Konsumimi i dhėmbėve antagonistė i shkaktuar nga kurorat e disilikatit tė litiumit nė krahasim me dhėmbėt natyralė

Instrumente dhe Materiale | 6 Shtator 2022 |

Konsumimi i dhėmbėve antagonistė i shkaktuar nga kurorat e disilikatit tė litiumit nė krahasim me dhėmbėt natyralė

Nga Lara Figini


Monitorimi klinik i konsumimit tė dhėmbėve ėshtė me interes terapeutik dhe shkencor dhe metodat tradicionale indirekte janė ende standardi i artė pėr ta realizuar atė. Sė fundmi ekziston mundėsia e zbulimit tė konsumimit tė dhėmbėve nė mėnyrė tėrėsisht dixhitale bazuar nė pėrdorimin e skanerėve intraoral.

Pėrshtypjet dixhitale mund tė merren me skanim intraoral dhe mė pas tė mbivendosen drejtpėrdrejt me njė program tė veēantė 3D qė mat konsumimin e dhėmbėve.

Pėrparėsitė e kėsaj metode janė procedura e thjeshtuar klinike, pa hapa tė ndėrmjetėm tė prirur pėr gabime, kursimi i kohės, riprodhueshmėria e pėrshtypjeve dhe mė shumė rehati pėr pacientin.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, qė do tė publikohet sė shpejti nė Journal of Dentistry, autorėt kanė hetuar nėse ekziston njė ndryshim domethėnės ndėrmjet raportit tė konsumimit tė kurorave tė disilikatit tė litiumit nė implant dhe antagonisve tė smaltit tė tyre dhe konsumimit midis antagonistėve smalt/smalt nė dhėmbėt ngjitur.

Autorėt kryen skanimet intraorale tė sipėrfaqeve okluzale tė 41 pacientėve, te tė cilėt u vendos njė implant nė kohėn 0 (bazė) dhe pas 12 dhe 24 muajsh.

Nga studimi fillestar i grupit, 11 ēifte tė kurorave tė disilikat litiumit nė antagonistėt e implantit/smaltit dhe 9 ēifte antagonistėsh smalt/smalt u analizuan pas 12 muajsh.

Pas 24 muajsh, 10 ēifte kurora/smalt implant ishin nė dispozicion pėr tetė pacientė pėr shkak tė decementimit tė njė kurore implanti.

Njė algoritėm pėrsėritės gjysmė-automatik i zhvilluar posaēėrisht u pėrdor pėr tė mbivendosur sipėrfaqet e skanimit nė kohėn bazė me skanimet e marra nė dy veprimet vijuese pėr tė matur humbjen maksimale tė lartėsisė sė secilės anė tė konsumit tė identifikuar.

Konsumimi mesatar maksimal u dhėmbėve dhe devijimi standard (SD) u llogaritėn pėr njėsi. U vlerėsua raporti i konsumimit tė dhėmbėve antagonistė smalt/smalt dhe raporti i konsumimit tė kurorave tė implanteve tė disilikatit tė litiumit ndaj dhėmbėve antagonistė nė smalt.

Lėvizjet dhe rrotullimet e dhėmbėve u analizuan gjithashtu duke pėrdorur njė procedurė tė veēantė matjeje.

Rezultatet

Pas 12 muajsh, raporti i konsumimit midis ēifteve tė antagonistėve nė smalt rezultoi tė ishte 0,95 ± 0,27 µm dhe raporti disilikat litium/smalt ishte 0,73 ± 0,49 µm. Pas 24 muajsh, raporti i konsumimit tė smaltit/smaltit u gjet tė ishte 1,04 ± 0,28 µm dhe raporti i disilikatit tė litiumit/ konsumimi i smaltit ishte 0,73 ± 0,51 µm.

Raportet nuk ndryshonin shumė nga njėri-tjetri.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se konsumimi dy vjeēar ndėrmjet kurorave tė implantit tė disilikatit tė litiumit nė smaltin natyral tė dhėmbėve antagonistė ėshtė i krahasueshėm me atė qė ndodh midis dy dhėmbėve natyralė antagonistė me sipėrfaqe smalt/smalt nė kontakt.

Implikimet klinike

Skanimi intraoral dhe analiza kompjuterike mund tė jenė njė metodė e dobishme pėr zbulimin e konsumimit afatgjatė midis dhėmbėve natyralė dhe midis dhėmbėve natyralė dhe restaurimeve antagoniste. Monitorimi dixhital i restaurimeve protetike duhet tė integrohet nė rrjedhėn klinike tė punės pėr tė identifikuar faktorėt e mundshėm qė ndikojnė nė jetėgjatėsinė dhe pėr tė identifikuar lėvizjet me shumė drejtime tė dhėmbėve antagonistė natyralė dhe tė dhėmbėve antagonistė natyrorė ndaj superstrukturave individuale tė implantit.

Pėr mė shumė informacion:

Annabelle von der Stuck, Stefan Raith, Sven Reich. Twenty-four months in vivo wear of enamel antagonists to lithium disilicate implant crowns - a pilot study. J Dent 2022:104215.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D