Premedikimi farmakologjik zvogėlon dhimbjen akute pas trajtimit tė kanalit rrėnjė

Kirurgji orale | 7 Prill 2021 |

Premedikimi farmakologjik zvogėlon dhimbjen akute pas trajtimit tė kanalit rrėnjė

Indikacionet e nevojshme nė rastet e dhėmbėve me pulpit tė pakthyeshėm ose periodontit akut periapikal nga njė studim klinik i rastėsishėm i dyfishtė, i botuar nė “International Endodontic Journal”

Nga Lara Figini


Incidenca e dhimbjes post-operative pas trajtimeve tė kanalit rrėnjė mund tė ndryshojė nga 25 nė 69% nė 24 orėt e para pas trajtimit, duke u zvogėluar deri nė 11% pas njė jave.

Dhimbja pas operacionit nė trajtimet e kanalit rrėnjė mund tė varet nga disa faktorė duke pėrfshirė:

•pezmatimin e indeve periapikale pėr shkak tė instrumentimit tė kanalit rrėnjė;
• nxjerrjen e mikroorganizmave, mbeturinave tė dentinės / pulpės ose veshjeve dhe ujitėsve.

Kėta faktorė aktivizojnė ēlirimin vijues tė ndėrmjetėsuesve kimikė tė inflamacionit akut si prostaglandinat, leukotrienet, bradikinina, serotonina dhe citokinat qė aktivizojnė dhe sensibilizojnė nociktorėt, tė gjithė rezultojnė nė njė pėrgjigje neuronale qė pacientėt e perceptojnė si dhimbje.

Menaxhimi i dhimbjes pas trajtimit tė kanalit rrėnjėsor, veēanėrisht nė dhėmbėt me inflamacion akut tė zhvilluar, shpesh ėshtė sfidues pėr dentistin. Pėr tė adresuar kėtė problem, premedikimi sistemik me dozė tė vetme i anti-inflamatorėve ėshtė propozuar gjerėsisht pėr tė zvogėluar reagimet inflamatore dhe dhimbjen pasuese pas endodontikės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė provė klinike tė rastėsishme, tė botuar nė "International Endodontic Journal" nė shkurt 2021, autorėt vlerėsuan efektin e premedikimit oral me piroksikam (anti-inflamator jo-steroid), prednisolon (glukokortikoid steroide), deksametazon (glukokortikoid steroide), ose placebo pėr dhimbjet pas operacionit dhe pas trajtimit tė kanalit rrėnjė nė njė vizitė tė vetme tė dhėmbėve me pulpit simptomatik tė pakthyeshėm dhe periodontit apikal simptomatik.

160 pacientė u caktuan rastėsisht nė njė nga katėr grupet:

• Grupi A, premedikimi me 20 mg piroksikam;
• Grupi B, premedikimi me 20 mg prednizolon;
• Grupi C, premedikimi me 4 mg deksametazon;
• Grupi D, para-mjekim me placebo 60 min para trajtimit tė kanalit rrėnjė.

Intensiteti i dhimbjes post-operative i raportuar nga pacientėt nė 6, 12, 24, 48 dhe 72 orė ėshtė regjistruar duke pėrdorur njė shkallė analoge vizuale. Krahasimi midis grupeve u krye duke pėrdorur testet Kruskal-Wallis dhe analiza post hoc duke pėrdorur testin Dunns. Incidenca e dhimbjes u analizua duke pėrdorur testin chi-square.

Regresioni logjistik binar u pėrdor pėr tė pėrcaktuar probabilitetet e dhimbjes pas operacionit, me incidencėn e dhimbjes si njė variabėl tė varur dhe grupet e ndėrhyrjes, seksin, moshėn dhe llojin e dhėmbit si variabla tė pavarur.

Rezultate

Nė total, u analizuan 156 pacientė (4 pacientė u larguan gjatė ndjekjes). Tė tre barnat e analizuara nė studim u zbulua se shoqėroheshin me njė incidencė dukshėm mė tė ulėt tė dhimbjes pas operacionit krahasuar me placebo nė 6, 12 dhe 24 orė.

Intensiteti mesatar i dhimbjes ishte dukshėm mė i lartė nė 6, 12 dhe 24 orė me pėrdorimin e placebo krahasuar me tre grupet e tjera tė ndėrhyrjes (P <0,05). Intensiteti i dhimbjes nuk ishte shumė i ndryshėm midis mjeteve tė ndryshme tė pėrdorura.

Njė pacient nė grupin piroksikam raportoi gastrit, ndėrsa asnjė efekt tjetėr i pafavorshėm u regjistrua nė grupet e tjera.

Konkluzione

Nga tė dhėnat nga ky studim, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjerė tė ngjashėm, mund tė konkludohet se trajtimi oral para-operativ i njė doze tė vetme prej 4 mg deksametazon ose 20 mg piroksikam ose 20 mg prednizolon zvogėlon incidencėn. Dhe intensiteti i dhimbjes post- operative pas trajtimit tė kanalit rrėnjė nė njė vizitė krahasuar me placebo nė pacientėt me pulpit tė pakthyeshėm dhe periodontit apikal simptomatik deri nė 24 orė.

Implikimet klinike

Stomatologu, pėr tė menaxhuar dhimbjen pas operacionit dhe pas trajtimeve tė kanalit rrėnjėsor, mund tė mbėshtetet nė mjekimin paraprak me njė dozė tė vetme anti-inflamatore, pasi shanset e dhimbjes post-operative nė 24 orė pėr pacientėt e parapėrgatitur me 4 mg deksametazon ose 20 mg tė piroksikam ose 20 mg prednisolon janė pėrkatėsisht 5.3 herė, 3.4 herė dhe 2.5 herė mė tė ulėta se placebo.

Pėr mė shumė informacion:

• Praveen R, Thakur S, Kirthiga M. Comparative evaluation of premedication with ketorolac and prednisolone on postendodontic pain: a double-blind randomized controlled trial. Journal of Endodontics 2017;43:667-73.
• Elkhadem A, Ezzat K, Ramadan M et al. The effect of preoperative oral administration of prednisolone on postoperative pain in patients with symptomatic irreversible pulpitis: a single-centre randomized controlled trial. International Endodontic Journal 2018;51(Suppl 3):e189-96.
• Suresh N, Nagendrababu V, Koteeswaran V, Haritha JS, Swetha SD, Varghese A, Natanasabapathy V. Effect of preoperative oral administration of steroids in comparison to an anti-inflammatory drug on postoperative pain following single-visit root canal treatment - a double-blind, randomized clinical trial. International Endodontic Journal 2021;54:198-209.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Shumė interesant ( 9 votim / mesatar 4 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D