Kirurgjia e molarit tė tretė: efekti i steroideve sintetike nė zvogėlimin e shenjave dhe simptomave post-inflamatore

Kirurgji orale | 19 Mars 2021 |

Kirurgjia e molarit tė tretė: efekti i steroideve sintetike nė zvogėlimin e shenjave dhe simptomave post-inflamatore

Nga Giulia Palandrani


Reduktimi i shqetėsimit post-operativ pas heqjes sė molarit tė tretė ėshtė njė temė me shumė interes pėr kirurgėt oralė, maksilofacialė dhe pacientėt e tyre.

Medikamente tė ndryshme janė konsideruar si njė pėrpjekje pėr tė zvogėluar pėrgjigjen inflamatore postoperative tė lidhur me heqjen e molarit tė tretė tė poshtėm. Pėrdorimi i steroideve sintetike nė kirurgjinė orale ėshtė bėrė gjithnjė e mė popullor pėr shkak tė efekteve tė tyre tė dobishme nė zvogėlimin e shenjave dhe simptomave post-inflamatore.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Qėllimi i studimit nga Gaspar et al., botuar nė "Journal of Dental Health", "Oral Disorders & Therapy", ėshtė tė vlerėsojė efektet e trajtimit me deksametazon para dhe pas operacionit pėr kontrollin e dhimbjes post-operative, ėnjtjes dhe trismusit pas heqjes sė molarėve tė tretė tė prekur.

Tridhjetė individė tė shėndetshėm tė moshės 18-22 vjeē u zgjodhėn nė provėn klinike tė rastėsishme tė trefishtė-verbėr me njė model tė ndarjes sė gojės, me kriterin e mėposhtėm pėrfshirės: indikacioni ortodontik i heqjes bilaterale tė sipėrme dhe tė poshtme tė tretė me vėshtirėsi tė ngjashme kirurgjike midis tė dy palėve sipas klasifikimi i Pell dhe Gregory i kryer me vlerėsimin klinik dhe tomografik.

Njė orė para operacionit, tė gjithė pacientėt morėn njė dozė tė vetme tė deksametazonit (8 mg) dhe nimesulidit (100 mg) oralisht. Ata iu nėnshtruan dy operacioneve (djathtas dhe majtas), tė kryera nga i njėjti kirurg me 30 ditė diferencė.

Pas operacionit, deksametazoni ose placebo u administruan duke ndjekur udhėzimet nė qeset e mbyllura. Tė gjithė pacientėt u udhėzuan tė merrnin njė tabletė dipiron (500 mg) pėr tė kontrolluar dhimbjen, vetėm sipas nevojės.

Ėnjtja post-operative u vlerėsua duke pėrdorur tri matje:

• Tragus / cepi i jashtėm i syrit (Tragus-EA);
• Tragus / cepi anėsor i gojės (Tragus-LA);
• Kėndi i jashtėm i syrit / gonionit (EA-Go).

Rezultate

U pėrfshinė gjithsej 30 pacientė, 25 femra (83%) dhe 5 meshkuj (17%), me njė moshė mesatare 20 ± 2 vjet.

Matjet e Tragus-EA dhe Tragus-LA treguan njė rritje tė konsiderueshme nė grupin e deksametazonit dhe nė grupin placebo duke filluar 48 orė pas operacionit dhe mė pas duke treguar njė reduktim tė ndjeshėm deri nė arritjen e vlerave fillestare shtatėdhjetė e dy orė pas operacionit.

Matja EA-Go dhe trismusi treguan rritje tė konsiderueshme duke filluar 48 orė pas operacionit nė tė dy grupet. Reduktime tė konsiderueshme u vunė re shtatėdhjetė e dy orė pas operacionit nė grupin e deksametazonit dhe nė ditėn e shtatė nė grupin e placebo.

Gjashtėmbėdhjetė orė pas operacionit, rezultati i dhimbjes ishte mė i lartė nė grupin placebo.

Konkluzione

Bazuar nė rezultatet e marra, mund tė konkludohet se njė dozė shtesė e deksametazonit nė periudhėn pas operacionit zvogėlon dhimbjen, ėnjtjen dhe trismusin. Ky medikament mund tė pėrdoret mė lehtė dhe tė zvogėlojė shqetėsimin pas operacionit, duke rezultuar nė mė pak dėm pėr pacientėt pėr shkak tė zvogėlimit tė numrit tė analgjezikėve tė pėrdorur.

Pėr mė shumė informacion:

Gaspar BDS, Castro JKSD, Ferraro-Bezerra M et al. Effects of pre and postoperative dexamethasone for control of pain, swelling and trismus after third molar surgery: a randomized, triple-blind clinical trial. J Dent Health Oral Disord Ther 2020;11(2):42-8. Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 14 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D