Autotransplantimi i njė kanini superior: rezultatet pas shtatė vjetėsh

Kirurgji orale | 16 Shtator 2021 |

Autotransplantimi i njė kanini superior: rezultatet pas shtatė vjetėsh

Nė njė studim tė rastit, tė botuar nė The Journal of the American Dental Association nė shtator 2021, autorėt raportuan rastin klinik tė njė burri 45-vjeēar mė mungesė tė kaninit tė majtė tė zhdukur pėr 30 vjet

Nga Lara Figini


Kaninėt e pėrhershėm luajnė njė rol themelor si nė funksionin e pėrtypjes ashtu edhe nė atė estetik, kėshtu qė ne pėrpiqemi t'i rikuperojmė me ēdo kusht.

Megjithatė, pas molarėve tė tretė, kaninėt  janė mė tė prekurit nga fenomenet e dislokimit. Opsionet e trajtimit nė rastet e kaninėve tė prekur pėrfshijnė nxjerrjen ortodontike dhe ndėrhyrjen  kirurgjikale tė kaninėve tė pėrfshirė nė kombinim me rehabilitimin protetik me ose pa vendosjen e implantit.

Sidoqoftė, vetėm me njė diagnozė tė hershme dhe me njė ndėrhyrje interdisiplinore nė kohė, ekstrudimi ortodontik i kanineve mund tė jetė i suksesshėm, veēanėrisht pėr rastet nė tė cilat ka njė ndikim tė moderuar ose edhe mė keq.

Autotransplantimi ka evoluar vitet e fundit si njė alternativė e vlefshme pėr zėvendėsimin e dhėmbėve qė mungojnė.

Njė sėrė faktorėsh mund tė ndikojnė nė prognozėn e dhėmbėve tė autotransplantuar. Dhėmbėt me maja tė hapura, pėr shembull, priren tė kenė njė prognozė mė tė mirė; megjithatė, provat klinike kanė treguar rezultate tė kėnaqshme si nė pacientėt nė rritje ashtu edhe nė pacientėt e rritur.

Procedurat klinike

Nė njė studim tė rastit, tė botuar nė The Journal of the American Dental Association nė shtator 2021, autorėt raportuan rastin klinik tė njė burri 45-vjeēar mė mungesė tė kaninit tė majtė tė zhdukur pėr 30 vjet.

Nė ekzaminimin radiografik, u zbulua se kanini ishte i prekur palatalisht. Dhembi u transplantua nė folenė e pėrgatitur nė vendin e dhėmbit tė humbur dhe u fiksua nė pozicionin e dėshiruar me njė tel metalik fleksibėl.

Procedurat klinike tė kryera ishin si mė poshtė.

Nėn anestezi lokale (4% articaine me 1: 100,000 epinefrinė) u bė njė prerje trapezoidale me ruajtjen e papilės dhe ngritja periostale u krye nė mėnyrė palatale pėr tė ekspozuar vendin e kirurgjisė. Kocka qė mbulon kaninin e prekur u hoq me kujdes duke pėrdorur njė turbinė derisa vetėm njė shtresė e hollė kocke u vėrejt nė smaltin e kaninit, e cila mė pas u hoq me butėsi me anė tė njė ekskavatori. Dhėmbi i goditur u nxorr dhe trajtimi endodontik ekstraoral dhe pėrgatitja e kockės alveolare marrėse u kryen nė tė njėjtėn kohė.

Maja e lakuar apikale e rrėnjės, 2 mm e gjatė, u zbėrthye me njė baltė diamanti pėr pėrshtatje mė tė mirė me vendin e marrėsit. Kocka alveolare marrėse ishte formuar qė tė ishte e pajtueshme me rrėnjėn duke pėrdorur grykė pėr implantet dentare (SuperLine Surgical Kit, Dentium), nė ujitje me tretėsirė sterile tė kripur. Njė membranė kolagjeni u aplikua pėr tė mbuluar vendin e nxjerrjes.

Njė qepje e ngushtė u krye rreth dhėmbit tė transplantuar i cili u mbajt nė vend me njė tel fleksibėl pėr 30 ditė. Pacientit iu dhanė udhėzime tė veēanta tė higjienės orale.

Dhėmbi i transplantuar u monitorua me kontroll klinik dhe radiografik nė 1, 3, 6 muaj, 1 vit dhe, mė pas, ēdo 2 ose 3 vjet.

Rezultate

Nė 3 muaj pas transplantimit gjendja e shėrimit u konsiderua e kėnaqshme. Asnjė shenjė e resorbimit tė rrėnjės nuk u zbulua nė ndjekjen 7-vjeēare. X-ray zbuloi njė hapėsirė tė qartė periodontale rreth rrėnjės nė ekzaminimin pasues 7-vjeēar.

Gjatė ndjekjes 7-vjeēare, dhėmbi mbeti klinikisht i shėndetshėm pa shfaqje radiografike tė inflamacionit.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi tė rastit, i cili duhet tė konfirmohet edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se prognoza pėr njė dhėmb tė transplantuar ėshtė gjithashtu e favorshme nė planin afatgjatė, madje edhe tek subjektet e rritur.

Implikimet klinike

Ky rezultat sugjeron qė autotransplantimi i dhėmbėve tė qenit mund tė jetė njė opsion i mundshėm trajtimi pėr disa pacientė tė rritur qė synojnė tė ruajnė dhėmbėt e tyre natyrorė.

Pėr mė shumė informacion:

Ling Xu, Hongwei Gu, Guimei Zou, Hua Yuan, Junbo Zhou. Autotransplantation of a completely developed impacted maxillary canine. A 7-year follow-up case report. JADA settembre 2021:152(9):763-9.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D