Rezistenca ndaj veshjes. Krahasimi i fasetave nė kompozitė, nė qeramikė dhe smaltit dentar

Instrumente dhe Materiale | 7 Tetor 2021 |

Rezistenca ndaj veshjes. Krahasimi i fasetave nė kompozitė, nė qeramikė dhe smaltit dentar

Nga Lara Figini


Zgavra e gojės pėrfaqėson njė mjedis armiqėsor pėr materialet dentare tė cilat pėrdoren nė stomatologji. Streset fizike dhe kimike, tė shkaktuara nga pijet acidike dhe pėrbėrėsit gėrryes tė ushqimit, ose ndryshimet e papritura tė temperaturės mund tė ēojnė nė degradimin e sipėrfaqeve tė kėtyre materialeve.

Zbehja e shkaktuar nga gėrryerja e sipėrfaqeve dentare dhe rindėrtimet promovon pėrkeqėsimin dhe formimin e biofilmave, si dhe njollosjen e indeve tė dhėmbėve dhe materialeve tė rindėrtimit, njolla kėto qė mund tė komprometojnė estetikėn. Fluori i pėrmbajtur nė pastat e dhėmbėve gjithashtu mund tė dėmtojė sipėrfaqen e qeramikės dhe restaurimeve.

Rezistenca ndaj gėrryerjes sė materialeve dentare ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishėm pėr t'u marrė parasysh pasi mund tė ndikojė nė jetėgjatėsinė e tyre.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar nė Journal of Prothodontics nė tetor 2021, autorėt analizuan vrazhdėsinė e sipėrfaqes para dhe pas testeve tė konsumit tė fasetave tė parafabrikuara nė dy lloje tė ndryshme tė pėrbėrjes dhe e krahasojnė atė me atė tė marrė nė fasetat qeramike dhe nė smaltin e dhėmbėve tė njeriut.

U testuan faseta tė bėra me dy kompozita tė parafabrikuara (Visalys Veneer Chairside / VIS) dhe Componeer / COM), faseta qeramike disilikate tė litiumit (e.max CAD) dhe mostra tė smaltit dentar (DENT).

Nė total n = 45 mostra sipas materialit dhe 45 mostra smalti u pėrdorėn pėr testet e konsumit. Kėto u kryen nga testet e gėrryerjes, me njė imitues tė krehjes (22,000 goditje / ngarkesė 100g; e barabartė me rreth dy vjet pastrim), dhe teste erozioni, tė kryera me acid limoni (pH 1.57).

Vlerat e vrazhdėsisė sė sipėrfaqes Ra dhe gėrryerjes sė sipėrfaqes Sa u zbuluan me anė tė njė interferometri para dhe pas testeve tė konsumit. Tė dhėnat u analizuan me ANOVA tė ndjekur nga Games-Howell post hoc test dhe t-test (α = 0.05).

Rezultate

Fasetat e rrėshirės sė pėrbėrė shfaqėn cilėsi tė ngjashme (COM) ose mė tė mira tė sipėrfaqes (VIS) sesa fasetat e qelqit qeramik disilikat litiumi (IPS). Nė fillim tė gjitha materialet treguan vrazhdėsi mesatare dukshėm mė tė ulėt se smalti DENT. Pas testeve tė konsumit tė erozionit me tretėsirė tė acidit citrik, smalti i dhėmbėve DENT u prek dukshėm mė shumė se tė gjithė materialet e tjera tė lustrimit tė testuara.

Ndėrsa nuk kishte vizualisht asnjė ndryshim nė cilėsinė e sipėrfaqes pas testeve tė erozionit pėr tė gjitha materialet, VIS dhe COM treguan vizualisht mė shumė modele tė veshjes nė SEM pas testeve tė gėrryerjes. IPS zbuloi vizualisht sipėrfaqen mė tė lėmuar pas gėrryerjes, si dhe pas testeve tė konsumit tė erozionit.

Pas larjes me dhe pa pastė dhėmbėsh, njė rritje e konsiderueshme e vrazhdėsisė sė sipėrfaqes Ra nė tė dy materialet e rimeso me rrėshirė u shfaq nė mostrat ku pasta e dhėmbėve u pėrdor nė krahasim me mostrat ku u pėrdor vetėm furēa e dhėmbėve pa pastė dhėmbėsh (VIS: p = 0.004; COM: p <0.001) Me
COM tregoi vlera dukshėm mė tė larta tė Ra (Ra: 0.10 mikron; Sa: 0.22 μm) pas gėrryerjes, ndėrsa e.max CAD rezultoi tė ishte mė rezistente ndaj trajtimeve (Ra: 0.01 µm, p <0.05; Sa: 0.05 μm, p <0.05).

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė vepra tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se fasetat e parafabrikuara tė pėrbėra i nėnshtrohen mė pak konsumit pas testeve tė gėrryerjes dhe erozionit sesa smalti dentar DENT; megjithatė, ata kanė veshin mė tė lartė se fasetat qeramike e.max CAD.

Implikimet klinike

Nė gojėn e pacientėve veēanėrisht tė ekspozuar ndaj konsumit dhe gėrryerjes, zgjedhja e materialit qė do tė pėrdoret pėr rehabilitimin konservativ / protetik nga dentisti shpesh bėhet komplekse.
Sipas tė dhėnave tė kėtij studimi laboratorik, tė cilat duhet tė konfirmohen me ato tė marra edhe nė studimet klinike in vivo, materiali qė pėson mė pak konsum dhe erozion ėshtė qeramika, e ndjekur nga pėrbėrja.

Pėr mė shumė informacion:

Dederichs M, Fahmy MD, Hongseok AN, Guentsch A, Viebranz S, Kuepper H. Comparison of wear resistance of prefabricated composite veneers versus ceramic and enamel. J Prosthodont 2021;30(8):711-9.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D