Higjiena dhe kujdesi pas vendosjes sė implantit

Instrumente dhe Materiale | 26 Shkurt 2021 |

Higjiena dhe kujdesi pas vendosjes sė implantit


Shėndeti i gojės sonė ėshtė i rėndėsishėm, higjiena e duhur orale dhe njė mėnyrė jetese adekuate na mund tė na ndihmojnė  tė parandalojmė sėmundjet inflamatore qė mund tė kenė pasoja tė rėnda si nė rastin e paradontitit. Njė arsye mė shumė pėr tė pasur njė gojė tė shėndetshme ėshtė prania e implanteve qė lejojnė pacientėt tė zėvendėsojnė dhėmbėt natyralė tė humbur pėr arsye tė ndryshme. Ato janė rrėnjė artificiale zakonisht tė pėrbėra nga titani i futur brenda kockės mbi tė cilėn mė pas janė ankoruar kurorat e dhėmbėve. Sidoqoftė, implantet duhet tė trajtohen me kujdes nėse duam qė ata tė kenė njė jetė tė gjatė, pėr kėtė flet Dr. Luca Landi, president i Shoqatės Italiane tė Periodontologjisė dhe Implantologjisė.

Implantet dhe rėndėsia e diagnozės

Jo tė gjithė pacientėt mund tė marrin implantime, shpjegon Landi, dhe diagnoza ėshtė shumė e rėndėsishme. Ėshtė e nevojshme tė kuptohet nėse pacienti ka sėmundje inflamatore tė zgavrės sė gojė tė tilla si periodontiti. Nėse ka sėmundje tė mėdha tė pakompensuara siē ėshtė diabeti qė pėrfaqėson njė faktor rreziku pėr dėshtimin e mundshėm tė operacionit ose implantit nė planin afatgjatė. Njė kundėr indikacion tjetėr ėshtė edhe duhan pirja, e cila shkakton ndryshime metabolike dhe biokimike dhe zvogėlon lehtėsinė e shėrimit tė plagės dhe gjithashtu me kalimin e kohės mund tė shkaktojė dėme.

Pse mund tė dėmtohen implantet

Ekzistojnė dy shkaqe kryesore qė mund tė shkaktojnė dėme nė implant: i pari biologjik dhe i dyti mekanik. Dėmtimi biologjik lidhet me njė inflamacion qė ndodh rreth implantit dhe qė quhet peri-implantit njė sėmundje qė i ngjan shumė paradontitit. Shkaktohet nga bakteret tė cilat, duke u grumbulluar rreth implantit, inflamojnė mishin e dhėmbėve. Nėse inflamacioni nuk kundėrvihet, ai pėrcakton njė humbje kockore progresive rreth implantit me dhimbje pasuese, abscese tė mundshme deri nė humbjen e implantit. Nga ana tjetėr, dėmtimi mekanik mund tė jetė pėr shkak tė njė funksioni tė ndryshuar tė pėrtypjes. Pacientėt me bruksizėm qė mbingarkojnė dhėmbin ose mbingarkesa okluzale pėr shkak tė pėrtypjes sė gabuar janė faktorė qė mund tė ēojnė nė humbjen e implantit.

Implantet dhe kujdesi ditor

Stili i jetės dhe higjiena e gojės janė shumė tė rėndėsishme nė pėrcaktimin e suksesit dhe kohėzgjatjes sė implantit. Ėshtė e nevojshme tė shmanget formimi i pllakave qė mund tė shkaktojnė infeksion dhe pėrkeqėsim tė implantit pėr kėtė pėrveē pastrimit tė rregullt tė dhėmbėve pas ēdo vakti, ėshtė e nevojshme tė pėrdoret njė furēė interdentale dhe njė fill dhėmbėsh tip sfungjeri qė ndihmon pėr tė hequr pllakat mė mirė.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 11 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D