Avantazhet e pėrdorimit tė radiologjisė 3D nė krahasim me radiologjinė tradicionale dy-dimensionale

Instrumente dhe Materiale | 13 Shtator 2021 |

Avantazhet e pėrdorimit tė radiologjisė 3D nė krahasim me radiologjinė tradicionale dy-dimensionale

Nga Prof. Dr. Daniele Cardaropoli, Dr. Alessandro Roffredo


Nevoja nė rritje pėr saktėsi diagnostikimi nė fushėn e stomatologjisė kėrkon ekzekutimin e njė ekzaminimi tė detajuar klinik shpesh tė shoqėruar me hetime radiografike mbėshtetėse.

CBCT (Cone Beam Computed Tomography) ėshtė njė aparat pėr hetimet radiologjike tre-dimensionale qė nisi tė zhvillohej nė fillim tė viteve '90 dhe nisi tė pėrhapej nė praktikat dentare nė vitet 2000. Kjo pajisje ėshtė nė zhvillim tė vazhdueshėm teknologjik dhe tregu i sotėm ofron makineri shumė tė sofistikuara qė po performojnė gjithnjė e mė shumė si nė aspektin e shkathtėsisė ashtu edhe nė dozėn e absorbuar nga pacienti.

Para pėrhapjes sė radiologjisė tre-dimensionale, hulumtimi i preferuar radiologjik pėrfaqėsohej nga radiologjia dy-dimensionale (rreze x intraorale dhe ortopantomografi).

Radiografia dy-dimensionale ka kufizime domethėnėse dhe nganjėherė shkakton devijime qė mund ta ēojnė klinicistin nė njė interpretim tė pasaktė ose jo tė plotė tė vendit tė hetuar dhe pėr pasojė mund tė ndodhin gabime diagnostikuese dhe terapeutike.

Sidoqoftė, vlen tė pėrmendet se kėto hetime radiografike duhet tė kryhen gjithmonė nė pėrputhje tė plotė me parimin e justifikimit, legjislacion qė kufizon zgjedhjen e CBCT si njė hetim radiografik i nivelit tė parė.

Si funksionon njė CBCT?

Krahasuar me CT (tomografia e kompjuterizuar), CBCT, siē nėnkuptohet edhe nga emri, bazohet nė emetimin e njė rrezeje elektronike tė prerė nė formė koni qė fitohet nga njė receptor nė formė tė sheshtė. Skanimi bėhet nė njė rrotullim tė vetėm 360° ose 180° nė varėsi tė pajisjes - rreth njė baze fikse.
Nė secilėn shkallė tė rrotullimit, gjeneratori i rrezeve X lėshon njė impuls qė kapet nga sensori i cili rrotullohet nė mėnyrė integrale me burimin. Kėshtu krijohen imazhe dy-dimensionale tė strukturės anatomike tė analizuar. Imazhet e fituara mė pas pėrpunohen nga softueri i blerjes dhe bashkohen sė bashku pėr tė marrė njė rindėrtim tė saktė tre-dimensional tė strukturės sė analizuar.

Pse CBCT dhe jo CT?

Teknologjia nė themel tė CBCT ju lejon tė merrni imazhe tomografike me njė dozė tė absorbuar nga 1.5 deri nė 12 herė mė tė ulėt se njė CT spirale me efekte shqetėsuese tė shpėrndarjes tė kufizuara pėr shkak tė pranisė sė metaleve.

CBCT konsiderohet njė hetim radiografik me dozė tė ulėt pasi kryen vetėm njė rrotullim rreth kokės sė pacientit ndėrsa CT spirale kryen disa rrotullime qė rezultojnė nė emetim mė tė madh tė rrezeve X. Pėr shembull, njė ekzaminim klasik i CT pėr njė vend tė implantit nofull pėrfshin njė dozė rrezatimi prej rreth 2100 µSv ndėrsa njė CBCT prej 10-60 µSv nė varėsi tė madhėsisė sė FOV (Field Of View) e pėrcaktuar dhe rezolucionit.

CBCT ju lejon tė zgjidhni FOV tė madhėsive tė ndryshme, tė cilat mund edhe tė personalizohen: kjo veēori ju lejon tė zvogėloni dozėn e emetuar dhe tė absorbuar nga pacienti nė minimumin e nevojshėm.

Nė pėrputhje me parimet ALARA (As Low As Reasonably Achievable) tė legjislacionit ndėrkombėtar pėr mbrojtjen nga rrezatimi, operatori duhet tė jetė nė gjendje tė zotėrojė softuerin dhe tė ketė aftėsinė pėr tė zgjedhur FOV tė saktė dhe zgjidhjen e saktė bazuar nė vendndodhjen dhe patologjinė qė do tė hetohet. Shumė shpesh ne shohim pėrdorimin e FOV-ve tepėr tė mėdha qė e ekspozojnė pacientin nė thithjen e tepėrt tė rrezeve X.

MayRay Hyperion X9 pro qė pėrdorim i lejon operatorit tė zgjedhė tre programe tė ndryshme rezolucioni pėr secilin provim tė vetėm: "Quick" (i krijuar pėr provimet e kontrollit), "Regular" (pėr diagnostikimin bazė) dhe "Best Quality" (pėr hulumtimin tė detajeve anatomike tė dimensioneve tė reduktuara siē janė thyerjet e rrėnjės ose kanalet dytėsore endodontike).

Izotropia e voxels lejon rindėrtimin e anatomisė me njė raport 1:1 me mundėsinė pasuese tė matjeve besnike ndaj realitetit. CT nė vend tė kėsaj gjeneron drejtkėndėsha anizotropikė voksele paralelipiped me prerje prej 1 mm.

Krahasuar me CT, marrja e Cone Beam ėshtė shumė mė e rehatshme dhe shpejtė dhe kryhet nė njė pozicion tė drejtė dhe jo tė shtrirė dhe me njė rrotullim tė vetėm rreth kokės nė dobi tė sigurisė sė pacientit.

Pėr mė tepėr, CBCT ju lejon tė keni pamje tė ndryshme tė tė njėjtit imazh, domethėnė seksionet frontale, sagitale, kurorale dhe tė zhdrejtė.

Shpejtėsia e skanimit, 14 "mė sė shumti pėr Hyperion X9 pro, minimizon rrezikun qė pacienti tė lėvizė gjatė ekzekutimit tė provimit, duke ndikuar kėshtu nė suksesin e hetimit.



Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D