Anestezia dentare pa gjilpėrė. Efektiviteti nė ekstraksionet dentare dhe nė kapėrcimin e agofobisė

Instrumente dhe Materiale | 17 Qershor 2022 |

Anestezia dentare pa gjilpėrė. Efektiviteti nė ekstraksionet dentare dhe nė kapėrcimin e agofobisė

Nga Lara Figini


Ankthi dentar ose "frika nga dentisti" prek rreth 9% tė popullsisė botėrore dhe pėrbėn njė pengesė serioze pėr t'iu nėnshtruar kontrolleve dhe trajtimeve dentare.

Shkaku kryesor i ankthit dentar ėshtė pėrdorimi i gjilpėrės qė kryen anestezinė. Pacientėt shpesh kanė frikė tė shohin njė gjilpėrė mė shumė gjatė injektimit tė anestezisė lokale sesa vetė trajtimit.

Kohėt e fundit ėshtė prezantuar teknika e anestezisė pa gjilpėrė, e cila pėrfshin injeksionin jet dhe ofron anestezi lokale me shpejtėsi tė lartė pėrmes njė matėsi tė rrjedhės sė diametrit tė flokėve tė njeriut dhe ėshtė konsideruar si njė mėnyrė premtuese pėr tė kapėrcyer fobinė nga gjilpėra dhe ankthin dentar.

Nė metodėn e testuar nė kėtė studim, rrjedha me shpejtėsi tė lartė formohet duke e shtypur atė me anė tė njė sustė tė ngjeshur. Ky injektor drejtohet nga njė motor elektrik qė aktivizon njė piston brenda njė shishe ēeliku inox 0,3 ml (diametri 3,57 mm, gjatėsia e goditjes 30 mm).

Kjo metodė karakterizohet nga njė tub i hollė i ngjitur nė pjesėn e pėrparme tė ampulės pėr tė lejuar pajisjen tė arrijė lehtėsisht nė brendėsi tė gojės.

Njė vrimė me diametėr 200 µm (O'Keefe Controls Co.) nė skajin distal tė kėtij tubi ėshtė dalja pėrmes sė cilės formohet rryma e lėngut.

Por, a ėshtė vėrtet efektive kjo metodė pa gjilpėrė dhe a mund ta ndihmojė pacientin tė kapėrcejė fobinė nga anestezia?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, qė do tė botohet nė muajin korrik nė Journal of Dentistry, autorėt vlerėsuan preferencat e pacientėve dhe raportuan nivelet e ankthit dhe shqetėsimit tė pjesėmarrėsve tė trajtuar me njė pajisje tė re elektrike tė motorizuar pa gjilpėra pėr injektimin e anestezisė dentare nė krahasim me ato tė marra pėrmes metodės konvencionale tė anestezisė me gjilpėrė nė trajtimet pėr ekstraksionet dentare.

Gjithashtu u vlerėsua shėrimi dhe pėrgjigja e indeve gengivale ndaj injektimit nė 1, 3 dhe 7 ditė pas procedurės.

Tetė pjesėmarrės qė kishin nevojė pėr ekstraktime dypalėshe tė nofullės dhe qė plotėsonin kriteret e mėposhtme tė pėrfshirjes u pėrfshinė nė studim:

• mosha mbi 18 vjeē;
• nevoja pėr ekstrakte dypalėshe tė nofullės;
• pa gjendje shoqėruese tė rėnda shėndetėsore;
• pa histori tė njohura tė ankthit dentar.

Ana dhe rendi i vendosjes sė anestezisė konvencionale dhe pa gjilpėrė u pėrzgjodhėn nė mėnyrė rastėsore. I njėjti operator administroi anestezinė dhe u sigurua qė dhėmbėt tė anestezoheshin nga tė dyja anėt.

Njė operator tjetėr, i pavetėdijshėm pėr rendin dhe llojin e anestezisė sė kryer, kreu ekstraksionet.

Rezultatet

Rezultatet mesatare tė shqetėsimit tė pjesėmarrėsve ishin tė ulėta pėr tė dyja teknikat, por mė tė ulėta nė grupin pa gjilpėrė pėr tė gjitha pikat kohore. Anestezia lokale pa gjilpėrė ishte teknika e preferuar pėr shumicėn e pjesėmarrėsve. Vėllimi mesatar i anestezisė sė shpėrndarė ishte i ngjashėm ndėrmjet teknikave.

Anestezia e pajisjes pa gjilpėrė u arrit nė 6 nga 8 pjesėmarrėsit. Shėrimi i foleve ekstraktuese dhe mukozės orale ngjitur pėrparoi normalisht pėr tė gjithė pjesėmarrėsit, pa asnjė dėshmi tė infeksionit, traumės ose hematomės nė vendet e injektimit pėr grupin e testit dhe pėr atė tė teknikės konvencionale (kontrollit).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se teknika e studiuar pėr anestezinė lokale pa gjilpėrė mundėson marrjen e anestezisė sė mjaftueshme pėr ekstraktimet dentare nė nivel maksilar nė 75% tė subjekteve.

Implikimet klinike

Dentisti pėrballė pacientėve me ankth dhe agofobi dentare mund tė mbėshtetet nė kėtė sistem inovativ tė anestezisė pa gjilpėrė, pasi ky i fundit mundėson marrjen e niveleve tė mjaftueshme tė anestezisė edhe nė rastin e ekstraksionit tė dhėmbėve.

Megjithatė, nevojiten studime klinike me mostra mė tė mėdha pėr tė vėrtetuar mė tej efektivitetin e teknikės sė testuar.

Pėr mė shumė informacion:

Paul A. Brunton, Mitten McLean, Senthilkumar Vedagiri, James McKeage, Bryan Ruddy, Kate Weatherly, David White, Andrew Taberner, Carolina Loch. Jet injection needle-free dental anaesthesia: initial findings. J Dent 122 (luglio 2022) 104165.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D