Si zvogėlohet pėrhapja e aerosoleve gjatė ablacionit tė tartarit

Instrumente dhe Materiale | 14 Dhjetor 2021 |

Si zvogėlohet pėrhapja e aerosoleve gjatė ablacionit tė tartarit

Nga Lara Figini


Fakti qė aerosolet janė njė nga rrugėt kryesore tė transmetimit tė sindromės akute tė frymėmarrjes nga koronavirusi 2 (SARS-CoV-2) ėshtė tashmė njė konsensus i pėrgjithshėm dhe kjo ka sjellė shqetėsim tek profesionistėt e kujdesit shėndetėsor, veēanėrisht nė fushėn e odontoiatrisė.

Edhe pse nuk ka raste tė njohura tė raportuara tė Covid-19, infeksioni i tė cilėve i ėshtė atribuar aerosoleve nė fushėn e odontoiatrisė, mendohet se dentistėt janė veēanėrisht tė rrezikuar.

Ka disa mjete ndihmėse qė mund tė ndihmojnė nė "mbrojtjen e tyre", si aspiratorėt me volum tė lartė (HVE) dhe aspiratorėt lokalė ekstra-oral (ELE), por provat qė mbėshtesin efektivitetin e tyre janė tė rralla dhe detajet mbi dizajnin, konfigurimin dhe pėrdorimin e saktė tė tyre ende nuk janė hetuar dhe raportuar nė literaturė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar nė Journal of the American Dental Association, autorėt vlerėsuan prodhimin e aerosolit dhe stėrkalave gjatė trajtimeve dentare. Aerosolet dhe stėrkalat u prodhuan me anė tė njė procedure ablacioni me ultratinguj dhe sasia e tyre u depozitua nė njė manekin, qė simulonte figurėn e dentistit, i cili u analizua duke pėrdorur holografinė dixhitale online dhe imazhet e fletėve me lazer.

U vlerėsua dhe u krahasua efikasiteti i kapjes sė pajisjeve tė ndryshme zbutėse tė aerosolit, si te aspiratorėt me volum tė lartė ashtu edhe te aspiratorėt ekstra-oral.

Rezultatet

Procedura e heqjes me ultratinguj gjeneroi njė gamė tė gjerė grimcash aerosol tė madhėsive tė ndryshme (deri nė disa qindra mm) dhe spėrkatje tė mėdha tė herėpashershme, tė emetuara me shpejtėsi tė ulėt (kryesisht <3 m/s). Pėrdorimi i nxjerrėsit tė pėshtymės dhe aspiratorit me vėllim tė lartė (HVE) ēuan nė reduktime tė pėrgjithshme prej 63% dhe 88%, respektivisht, ndėrsa njė aspirator lokal ekstra-oral (ELE) rezultoi nė njė reduktim 96% tė aerosolit tė pėrgjithshėm.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėrdorimi i njė aspiratori lokal ekstra-oral ELE ose i njė aspiratori HVE me vėllim tė lartė redukton ndjeshėm aerosolin dhe pėrhapjen e stėrkalave nė dhomėn operative.

Pėrdorimi i HVE nė pėrgjithėsi kėrkon njė asistent shtesė pėr dentistin/higjienistin, ndėrsa njė ELE mund tė operohet nė mėnyrė tė pavarur dhe higjenisti dentar mund tė kryejė heqjen tartarit vetėm pa asistentė shtesė.

Implikimet klinike

Njė aspirator lokal ekstra-oral ELE ndihmon nė reduktimin e aerosoleve dhe stėrkalave gjatė manovrave tė ablacionit duke reduktuar transmetimin e mundshėm tė patogjenėve oralė ose respiratorė si ato tė koronavirusit tė sindromės akute tė frymėmarrjes. Pozicioni dhe rryma e ajrit tė pajisjes janė thelbėsore pėr ta bėrė atė efektive.

Pėr mė shumė informacion:

Qisheng Ou, Rafael Grazzini Placucci, Judy Danielson, Gary Anderson, Paul Olin, Paul Jardine, John Madden, Qinghui Yuan, Timothy H. Grafe, Siyao Shao, Jiarong Hong, David YH. Characterization and mitigation of aerosols and spatters from ultrasonic scalers. JADA dicembre 2021;152(12):981-90.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D