Si tė parandalojmė rezorbimin kockor: teknikat ESP

Kirurgji orale | 10 Gusht 2020 |

Si tė parandalojmė rezorbimin kockor: teknikat ESP

Nga Alessandra Abbà


Avulsioni i dhėmbit provokon njė rezorbim tė kockės alveolare qoftė nė drejtim vertikal qoftė nė drejtim horizontal, me njė rimodelim volumetrik spontan tė indeve tė forta dhe tė buta. Ky shėrim i pafavorshėm mund tė sjellė edhe vėshtirėsi tė fundit nė restaurime duke kompromentuar rezultatin estetik.
Pėr tė parandaluar procesin e rezorbimit kockor janė sugjeruar teknika tė ndryshme kirurgjikale. Njė nga kėto ėshtė procedura e konservimit e alveolės post-ekstraktive (ESP) me pėrdorimin e membranave dhe materialeve tė graftit tė pėrdorur vetėm ose tė kombinuar. Pėrdorimi vetėm i membranės nė teknikėn ESP synon pėrjashtimin e indeve tė buta nga plaga duke lejuar tė vetmet qeliza osteogjenike tė kolonizojnė defektin kockor. Nga ana tjetėr materialet e graftit mund tė ofrojnė njė mbėshtetje mekanike ndaj membranės gjatė shėrimit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės
Qėllimi i studimit tė kontrolluar tė randomizuar qė Guarneri et al. kanė publikuar nė Journal of Oral & Maxillofacial Research ishte ai i krahasimit dhe vlerėsimit tė rezultateve klinike tė tre teknikave kirurgjikale tė ndryshme.
30 pacientė kanė kryer njė ekstraksion tė njė dhėmbi tė vetėm nė zonat premolare ose molare. Pjesėt post-ekstraktive janė trajtuar me procedurat vijuese, sipas njė shpėrndarjeje rastėsore:
- Grupi M, ESP vetėm membranė kolagjeni (10 pjesė);
- Grupi GM, ESP me mebranė kolagjeni qė lidhet me graftin e kockės sė gjedhit (10 pjesė);
- Grupi S, shėrimi natyral (10 pjesė).
Pėrmasat e kreshtės alveolare janė matur menjėherė pas ekstraksionit tė dhėmbit dhe pas 3 muajsh.

Rezultate
- Grupi M: humbje kockore -0,55 (SD 0,11) mm dhe horizontale -1,21 (SD 0,69) mm.
- Grupi GM: humbje kockore vertikale -0,37 (SD 0,7) mm dhe horizontale -0,91 (SD 0,53) mm.
- Grupi S: humbje kockore vertikale -2,09 (SD 0,19) mm dhe horizontale -3,96 (SD 0,87) mm. Variacionet kockore vertikale dhe horizontale tė pjesės post-ektraktive tė grupit M dhe grupit GM ishin nė mėnyrė tė konsiderueshme mė tė ulėta (P <0,001) nė krahasim me ato tė grupit S.

Konkluzione
Njė parandalim i plotė i rimodelimit kockor nuk ėshtė i mundur, veēanėrisht nė pjesėn vestibulare, pavarėsisht teknikės sė pėrdorur. Megjithatė, disa procedura (si ruajtja e alveolės vetėm me membranė ose bashkė me materialet e graftit) mund tė ndihmojnė nė kompensimin e rezorbimit nė kreshtėn alveolare nė krahasim me shėrimin natyral.

Pėr mė shumė informacione:
Guarnieri R, Stefanelli L, De Angelis F, Mencio F, Pompa G, Di Carlo S. Extraction socket preservation using porcine-derived collagen membrane alone or associated with porcine-derived bone. Clinical results of randomized controlled study. J Oral Maxillofac Res 2017 Jul-Sep;8(3):e5.

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 15 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D