Vlerėsimi i lezioneve nervore pas ekstraktimit tė molarėve tė tretė mandibular

Kirurgji orale | 19 Korrik 2022 |

Vlerėsimi i lezioneve nervore pas ekstraktimit tė molarėve tė tretė mandibular

Nga Lara Figini


Lezionet e nervit alveolar inferior (IAN) njihen si njė ndėrlikim pas ekstraktimit tė molarėve tė tretė mandibular (M3Ms). Incidenca e tyre varion nga 0.3% nė 17.4%.

Edhe pse dėmtimi i nervit alveolar inferior ndodh rrallė, ka njė ndikim tė thellė nė cilėsinė e jetesės sė tė prekurve, si dhe nė implikimet e aspekteve tė rėndėsishme mjeko-ligjore.

Neuropatitė mund tė ndryshojnė nė paraqitjen e tyre dhe mund tė pėrfshijnė mpirje, ndjesi shpimi gjilpėrash, ndjesi djegieje ose dhimbje.

Skanimi CBCT mund tė jetė i rėndėsishėm nė vlerėsimin e rasteve me rrezik nė rritje. Informacioni i marrė nga CBCT-ja lejon njė planifikim tė kujdesshėm kirurgjikal dhe siguron pėlqimin e saktė tė informuar nga pacienti, duke ndihmuar kirurgun oral nė procesin e vendimmarrjes.

Pėr shembull, nė pacientėt me M3M qė tregojnė prova tė kontaktit ose ngjeshjes sė IAN-it "me rrezik tė lartė", trajtimi kirurgjikal duhet tė planifikohet vetėm nga personel me pėrvojė.
Njė shenjė radiografike e kontaktit nė CBCT-nė pėrkufizohet si humbje e kortikacionit tė kanalit alveolar inferior nė lidhje me rrėnjėt M3M. Kompresimi pėrkufizohet si kontakt i IAN-it qė rezulton nė njė ulje tė diametrit tė kanalit nė pikėn e kontaktit me M3M.

Disa studime tė literaturės kanė vlerėsuar rrezikun e dėmtimit tė IAN-it pas heqjes sė M3M; edhe pse nuk ka studime tė publikuara qė fokusohen vetėm nė rastet me njė marrėdhėnie intime ndėrmjet M3M-sė dhe IAN-it siē dėshmohet nga CBCT-ja, duke e bėrė kėtė studim tė parin nė llojin e tij.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv, tė botuar nė Oral Surgery Oral Medicine Oral Pathology Oral Radiology, autorėt kanė identifikuar incidencėn e lezioneve tė nervit alveolar inferior (IAN) pas ekstraktimit tė molarėve tė tretė mandibular tė konfirmuar me rreze konike, janė kryer skanime tomografike kompjuterike dhe u vėrtetua ēdo faktor rreziku qė mund tė rrisė ndjeshėm gjasat e shfaqjes sė lezioneve nervore tė IAN-it.

Ky studim ėshtė njė analizė retrospektive 5-vjeēare, e cila vlerėsoi rezultatet pas ekstraktimeve kirurgjikale tė 500 molarėve tė tretė mandibular tė konsideruar kompleksė pasi shfaqnin shenja kontakti ose kompresimi me nervin alveolar inferior IAN nė skanimet e marra me rreze konike.

Rezultatet

Incidenca e pėrgjithshme e lezionit IAN rezultoi tė ishte 6.6%, me neuropatitė e pėrhershme qė pėrbėjnė 1.8% brenda kėtij grupi me rrezik tė lartė. Faktorėt statistikisht tė rėndėsishėm qė kanė treguar se rrisin rrezikun e dėmtimit nervor pėrfshijnė: rritjen e moshės (P = 0,002), ngjeshjen e nervit tė dukshėm nga skanimi i rrezeve konike (P = 0,005) dhe rrėnjėn bukale ose internerive (P = .042 ).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se neuropatitė shqisore pas ekstraktimit tė sė tetės sė mandibulės nė kontakt tė ngushtė ose kompresim tė nervit alveolar inferior (IAN) janė komplikime qė zhvillohen me njė incidencė tė pėrgjithshme tė ulėt prej 6.6%, siē del nga ky studim.

Faktorėt e rrezikut predispozues pėr kėtė ndėrlikim pėrfshijnė: moshėn e vjetėr, pozicionin dhe kompresimin e IAN-it.

Implikimet klinike

Ky studim nxjerr nė pah avantazhet e skanimeve tė tomografisė sė kompjuterizuar me rreze konike nė planifikimin kirurgjikal. Kėto tė dhėna janė njė kontribut i rėndėsishėm dhe i vlefshėm nė literaturėn ekzistuese si pėr procedurat kirurgjikale ashtu edhe pėr pėlqimin e informuar specifik pėr pacientėt qė i nėnshtrohen heqjes kirurgjikale tė molarit tė tretė mandibular nė kontakt me IAN-in.

Pėr mė shumė informacion:

Elizabeth Barry, Rebecca Ball, Jashme Patel, Olamide Obisesan, Aneesha Shah, e Andiappan Manoharan. Retrospective evaluation of sensory neuropathies after extraction of mandibular third molars with confirmed "high-risk" features on cone beam computed topography scans. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol 2022;134:e1-e7.



Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D