Sa arrijnė ta kuptojnė pacientėt "gjuhėn" e dentistėve?

Instrumente dhe Materiale | 29 Korrik 2021 |

Sa arrijnė ta kuptojnė pacientėt "gjuhėn" e dentistėve?

Nė njė studim tė botuar nė “British Dental Journal”, autori hetoi dhe vlerėsoi mėnyrėn se si e kuptojnė pacientėt terminologjinė qė pėrdoret zakonisht nė fushėn e stomatologjisė.

Nga Lara Figini


Stomatologjia po evoluon me shpejtėsi drejt kujdesit tė synuar ku pacientėt po pėrfshihen gjithnjė e mė shumė nė mėnyrė aktive nė vendimin pėr trajtimin dentar qė do tė ndėrmerret.

Komunikimi efektiv midis profesionistit tė kujdesit shėndetėsor dhe pacientit ėshtė thelbėsor pėr t'i mundėsuar pacientit tė arrijė nė njė mirėkuptim tė saktė dhe njė vendim adekuat tė informuar.

Thjeshtimi i "terminologjisė dentare" ėshtė ndonjėherė i nevojshėm pėr tė shmangur keqkuptimet dhe konfuzionin nė lidhje me trajtimin qė mund tė ēojė nė frikė dhe ankth tek pacienti.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė "British Dental Journal" nė korrik 2021, autori, njė stomatolog stazhier nė kirurgjinė orale, hetoi dhe vlerėsoi mėnyrėn se si e kuptojnė pacientėt terminologjinė qė pėrdoret zakonisht nė fushėn e stomatologjisė.

Pacientėve iu kėrkua t'i pėrgjigjen njė pyetėsori tė pėrbėrė nga zgjedhje tė shumta dhe pyetje tė shkurtra tė hapura.

Pyetėsori ishte i pėrbėrė nga tre pjesė:

• pyetje nė lidhje me demografinė e pacientit;
• njėmbėdhjetė pyetje me zgjedhje tė shumėfishta pėr tė vlerėsuar mėnyrėn se si pacientet arrijnė t'i kuptojnė disa terma qė pėrdoren zakonisht nė stomatologji (p.sh., ulēera, lezione, qetėsim dhe kist);
• pyetje tė shkurtra tė hapura pėr tė vlerėsuar kuptimin e shtatė termave (biopsi, tumor, metastaza, dhėmbė tė prekur, rreze x, nyje limfatike dhe lezione parakanceroze).

Rezultate

137 pacientė plotėsuan pyetėsorin dhe rezultatet ishin si mė poshtė: vetėm tetė pacientė iu pėrgjigjėn tė gjitha pyetjeve me zgjedhje tė shumėfishtė, dhe rezultati mesatar pėr tė gjithė pacientėt ishte 7.25.
Mbi njė e treta e pacientėve e ngatėrruan "qetėsimin" me anestezi tė pėrgjithshme. Rezultatet e kėtij studimi gjithashtu theksuan se disa terma qė pėrdoren shumė shpesh nė stomatologji nuk janė kuptuar mirė nga pacientėt, tė tilla si "ulēera", pėr tė cilat vetėm rreth gjysma e pacientėve zgjodhėn pėrkufizimin e saktė.

Rezultatet gjithashtu treguan se pacientėt me njė nivel mė tė lartė arsimor, tė tillė si arsimi para ose pasuniversitar, dhanė njė mesatare shumė mė tė lartė tė pėrgjigjeve tė sakta pėr pyetjet me zgjedhje tė shumėfishta, krahasuar me pacientėt me njė nivel mė tė ulėt arsimor si pėr shembull ata me shkollė tė mesme.

Pacientėt qė flisnin anglisht shėnuan mė shumė sesa ata qė nuk flisnin gjuhėn angleze.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėr fat tė keq shumica e pacientėve nuk i kuptojnė saktė termat e pėrdorur nga dentistėt dhe as shpjegimet qė ata i japin, dhe kjo mund tė ēojė nė vendime tė gabuara tė marra nga pacienti nė lidhje me trajtimet qė duhen ndėrmarrė.

Implikimet klinike

Dentistėt nuk duhet tė supozojnė se pacientėt i kuptojnė saktė fjalėt e pėrdorura zakonisht nė fushėn e stomatologjisė, kėshtu qė ata duhet tė pėrpiqen tė thjeshtojnė gjuhėn sa mė shumė qė tė jetė e mundur dhe tė japin shpjegime tė menjėhershme edhe pėr "termat teknikė mjekėsorė dhe dentarė" qė duket se janė tė lehtė pėr t'u kuptuar.

Rezultatet e kėtij studimi mund tė ndihmojnė klinicistėt dhe dentistėt tė pėrshtaten dhe tė personalizojnė gjuhėn e tyre nė njė nivel tė pėrshtatshėm dhe tė mbėshtesin njė qasje specifike pėr pacientin.

Pėr mė shumė informacion:

Anika Shah. How well do patients understand dental jargon? Br Dent J 2021 Jul;231(1):30.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D