Cistet maksilare: simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Kirurgji orale | 20 Korrik 2021 |

Cistet maksilare: simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Nga Massimo Gagliani


Ėshtė mjaft e zakonshme tė dėgjojmė tė flitet pėr ciste, ose neoformime beninje nė kockat e nofullės. Ato shpesh janė gjetje tė rastėsishme, domethėnė, gjatė njė ekzaminimi me rreze x pėr tė vlerėsuar kompleksin e pėrtypjes sė pacientit, shihen zona tė rrumbullakosura, radiolucente (duken mė tė errėta gjatė vėzhgimit), shpesh afėr majės sė dhėmbėve. Nė fakt, termi cist mund tė pėrdoret nė mėnyrė jo tė duhur sepse vetėm ekzaminimi histologjik mund tė shpjegojė natyrėn e vėrtetė tė kėtyre neoformimeve.

Simptomat e cisteve maksilare

Duke qenė tė heshtur ato mund tė qėndrojnė pėr njė kohė tė gjatė brenda ndarjes sė kockave tė nofullave, nė raste shumė tė rralla, ato bėhen aq tė mėdha sa mund edhe tė thyejnė nofullėn, por kėto ngjarje janė aq tė rralla sa gjenden vetėm nė pėrshkrimet e teksteve.

Fjalė pėr fjalė cisti ėshtė njė zgavėr e mbushur me lėng e rrethuar nga epiteli dhe indet fibroze; pėr ta thėnė nė njė shembull tė veēantė, ajo mund tė pėrvetėsohet nė njė fshikėz tė madhe. Cistet mund tė infektohen dhe tė gjenerojnė reagime shumė tė forta tė abscesit, pasi cisti ka gėrryer pjesėn mė tė madhe tė pėrbėrėsit tė kockave, kėto fenomene septike gjejnė menjėherė njė rrugė tė jashtme kullimi dhe, pėr kėtė arsye, pasi fistulohen, janė tė padėmshme.

Trajtimi i cisteve maksilare

Terapia e sugjeruar ėshtė gjithmonė ajo e bėrthamėzimit, ose heqjes pasi ka hapur njė prishje midis indeve tė forta tė mbetjeve dhe rrugėve mukoze. Zakonisht shėrimi, veēanėrisht nėse shoqėrohet me terapinė e dhėmbit pėrgjegjės pėr cistin, ėshtė i shkėlqyeshėm dhe niveli i suksesit ėshtė shumė afėr 100%.

Nė disa raste cistet shoqėrohen me dhėmbė qė nuk kanė dalė nė zgavrėn e gojės; njė situatė e tillė duhet tė dyshohet gjithmonė kur subjekti nė fjalė nuk arrin tė shpėrthejė njė element dentar pas disa vitesh nga periudha nė tė cilėn fiziologjikisht dhėmbi duhet tė ishte shfaqur nė hark. Edhe kėto raste duhet tė adresohen me operacion ambulator, sepse njė pėrvojė e caktuar ėshtė e nevojshme pėr tė kryer kėtė lloj ndėrhyrjeje nė mėnyrėn mė tė mirė.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 1 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D