Vlerėsimi i saktė i okluzionit tė pacientit pėrmes teknologjisė dixhitale

Instrumente dhe Materiale | 16 Korrik 2021 |

Vlerėsimi i saktė i okluzionit tė pacientit pėrmes teknologjisė dixhitale

Kėrkimi i botuar nė JPD pėrshkruan njė teknikė krejtėsisht dixhitale pėr tė vlerėsuar pozicionin mandibulues / kondilor si pėr okluzionin nė relacionin centrik ashtu edhe atė nė pozicionin e interkuspacionit maksimal

Nga Lara Figini


Nė fushėn e stomatologjisė, veēanėrisht nė sektorėt ortodontikė dhe tė implanto-protezės, identifikimi i okluzionit tė saktė tė pacientit ėshtė i rėndėsishėm pėr njė planifikim korrekt dhe tė suksesshėm tė trajtimit dhe pėr tė shmangur shfaqjen e zhurmave dhe dhimbjeve artikolare, tė cilat mund tė tregojnė patologji.

Kur ekziston njė mospėrputhje okluzale midis pozicionit tė interkuspidimit maksimal (MIP) dhe pozicionit tė marrėdhėnies centrike (CR) quhet okluzion i paqėndrueshėm dhe pozicioni kondillar duhet tė vlerėsohet me kujdes.

Pėr kėtė arsye, pozicionet statike dhe dinamike tė mandibulės duhet tė pėrcaktohen saktėsisht dhe metodologjia klasike ėshtė ajo e bazuar nė pėrdorimin e harkut tė fytyrės dhe njė artikuluesi pėr tė zbuluar dhe regjistruar tė dhėna tė kyēeve dhe okluzale, por procedurat nuk janė gjithmonė tė lehta dhe tė menjėhershme.

Me zhvillimin e teknologjisė dixhitale, kėto procedura mund tė thjeshtohen me njė hark tė fytyrės virtuale dhe montim nė njė artikulues virtual.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė artikull, tė botuar nė "Journal of Prosthetic Dentistry" nė qershor 2021, autorėt pėrshkruan njė teknikė plotėsisht dixhitale pėr tė vlerėsuar pozicionin mandibular / kondilor edhe pėr  okluzionin nė relacionin centrik (CRO) edhe pėr atė nė pozicionin e interkuspidimit maksimal (MIP).

Metoda u krye tek njė grua 25-vjeēare e cila raportoi zhurma tė pėrbashkėta herė pas here. Procedura e mėsipėrme transferon tė dhėnat e pozicionit nofullor dhe mandibular nė njė artikulues virtual bazuar nė imazhet e marra me tomografinė e llogaritur me njė kon tė vetėm (CBCT).

Njė skanim CBCT i pacientit u mor nė CRO dhe modelet maksilare dhe mandibulare u skanuan nė tė dy CRO dhe MIP me njė skaner intraoral. Tė dhėnat e skanimit tė modelit CRO u regjistruan nė pjesėn dentare tė imazhit CBCT duke pėrdorur njė program qė simuloi njė artikulues virtual dhe u krye njė proces transferimi dhe montimi i harkut virtual tė fytyrės.

Artikuluesi virtual ishte pozicionuar nė polin mesial tė kondileve tė djathtė dhe tė majtė dhe nė orbitėn e djathtė. Pozicioni mandibular u vlerėsua nė CRO dhe MIP duke mbivendosur tė dhėna nga mandibula nė pozitė si nė CRO ashtu edhe nė MIP.

Konkluzione

Bazuar nė kėtė protokoll, del se njė qasje plotėsisht dixhitale mund tė pėrdoret pėr tė transferuar pozicionin mandibulues / kondilor tė njė pacienti nė njė artikulues virtual bazuar nė tė dhėnat nga njė skanim i vetėm me CBCT dhe skanimet intraorale.

Implikime klinike

Kjo teknikė mund tė eleminojė procedurėn tradicionale tė transferimit tė tė dhėnave tė pėrbashkėta tė harkut tė fytyrės, procesin pasues tė montimit dhe procedurat e ndėrlikuara laboratorike pėr vlerėsimin e pozicionit mandibular nė CRO dhe MIP.

Pėr mė shumė informacion:

Jae Hyun Park, Gye-Hyeong Lee, Da-Nal Moon, Jong-Cheol Kim, Mirinae Park, Kyung-Min Lee. A digital approach to the evaluation of mandibular position by using a virtual articulator. J Prosthet Dent 2021 giugno;125(6):849-53.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D