Prania e pėshtymės dhe e lėngjeve. Sa dhe si mund ta komprometojė saktėsinė e gjurmėve digjitale?

Instrumente dhe Materiale | 2 Mars 2022 |

Prania e pėshtymės dhe e lėngjeve. Sa dhe si mund ta komprometojė saktėsinė e gjurmėve digjitale?

Nga Lara Figini


Nga shenjat konvencionale tė sė kaluarės deri tek ato tė sė tashmes, ajo qė nuk ka ndryshuar ėshtė kėrkesa pėr saktėsinė mė tė lartė tė mundshme.

Sė fundi janė publikuar disa studime qė kanė hetuar faktorėt qė ndikojnė nė saktėsinė e gjurmėve tė marra pėrmes skanerėve intraoral (IOS). Kėta faktorė pėrfshijnė dritėn e mjedisit pėrreth dhe praninė e lėngjeve qė ndodhen nė forma tė ndryshme nė zgavrėn e gojės, duke pėrfshirė pėshtymėn, gjakun dhe lėngun krevikular gengival.

Nė tė vėrtetė, edhe lagėshtia e ambientit oral ėshtė njė faktor qė nuk duhet anashkaluar. Nė zgavrėn e gojės mund tė ketė edhe prani tė lėngjeve "ekstra" pėr shkak tė procedurave tė veēanta si shpėlarjet, gargarat, aplikimit tė barnave dhe anestezisė. Prandaj, megjithėse prania e lėngjeve nė mjedisin oral ėshtė njė faktor i pashmangshėm, ende nuk ėshtė e qartė se si tė kontrollohet mė mirė efekti i tyre nė saktėsinė e gjurmėve tė marra nga skanerėt intraoral.

Edhe pse prodhuesit rekomandojnė pėrdorimin e ajrit tė kompresuar nga njė shiringė me tre drejtime pėr tė hequr pėshtymė nga sipėrfaqet e dhėmbėve pėrpara skanimit intraoral, ende mungojnė studimet pėrkatėse.

Prania e lėngjeve gjatė zbulimit tė gjurmėve mund tė rrezikojė saktėsinė e tyre kryesisht pėr shkak tė fenomenit tė thyerjes sė dritės, por ende nuk dihet me siguri nėse pėrbėrėsit e lėngjeve dhe vetitė e tyre kimike dhe fizike mund tė kenė njė efekt nė imazhin pėrfundimtar digjital.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė publikuar nė Journal of Prostodontics, autorėt vlerėsuan se sa mund tė ndikojė prania e lėngjeve nė sipėrfaqet e dhėmbėve nė saktėsinė dhe vėrtetėsinė e imazheve tė ofruara nga skanerėt intraoral dhe sa shumė metodat e tharjes (duke pėrdorur tabletė ajri) mund tė jetė efektive nė pėrjashtimin e pranisė sė pėshtymės dhe lėngjeve nga sipėrfaqet e dhėmbėve.

Njė model i maksilės mandibulare u skanua duke pėrdorur njė skaner tomografie tė kompjuterizuar duke pėrdorur njė platformė skanimi tė krijuar pėr tė simuluar tre gjendje specifike tė sipėrfaqes sė dhėmbit (tė thatė, tė lagėsht, tė tharė). Pėr testin u pėrdorėn dy lėngje (uji ultra i pastėr dhe pėshtyma artificiale). Dy skanerė intraoral (Trios 3 dhe Primescan) u pėrdorėn pėr tė skanuar maksillėn mandibulare 10 herė pėr secilėn gjendje. Tė gjitha tė dhėnat e skanimit u pėrpunuan dhe u analizuan duke pėrdorur softuer tė dedikuar (Geomagic Control 2015).

Krahasimi nė besueshmėri dhe saktėsi u krye brenda 12 grupeve tė modeleve 3D tė ndarė sipas skanerėve tė ndryshėm intraoral dhe tė lėngshėm tė pėrdorur pėr secilėn gjendje. Vlera mesatare e rrėnjės katrore (RMS) u pėrdor pėr tė treguar ndryshimin midis modeleve virtuale tė rreshtuara. ANOVA 3-kahėshe (gjendje, skaner intraoral, lėng) i ndjekur nga testi Tukey u pėrdor pėr tė vlerėsuar saktėsinė dhe vėrtetėsinė. Niveli i rėndėsisė u vendos nė 0.05.

Rezultatet

Vlerat mesatare tė RMS tė marra nga gjendja e lagėsht ishin dukshėm mė tė larta se ato tė gjendjes sė thatė (p <0,001, F = 64,033 pėr saktėsinė dhe F = 54,866 pėr saktėsinė), gjė qė tregoi vėrtetėsi dhe saktėsi mė pak tė saktė pėr kushtet e lagėshta.

Pėr dy lloje tė ndryshme tė lėngjeve, vlera mesatare nuk ishte dukshėm e ndryshme nė besueshmėri dhe saktėsi. Gabimet e saktėsisė tė shkaktuara nga prania e lėngjeve u zbuluan se shpėrndaheshin kryesisht nė gropat dhe fisurat e sipėrfaqeve okluzale tė dhėmbėve tė pasmė, nė zonėn interproksimale tė dhėmbėve dhe nė nivelin margjinal tė abutmenteve.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se prania e pėshtymės ose lėngjeve nė sipėrfaqen e dhėmbėve ndikon nė saktėsinė e skanimit intraoral dhe se tharja me shiringė me tre drejtime mund tė zvogėlojė gabimet e skanimit.

Implikimet klinike

Ky studim mund tė ndihmojė nė standardizimin e procedurave tė kryera me skaner intraoral dhe tė lejojė mjekėt tė kuptojnė mė mirė gabimet e skanimit tė shkaktuara nga prania e pėshtymės.
Kompanitė kėrkimore dhe prodhuese duhet tė punojnė pėr tė zhvilluar skanerė intraoral tė aftė pėr tė njohur pėshtymėn dhe gjakun nė mėnyrė qė tė mund tė shikojnė mjedisin oral nė mėnyrėn e duhur.

Pėr mė shumė informacion:

Yuming Chen, Zhihao Zhai, Hefei Li, Shuhei Yamada, Takashi Matsuoka, Shinji Ono, Tamaki Nakano. Influence of liquid on the tooth surface on the accuracy of intraoral scanners: an in vitro study. J Prosthodont febbraio 2022;31(1):59-64.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D