Roli i gjuhės gjatė gėlltitjes

Instrumente dhe Materiale | 22 Tetor 2021 |

Roli i gjuhės gjatė gėlltitjes

Nga Lara Figini


Gjatė gėlltitjes, gjuha luan njė rol tė rėndėsishėm, ajo mban bolusin gjatė fazės pėrgatitore dhe  krijon presionin e duhur gjatė fazės sė faringut.

Gjatė gėlltitjes, gjuha kryen njė sėrė lėvizjesh komplekse tė koordinuara tė muskujve tė brendshėm dhe tė jashtėm, tė cilat mund tė vėrehen me fluoroskopi dhe ultratinguj.

Megjithatė, fluoroskopia ka njė shkallė tė ulėt kampionimi dhe kėrkon ekspozim ndaj rrezatimit, ultratingujt mund tė vlerėsojnė vetėm njė gamė tė kufizuar lėvizjesh dhe tė dyja ofrojnė rezultate dy dimensionale; prandaj, detajet e dinamikės sė gjuhės gjatė gėlltitjes mbeten tė paqarta pėr shkak tė kufizimeve tė tilla.

Nė vend tė kėsaj, artikulimi elektromagnetik (EMA) u miratua kohėt e fundit pėr tė vlerėsuar lėvizjen e gjuhės gjatė gėlltitjes dhe mund tė sigurojė tė dhėna tė hollėsishme nė njė mėnyrė jo-invazive.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė Journal of Oral Rehabilitation, autorėt u pėrpoqėn tė pėrcaktojnė sasinė e ndryshimeve nė lėvizjet e gjuhės dhe presionin e gjuhės nė varėsi tė vėllimit tė bolusit gjatė gėlltitjes.

Gjashtėmbėdhjetė vullnetarė tė shėndetshėm (mosha 29.5 ± 3.8 vjeē; 12 meshkuj, 4 femra) u rekrutuan dhe u lidhėn me dy shėnues pėr artikulimin elektromagnetik, njė i lidhur me pjesėn e pėrparme dhe njė me pjesėn e pasme tė gjuhės pėr tė matur lėvizjen. Njė fletė sensori, me pesė pika tė ndjeshme ndaj presionit, ishte ngjitur nė qiellzėn e fortė pėr tė matur presionin e gjuhės.

Pjesėmarrėsve iu kėrkua tė gėlltisnin 3 ml dhe 10 ml ujė. Lėvizja, trajektorja, shpejtėsia maksimale, zhvendosja vertikale e gjuhės pak para kontaktit me qiellzėn e fortė u analizuan, pėrveē shtrirjes dhe kohėzgjatjes maksimale tė presionit tė gjuhės.

Rezultate

Rrotullimi i gjuhės u vu re nė rrafshin sagital dhe ishte dukshėm mė i madh kur gėlltiteshin 3 ml ujė sesa kur gėlltiteshin 10 ml.

Shpejtėsia rrotulluese e pjesės sė pasme tė gjuhės ishte dukshėm mė e madhe se ajo e pjesės sė pėrparme. Shpejtėsia maksimale dhe zhvendosja vertikale ishin dukshėm mė tė mėdha kur gėlltiteshin 10 mL ujė sesa kur gėlltiteshin 3 mL ujė.

Nuk kishte asnjė ndryshim domethėnės as nė intensitetin e presionit tė gjuhės dhe as nė kohėzgjatjen maksimale tė presionit gjuhėsor midis dy grupeve.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė vepra tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se vėllimi i bolusit ndikon nė modalitetin e lėvizjes sė gjuhės, por jo nė presionin e gjuhės.

Implikimet klinike

Njė kufizim i kėtij studimi ishte se autorėt nuk mund tė identifikonin vendndodhjen e bolusit.

Pėr mė shumė informacion:

Shohei Kodama, Shigehiro Fujiwara, Jumpei Okawa, Satoko Shitara, Kazuhiro Hori, Takahiro Ono. Modulation of tongue motion and tongue pressure during liquid swallowing with different bolus volumes. J Oral Rehabil Novembre 2021;48:1243-51.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D