Sa e besueshme ėshtė teleodontologjia nė dentistri?

Instrumente dhe Materiale | 11 Maj 2022 |

Sa e besueshme ėshtė teleodontologjia nė dentistri?

Nga Lara Figini


Pandemia COVID-19 ka prekur tė gjithė sektorėt e kujdesit shėndetėsor, duke pėrfshirė edhe stomatologjinė, e cila ka pėsuar njė rėnie tė mprehtė nė seancat "ballė pėr ballė" me pacientėt me qėllimin parėsor shmangien e prodhimit tė aerosoleve, qė pėrmban pėshtyma dhe gjaku, me pėrjashtim tė rasteve rreptėsisht tė nevojshme, duke sjellė nė kėtė mėnyrė shmangien e rrezikut tė transmetimit nė shkallė tė gjerė tė virusit, pavarėsisht zbatimit tė masave adekuate tė kontrollit tė infeksionit dhe masave mbrojtėse.

Teleodontologjia (TD) ėshtė konsideruar si njė mjet i vlefshėm pėr trajtimin e ēėshtjeve tė shėndetit oral gjatė pandemisė dhe ėshtė njė teknologji qė pėrdor telekomunikacionin dhe teknologjinė dixhitale pėr kėshillim, planifikim tė kujdesit dentar edhe nga zonat gjeografike jo fqinje. Ajo pėrfshin komunikim nė kohė reale (sinkron) (konferencė audio ose video) ose komunikim ruajtės dhe pėrcjellje (asinkron).

Por a mund t'i besohet vėrtet teleodontologjisė?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar Journal of Dentistry, autorėt vlerėsuan besueshmėrinė e teleodontologjisė sė konferencave sinkrone audio (TD) nė vendosjen e diagnozės provizore kundrejt diagnozės klinike pėrfundimtare ballė pėr ballė (CFTF) dhe gjithashtu u pėrpoqėn tė hetonin nėse marrėveshja midis tė dyve mund tė ndikohej nga pėrvoja e dentistit, lloji i pacientit qė telefonon dhe koha e thirrjes.

Studimi pėrfshiu tė gjithė pacientėt qė telefonuan linjėn telefonike TD gjatė pandemisė COVID-19, tė klasifikuar si emergjent /urgjente dhe mė pas iu referuan kujdesit aktual dentar CFTF (N = 191).
Qendra Dentare Hamad (HDC), ofruesi publik i kujdesit terciar dentar nė shtetin e Katarit, inicioi njė projekt kushtuar linjės telefonike TD gjatė pandemisė pėr triazhimin, konsultimin, identifikimin e sėmundjeve orale / dentare dhe trajtimin / ose referencėn sipas shkallės dhe urgjencės sė gjendjes.

Stomatologėt e linjės telefonike vlerėsuan telefonatat, bėnė njė diagnozė provizore pėrmes audio-stomatologjisė (AD), ndėrsa dentistėt nė qendrėn e referimit bėnė diagnozėn pėrfundimtare "personalisht" (CFTF).

Shtrirja e marrėveshjes midis diagnozės nė AD dhe asaj nė CFTF u vlerėsua duke pėrdorur kapėn e ponderuar Cohen (κ).

Rezultatet

Rezultatet e kėtij studimi treguan njė marrėveshje dukshėm shumė tė mirė midis diagnozės provizore tė bėrė nga AD audio-stomatologjia dhe diagnozės pėrfundimtare tė bėrė personalisht CFTF. Diagnozat e pulpitit dhe periodontitit nė AD treguan mosmarrėveshjet mė tė shpeshta.

Teledentuesit me ≥20 vjet pėrvojė treguan nivelin mė tė lartė tė pajtimit. Marrėveshja e pėrsosur u gjet kur nėnat ndėrmjetėsuan thirrjen telefonike dhe pajtim mė i madh pėr thirrjet e marra nga ora 7.00 deri nė 14.00 krahasuar me thirrjet e marra nga ora 14.00 deri nė 22.00.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se bėrja e diagnozave provizore nė distancė duke pėrdorur AD ėshtė e sigurt dhe e besueshme. Besueshmėria, pėrgjithėsisht ėshtė shumė e mirė, megjithatė, varet nga pėrvoja e dentistit, pacient-thirrėsit dhe koha e thirrjes.

Implikimet klinike

Nė kontekstet e kujdesit shėndetėsor dhe situatat epi/pandemike, pėrdorimi i teleodontologjisė dhe audio-stomatologjisė mund tė konsiderohet si i besueshėm, veēanėrisht nėse punonjėsi i kujdesit shėndetėsor ka mė shumė se 20 vjet pėrvojė.

Pėr mė shumė informacion:

Shaymaa AbdulredaAli, Walid ElAnsari. Is tele-diagnosis of dental conditions reliable during COVID-19 pandemic? Agreement between tentative diagnosis via synchronous audioconferencing and definitive clinical diagnosis. J Dent disponibile online 26 April 2022:104144.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D