Formimi i kariesit sekondar. Rrėshira kompozitė pėrballė ēimentos sė qelqit

Instrumente dhe Materiale | 18 Nėntor 2021 |

Formimi i kariesit sekondar. Rrėshira kompozitė pėrballė ēimentos sė qelqit

Nga Lara Figini


Nė biofilmat dentarė, shfaqja e xhepave me aciditet tė lartė ėshtė e lidhur ngushtė me humbjen e indit mineral tė smaltit pėrreth dhe rrjedhimisht me shfaqjen dhe pėrparimin e lezioneve karioze.

Deri mė sot dihet pak pėr ndikimin e materialeve restauruese dentare nė pH tė biofilmit, nga ana tjetėr arsyeja mė e shpeshtė e zėvendėsimit tė restaurimeve me rezinė kompozite (CR) ėshtė kariesi sekondar.

Kariesi sekondar zhvillohet pėr shkak tė metabolizmit tė vazhdueshėm nė biofilma shumė acid-formues dhe tė qėndrueshėm qė kufizohen me restaurimin e dhėmbit.

Studimet e literaturės kanė zbuluar se rrėshira e pėrbėrė CR nuk mbron sulmin acid dhe madje nxit rritjen e specieve bakteriale qė formojnė shumė acide.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė Dental Materials, autorėt pėrdorėn mikroradiografinė tėrthore dhe mikroskopin e pH-sė konfokale ratiometrike pėr tė pėrcaktuar sasinė e humbjes sė lėndės minerale dhe pėr tė hartuar gradientėt e pH-sė nė shkallė tė vogėl brenda biofilmave tė rritur Streptococcus mutans nė mostrat e pėrbėra tė pėrbėra nga smalti, dentinė dhe ēimento qelqi (GIC) ose CR.

Rezultatet

Humbja e mineraleve nė dentinė ishte dukshėm mė e ulėt krahas GIC nė krahasim me CR, por nuk u vunė re dallime domethėnėse nė pH lokale tė biofilmit midis dy materialeve restauruese.

S. mutans formoi biofilma tė trashė dhe tė fortė (> 100 m) nė tė gjitha sipėrfaqet e hulumtuara, me grupime tė mėdha bakteriale nė formė kėrpudhash tė ndėrthurura me zona pa qeliza. PH i biofilmit (± SD) ra me shpejtėsi nė njė mesatare prej 5,32 ± 0,28 pas 30 minutash inkubimi me saharozė (t1) dhe mbeti pothuajse konstant pėr 15 minutat e ardhshme (t2; 5,28 ± 0, 29).

Nė tė dyja rastet, pH nė dentinė dhe nė skajin e restaurimit tė dentinės u zbulua tė ishte dukshėm mė i lartė se pH nė tė gjitha sipėrfaqet e tjera pa dallime domethėnėse midis kėtyre sipėrfaqeve. Humbja e mineraleve dhe thellėsia e lezionit ishin mė tė theksuara nė dentinė sesa nė smalt. Pėr dentinėn, por jo smaltin, humbja e mineraleve lidhet pozitivisht me rėniet e pH-sė tė vėrejtura nė biofilma. Pėr smaltin, nuk u vu re asnjė ndryshim domethėnės nė humbjen e indeve minerale ose thellėsinė e lezionit karioz midis ekzemplarėve me restaurime CR dhe GIC.

Humbja e indit mineral dhe thellėsia e lezionit karioz nė dentinė ishin dukshėm mė tė mėdha pėr ekzemplarėt me restaurime CR.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen tė vėrtetohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se raporti i pH i bazuar nė mikroskop ju lejon tė merrni mė shumė informacion mbi vetitė bioaktive tė materialeve dentare duke hartuar zhvillimet e pH nė mikroshkallė. Mungesa e efektit buferik tė rrėshirės sė pėrbėrė, e cila ėshtė raportuar si njė faktor potencial pėr zhvillimin e kariesit sekondar, nuk ndikon nė pH-nė lokale nė biofilmin e sipėrm.

Nė mėnyrė tė ngjashme, vetitė e parandalimit tė kariesit tė ēimentos sė qelqionomerit rrjedhin nga efekti i fluorit nė riprecipitimin e mineraleve dhe jo nga njė efekt buferik.

Implikimet klinike

Efekti kariostatik i GIC bazohet kryesisht nė furnizimin me fluor dhe jo nė njė veprim tė drejtpėrdrejtė buferik. Nė subjektet veēanėrisht karioreceptive, kėshillohet pėrdorimi i materialit restaurues GIC qė ēliron fluor pėr tė parandaluar shfaqjen e kariesit dytėsor.

Pėr mė shumė informacion:

Schlafera S, Bornmanna T, Paris S, Göstemeyer G. The impact of glass ionomer cement and composite resin on microscale pH in cariogenic biofilms and demineralization of dental tissues. Dent Mater 2021;37(10):1576-83.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D