Kirurgjia orale dhe rreziku i gjakderdhjes tek pacientėt me cirrozė hepatike

Kirurgji orale | 27 Prill 2021 |

Kirurgjia orale dhe rreziku i gjakderdhjes tek pacientėt me cirrozė hepatike

Nga Lara Figini


Hemostaza dhe koagulimi bazohen nė njė ekuilibėr perfekt midis faktorėve antikoagulues dhe koagulues. Tek pacientėt me cirrozė hepatike (LC) ky ekuilibėr mund tė ndryshojė, pasi ekziston njė hipofunksionalitet i mėlēisė qė ėshtė organi i predispozuar pėr prodhimin e pothuajse tė gjithė faktorėve tė koagulimit dhe pėr sintezėn e trombopoetinės.

LC tradicionalisht ėshtė parė si njė gjendje hipokoagulueshmėrie nė tė cilėn ndryshohen shumė vlera tė gjakut, tė tilla si numri i trombociteve, protrombina (PT), raporti i normalizuar ndėrkombėtar (INR) dhe koha e pjesshme aktive e tromboplastinės (aPTT).

A tregon ky njė rrezik mė tė lartė tė gjakderdhjes sė pazakontė nė pacientėt me cirrozė tė mėlēisė gjatė trajtimeve orale?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje tė botuar nė "JADA" nė janar 2021, autorėt studiuan nėse dhe nė ēfarė mase gjakderdhja gjatė dhe pas operacionit kishte ndryshuar gjatė operacionit oral tek pacientėt e diagnostikuar me cirrozė tė hepatike.

Autorėt kryen njė kėrkim elektronik pėr artikujt pėrkatės duke pėrdorur njė strategji kėrkimi tė paracaktuar, duke pėrdorur bazat e tė dhėnave tė mėposhtme: PubMed, Literature e Shkencave tė Shėndetit nė Amerikėn Latine dhe Karaibe, Web of Science, Scopus dhe Biblioteka Cochrane. Pėr mė tepėr, u krye edhe njė kėrkim duke pėrdorur Google Scholar, ProQuest dhe OpenGrey. Kėrkimi i Google Scholar ishte i kufizuar nė 100 artikujt e parė.

Rezultate

7 studime plotėsuan kriteret e pėrfshirjes. Madhėsitė e mostrave varionin nga 23 nė 318 pjesėmarrės, numri i dhėmbėve tė nxjerrė varionte nga 62 nė 1183, numri i trombociteve varionte nga 16,000 nė 216,000 pėr milimetėr kub dhe INR ishte mė pak se 4.
Prevalenca e ngjarjeve tė gjakderdhjes nė studime u zbulua se varion nga 0% nė 8.9% dhe pothuajse tė gjithė u kontrolluan me masa lokale hemostatike.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se gjatė trajtimeve tė operacionit oral pacientėt me cirrozė hepatike  kanė njė rrezik tė ulėt tė gjakderdhjes pavarėsisht nga numri i zvogėluar i trombociteve dhe rritja e INR.

Implikimet klinike

Tek pacientėt qė vuajnė nga cirroza hepatike, dentisti, nė pritje tė operacionit oral, nuk duhet tė marrė masa tė veēanta paraprake, pasi gjakderdhja brenda dhe pas operacionit nė kėta pacientė zakonisht duket tė jetė brenda kufijve tė sigurt dhe nė ēdo rast tė menaxhueshme me hemostatėt lokalė.

Pėr mė shumė informacion:

de Oliveira Rech B, Rocha Tenório J, Bertoldi Franco J, Medina JB, Gallottini M, Pérez-Sayįns M, Ortega KL. Risk of bleeding during oral surgery in patients with liver cirrhosis: a systematic review. JADA gennaio 2021:152(1):46-54.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 8 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D