Skleroza e shumėfishtė. Ndikimi nė shėndetin oral dhe kėshilla tė dobishme pėr menaxhimin e subjekteve tė prekur

Instrumente dhe Materiale | 13 Tetor 2021 |

Skleroza e shumėfishtė. Ndikimi nė shėndetin oral dhe kėshilla tė dobishme pėr menaxhimin e subjekteve tė prekur


Skleroza e shumėfishtė (SM) ėshtė njė sėmundje kronike e fituar, njė gjendje inflamatore e ndėrmjetėsuar nga imuniteti i sistemit nervor qendror (SNQ) qė mund tė ndikojė nė tru, trungun dhe palcėn kurrizore.

Ėshtė njė gjendje nė tė cilėn autoantitrupat sulmojnė proteinat nė mbėshtjellėsin e mielinės qė rrethojnė neuronet, duke ēuar nė formimin e plagėve dhe pllakave qė ndėrhyjnė nė funksionimin e neuroneve. Si rezultat, transmetimi i impulseve nervore mund tė ngadalėsohet, shtrembėrohet ose bllokohet plotėsisht.

Fatkeqėsisht, shkaku i SM nuk ėshtė kuptuar ende plotėsisht; gjenetika, faktorėt mjedisorė dhe stili i jetesės duket se janė tė implikuar nė etiologjinė e tij.

Ekzistojnė katėr lloje kryesore tė SM:
• rikthyese-shlyese (SMRR);
• progresive primare (SMPP);
• progresive dytėsore (SPMS);
• beninje

SM beninje karakterizohet nga periudha tė lehta simptomash tė ndara me periudha tė gjata pa simptoma, por llojet e tjera tė SM shpesh janė progresive me paaftėsi gradualisht nė rritje. Meqenėse nuk ka njė test tė vetėm diagnostikues ose simptomė patognomonike tė SM, ndonjėherė mund tė marrė shumė kohė pėr tė diagnostikuar.

Simptomat kryesore mė tė zakonshme tė kėsaj gjendje janė:
• shqetėsime vizuale;
• neuropati;
• dobėsi motorike e cila mund tė ēojė nė ulje tė lėvizshmėrisė;
• problemet e ekuilibrit qė mund tė shkaktojnė vėshtirėsi nė lėvizje dhe lėvizshmėri;
• lodhje.

Simptomat e SM dihet se ndikohen nga njė numėr ndėrmjetėsuesish dhe moderatorėsh tė tillė si temperatura bazė e trupit, stresi, sėmundjet shoqėruese, infeksionet, plagėt e presionit dhe shėndeti dhe mirėqenia e pėrgjithshme.

SM e avancuar karakterizohet nga paraliza e gjymtyrėve, ulje e tonit tė muskujve, probleme tė fshikėzės dhe dėmtim tė funksionit njohės, tė cilat mund tė ndikojnė nė kujtesėn, motivimin, intuitėn dhe personalitetin.

Karakteristikat orofaciale mund tė pėrfshijnė tė folurin, ērregullimet e gėlltitjes dhe dėgjimit, uljen e tonit tė muskujve, paralizė tė fytyrės dhe nevralgji trigeminale.

Tipologjia e kekimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė artikull, tė botuar nė British Dental Journal nė shtator 2021, autorėt shqyrtuan karakteristikat dhe etiologjinė e sklerozės sė shumėfishtė me vėmendje tė veēantė ndaj ndikimit qė kjo sėmundje mund tė ketė nė sigurimin e shėndetit oral dhe kujdesit dentar dhe kėshilla tė pėrpunuara pėr tė udhėzuar dentistin nė menaxhimin i pacientėve me SM, veēanėrisht nė fazat mė tė rėnda.

Ndikimi i SM nė shėndetin oral dhe menaxhimin e dhėmbėve
Vėshtirėsitė nė kryerjen e higjienės sė duhur orale nė shtėpi dhe qasjen nė njė strukturė dentare kanė potencialin pėr tė rritur rrezikun qė pacientėt me SM tė zhvillojnė sėmundje periodontale dhe karies dentar. Edhe pse tė kufizuara, studimet e literaturės kanė treguar shėndet mė tė dobėt tė mishrave tė dhėmbėve dhe nivele mė tė larta tė kariesit dentar brenda kėtij grupi tė popullsisė.

