar.

Njė nga shqetėsimet kryesore tė dhėmbėve te gratė shtatzėna ėshtė marrja e rrezeve x intraorale. Siguria e radiografisė dentare tė kryer te pacientet shtatzėna ka qenė njė temė polemike qė nga vitet 1960.

Pragu i dozės pėr defektet deterministe tė lindjes ose abortit spontan ėshtė afėrsisht 200 mikrosievert-µSv (ku 1 mSv = 1000 µSv). Duhet tė theksohet se skanimi mė i lartė nė tomografinė e kompjuterizuar me rreze konike ėshtė 212 µSv dhe ai i njė serie me gojė tė plotė (FMX), duke pėrdorur filmin me shpejtėsi D dhe kolimacionin e rrumbullakėt, ėshtė 388 µSv.

Nė fakt, nė literaturė ėshtė shkruar pak pėr ndikimin e radiografisė dentare dhe efekteve tė saj te gratė shtatzėna dhe problemeve qė ajo mund te sjellė nė mitėr.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje, e cila do tė publikohet sė shpejti nė Journal of the American Dental Association, autorėt kanė pėrmbledhur dhe konsoliduar tė dhėnat e literaturės gjatė periudhės 1957-2021 nė lidhje me efektet qė mund tė ketė rrezatimi jonizues dentar te njė paciente shtatzėnė.

Vlerėsimi i kritereve u krye nė bazė tė disponibilitetit, plotėsisė, cilėsisė, rėndėsisė, teknikės (d.m.th. radiografia dentare), aktualitetit (d.m.th. pacienteve shtatzėna) dhe pėrdorshmėrisė.
Kėto rezultate u filtruan mė pas nė bazė tė tė dhėnave sasiore dhe cilėsore si dhe nė bazė tė periudhės (dekada nė kuadrin historik).

Rishikimi pėrfundimtar mori nė konsideratė studimet e grupit, rishikimet sistematike, metaanalizat, raportet e rasteve dhe rishikimet e tjera narrative.

Rezultatet

Kur bėhet nė mėnyrė korrekte, sasia e rrezatimit jonizues tė prodhuar gjatė procedurave radiografike dentare ėshtė aq e ulėt sa nuk ka gjasa tė arrijė pragun teratogjenik. Pra, rrezatimi jonizues i dhėmbėve nuk ka mundėsi tė shkaktojė defekte tė lindura nė mitėr, sepse ėshtė zbuluar se ka njė efekt determinist (jo-stokastik).

Tė dhėnat nga ky rishikim tregojnė se radiografia e nevojshme dentare ėshtė e sigurt nė ēdo fazė tė shtatzėnisė, me kusht qė tė sigurohen pajisje adekuate tė sigurisė dhe tė pėrdoren siē duhet.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat nė kėtė rishikim, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se radiografitė e nevojshme dentare janė tė sigurta nė ēdo fazė tė shtatzėnisė, me kusht qė tė pėrdoren pajisje adekuate tė sigurisė.

Implikimet klinike

Komisioni Rregullator Bėrthamor i SHBA-ve ka rekomanduar njė ekspozim total tė embrionit ose fetusit gjatė shtatzėnisė jo mė shumė se 5 mSv (5000 mikroSv).

Dihet qė nga vitet 1970 se doza e rrezatimit tė marrė nga pacientėt amerikanė gjatė ekzaminimeve dentare ėshtė mė pak se 1 mikroSv, e cila ėshtė minimale nė krahasim me atė tė vizitave tė tjera te mjeku (200 mikroSv).

Pavarėsisht kėtyre tė dhėnave nga burime tė besueshme, hezitimet e stomatologėve pėr tė kryer radiografi dentare te gratė shtatzėna mbeten dhe nė thelb ky ngurrim lind nga frika nga paditė, mosmarrėveshjet e pėrgjegjėsisė dhe mungesa e trajnimit dhe udhėzimeve tė duhura nė shkollat dentare.

Zgjidhja e kėtij problemi ėshtė qė dentisti tė kontaktojė gjinekologun e pacientes pėrpara trajtimit dentar dhe gjinekologėt dhe dentistėt tė punojnė sė bashku pėr tė zhvilluar plane trajtimi pėr tė rivendosur shėndetin oral tė gruas shtatzėnė.

Rezultatet e kėtij rishikimi vėrtetojnė se sasia e rrezatimit jonizues tė prodhuar gjatė procedurave radiografike dentare ėshtė aq e ulėt sa nuk ka mundėsi tė arrijė pragun teratogjenik.

Prandaj, stomatologėt mund tė mbėshteten nė udhėzimet aktuale tė sigurisė sė rrezatimit jonizues dentar pėr tė marrė vendime mė tė informuara dhe mė tė suksesshme pėr tė ofruar kujdes adekuat tė shėndetit oral pėr pacientet shtatzėna.

Pėr mė shumė informacion
Caroline K. Flagler, Christopher M. Troici, Sonali A. Rathore. A historical review of the effects of dental radiography on pregnant patients. J Am Dent Assoc 2022;16:S0002-8177(22)00366-X.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D