Ekstraksionet dentare te pacientėt me veshkė tė transplantuar

Kirurgji orale | 25 Mars 2022 |

Ekstraksionet dentare te pacientėt me veshkė tė transplantuar

Nga Lara Figini


Udhėzimet dhe tekstet shkollore rekomandojnė qė trajtimi dentar i zgjedhur te pacientėt me transplant organesh, si pėr shembull veshkat, tė kryhet afėrsisht tė paktėn 6 muaj pas transplantimit.

Pėr shkak tė marrjes sė barnave imunosupresive pas transplantimit tė veshkave, shumė protokolle pėrfshijnė depistimin pėr kancerin oral, kontrollin e higjienės orale dhe profilaksinė me antibiotikė pėrpara se t'i nėnshtrohen procedurave mė invazive dentare.

Ėshtė e zakonshme qė dentistėt tė pėrshkruajnė nė mėnyrė empirike antibiotikė pėr pacientėt e transplantuar pėrpara se tė kryejnė ekstraktime tė thjeshta, edhe kur subjektet janė klinikisht tė qėndrueshme. Arsyeja e kėsaj sjelljeje ėshtė se shumė nga agjentėt imunosupresues qė kėta pacientė marrin pas transplantimit reduktojnė nė mėnyrė specifike numrin e qelizave tė bardha tė gjakut dhe ndėrhyjnė me fagocitozė.

Megjithatė, marrėsit stabilė tė transplantit tė veshkave nė pėrgjithėsi kanė njė sasi dhe funksion adekuat tė neutrofileve, gjė qė nuk i bėn mė tė ndjeshėm ndaj infeksioneve bakteriale ose sepsės pas ekstraktimit tė dhėmbėve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim prospektiv, tė botuar nė Journal of the American Dental Association, autorėt u pėrpoqėn tė pėrcaktonin nėse pacientėt me veshkė tė transplantuar mund tė kishin njė rrezik mė tė lartė tė zhvillimit tė komplikimeve - tė tilla si infeksioni akut lokal, alveoliti, rritja e gjakderdhjes, dhimbjes dhe shėrimi tė vonuar pas ekstraktimit tė dhėmbėve.

U zgjodhėn pacientėt mbi 18 vjeē qė i ishin nėnshtruar transplantit tė veshkave tė paktėn 6 muaj mė parė (grupi i studimit) dhe pacientė tė shėndetshėm (grupi i kontrollit) qė kishin nevojė pėr ekstraktim tė dhėmbėve tė dalė.

I njėjti kirurg oral kreu tė gjitha ekstraktimet e dhėmbėve nėn anestezi lokale. Njė tjetėr studiues ekzaminoi pacientėt 3, 7 dhe 21 ditė pas ekstraktimit tė dhėmbėve. U vlerėsua shfaqja e komplikimeve (infektive akute lokale, alveoliti, gjakderdhja e shtuar) dhe riepitelializimi i alveolės nė ditėn e 21-tė.

Rezultatet

Dyzet e pesė ekstraktime dhėmbėsh u kryen nė 38 pjesėmarrės nė grupin e studimit dhe 61 ekstraktime nė 57 pacientė nė grupin e kontrollit. Nuk u gjet asnjė ndryshim domethėnės statistikor midis dy grupeve nė lidhje me incidencėn e ndonjė ndėrlikimi ose pėr epitelizimin e vonuar tė plagės.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi pilot, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se nuk ka dallim nė shėrimin postoperativ pas nxjerrjes sė dhėmbėve midis pacientėve me veshkė tė transplantuar dhe pacientėve tė shėndetshėm tė kontrollit.

Implikimet klinike

Bazuar nė rezultatet e kėtij studimi prospektiv, profilaksia me antibiotikė nuk rekomandohet nė funksion tė ekstaktimit tė thjeshtė tė dhėmbėve nė marrėsit e transplantit tė veshkave. Studime tė mėtejshme prospektive duhet tė kryhen me mostra mė tė mėdha tė pjesėmarrėsve duke edhe pėrfshirė ekstraktimin kirurgjikal tė dhėmbėve tė impaktuar.

Pėr mė shumė informacion:

Caliento R, Sį Fernandes K, Silva Andrade N, de Santana Sarmento DJ, Pontello Cristelli M, Ortega KL, Gallottini M. Extractions in kidney transplant recipients. A prospective observational pilot study. JADA marzo 2022:153(3):233-40.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D