Shfaqjet e zakonshme tė SM - tė tilla si shqetėsimet motorike, spasticiteti, nevralgjia trigeminore, dhimbja nė fytyrė dhe lodhja - mund tė dėmtojnė aftėsinė e pacientit pėr tė ruajtur higjenėn e duhur orale, ndėrsa paraliza shoqėruese e fytyrės dhe kserostomia e lidhur me medikamentet mund tė pengojnė heqjen e ushqimit nga zgavra e gojės. Ashpėrsia dhe diapazoni i ndryshėm i simptomave tė lidhura me SM dhe tendenca e tyre pėr tė ndryshuar, shpesh nė periudha tė shkurtra kohore, kėrkojnė qė ekipi dentar tė modifikojė menaxhimin e pacientėve me SM sipas nevojave tė tyre individuale.

Koha optimale pėr tė ofruar kujdes dentar pėr pacientėt ėshtė gjatė periudhave tė faljes, kur simptomat neurologjike mund tė jenė minimale. Nė rastet kur SM klasifikohet si progresive, nuk ka kundėr indikacione pėr trajtimin dentar pėrveē atyre qė lidhen me menaxhimin mjekėsor tė SM.

Emėrimet mė tė shkurtra dhe pėrdorimi i njė suporti pėr tė mbajtur gojėn hapur mund tė kompensojė simptomat e lodhjes sė muskujve. Vendosja e pacientit nė njė pozicion gjysmė tė shtrirė, pėrdorimi i digės sė gomės dhe aspirimi me vėllim tė lartė mund tė zbusin rrezikun e aspirimit pulmonar, dytėsor ndaj disfagisė. Qetėsimi ose anestezia e pėrgjithshme mund tė konsiderohet pėr individėt me spazma tė muskujve ose nivele tė larta tė ankthit dentar.

Dentistėt duhet tė jenė tė vetėdijshėm pėr gamėn e efekteve anėsore qė lidhen me ilaēet e administruara pėr tė menaxhuar SM: efektet anėsore orale pėrfshijnė kserostominė, shijen e ndryshuar dhe infeksionet oportuniste tė tilla si kandidiaza, keiliti kėndor dhe riaktivizimi i virusit herpes simplex. Barnat biologjike mund tė shkaktojnė efekte anėsore sistemike tė tilla si trombocitopeni dhe neutropenia, tė cilat rrisin respektivisht rrezikun e gjakderdhjes dhe infeksionit.

Ndėrsa zvogėlohet shkathtėsia manuale, pacientėt mund tė pėrfitojnė nga pėrdorimi i njė furēė dhėmbėsh elektrike dhe mjete ndihmėse tė pėrshtatura, tė tilla si modifikimet nė dorezėn e furēės sė dhėmbėve (me formėsimin manual pėr njė kontroll mė tė lehtė). Zėvendėsuesit e pėshtymės mund tė justifikohen pėr ata qė vuajnė nga kserostomia si rezultat i medikamenteve qė marrin.

Individėt me SM mund tė trajtohen nė mėnyrė tė sigurt dhe efektive nė objektet e zakonshme dentare; megjithatė, referimet nė shėrbimet dentare tė komunitetit ose qendrat e kujdesit dytėsor mund tė kėrkohen pėr ata qė kanė nevojė:
• ngritės pėr tė lehtėsuar transferimin nga karriget me rrota nė karrigen e dentistit;
• trajtimi nė njė karrige me rrota tė mbėshtetur;
• kujdesi nė shtėpi kur lėvizshmėria personale ėshtė dėmtuar rėndė;
• trajtim nėn qetėsim intravenoz ose anestezi tė pėrgjithshme.

Konkluzione

Ėshtė e rėndėsishme tė pranohet se jo tė gjithė njerėzit me SM kanė tė gjitha simptomat e pėrshkruara nė kėtė artikull dhe se ashpėrsia e kėtyre simptomave ndryshon nga individi nė individ dhe me kalimin e kohės. Lidhja me profesionistė kompetentė tė kujdesit shėndetėsor dhe miratimi i njė qasjeje tė pėrqendruar te pacienti ėshtė thelbėsore pėr tė siguruar kujdes tė sigurt dhe efektiv dentar pėr njerėzit me SM.

Implikimet klinike

Nė mesin e viteve 1980 ishte frika se merkuri nė restaurimet e amalgamės mund tė pėrshpejtonte simptomat e SM. Nuk ka asnjė bazė dėshmie pėr tė mbėshtetur kėto pretendime dhe zėvendėsimi me zgjedhje i restaurimeve tė amalgamės me materiale qė nuk pėrmbajnė merkur nuk ėshtė i justifikuar.

Pėr mė shumė informacion:

Patel J, Prasad R, Bryant C, Connolly H, Teasdale B, Moosajee S. Multiple sclerosis and its impact on dental care. Br Dent J 2021;231(5):281-6.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D