Hidropulsori i ujit dhe higjiena orale te pacientėt me aparate ortodontike fikse

Ortodonci dhe gnatologji | 21 Shtator 2023 |

Hidropulsori i ujit dhe higjiena orale te pacientėt me aparate ortodontike fikse


Ruajtja e higjienės sė mirė orale gjatė mbajtjes sė aparateve ortodontike ėshtė vėrtetuar se ėshtė shumė e vėshtirė, por jashtėzakonisht e nevojshme. Gjatė terapisė ortodontike me aparate fikse, ndodh njė ndryshim nė mikrobiomėn orale me njė rritje tė baktereve tė sėmundjes periodontale dhe baktereve kariogjene. Mikrobioma orale ėshtė parė se mbetet "anormale" deri nė 2 vjet pas heqjes sė aparatit ortodontik.

Heqja e pllakės dentare duke pėrdorur njė furēė dhėmbėsh normale rekomandohet gjerėsisht pėr higjienėn orale kur pacienti ka njė pajisje ortodontike fikse, por shpesh nuk ėshtė e mjaftueshme dhe madje edhe ndihmat shtesė si furēat ortodontike specifike, furēat interdentale dhe filli dental ndonjėherė duken plotėsisht efektive pėr ruajtjen e higjienės sė pėrshtatshme orale.
Hidropulsori i ujit ėshtė njė mjet pėr higjienėn orale qė pėrdor njė rrymė uji me fuqi tė ndryshueshme. Ai u prezantua nė treg nė vitet 1960 si njė mjet i dobishėm pėr tė hequr pllakat dhe mbetjet ushqimore me njė majė nė formė tubi.

Vitet e fundit, ėshtė propozuar njė majė ortodontike me njė furēė e ngushtuar pėrmes sė cilės derdhet uji dhe nėse pėrdoret siē duhet, maja ortodontike mund tė heqė mekanikisht pllakėn paralelisht me veprimin e pastrimit tė ujit pulsues.


Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės


Nė njė studim klinik me pėrzgjedhje rastėsore, me dy grupe paralele, tė verbėr dhe tė kontrolluar me alokim 1:1, tė botuar nė "Journal of Orthodontic", autorėt kėrkuan tė pėrcaktojnė nėse pėrdorimi i njė hidropulsori uji sė bashku me furēėn e dhėmbėve manuale (grupi eksperimental) mund tė jetė mė efektive pėr ruajtjen e higjienės orale sesa pėrdorimi i vetėm i njė furēe dhėmbėsh manuale (grupi i kontrollit) te pacientėt tė trajtuar me aparate ortodontike tė fiksuara.
Studimi u krye nė Departamentin e Ortodoncisė nė Spitalin York-ut nė njė kampion prej 40 pjesėmarrėsish tė shėndetshėm tė moshės 10-20 vjeē tė trajtuar me aparate ortodontike fikse tė sipėrme dhe tė poshtme.
Pjesėmarrėsit u caktuan nė mėnyrė tė rastėsishme, duke pėrdorur metodėn e pėrzgjedhjes sė rastėsishme tė shtresėzuar  nė grupin e kontrollit ose nė grupin eksperimental.
Indeksi i gjakderdhjes, indeksi gengival dhe i pllakės interdentale u regjistruan nė fillim, 8 javė, 32 javė dhe 56 javė pėr tė vlerėsuar dallimet midis dy grupeve.


Rezultatet


Autorėt kryen njė analizė tė rezultateve te 40 pacientėt e rekrutuar me 85% tė tė dhėnave tė mbledhura. Nė pėrgjithėsi, dallimet mesatare midis grupeve ishin si mė poshtė: indeksi i pllakės = 0,199 (P = 0,88, 95% intervali i besueshmėrisė [CI] -0,24 deri nė 0,27); indeksi gengival = -0,008 (P = 0,94, 95% CI -0,22 deri nė 0,20); indeksi i gjakderdhjes interdentale = 5,60 (P = 0,563, 95% CI -13,22 deri nė 24,42). Nuk u gjet asnjė ndryshim statistikor midis dy grupeve pėr asnjė variabėl.


Konkluzionet


Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėr sa i pėrket higjienės orale nuk ka asnjė provė tė vlefshme qė mbėshtet pretendimin e pėrfitimit qė rrjedh nga pėrdorimi i njė hidropulsori  shtesė dhe njė furēe dhėmbėsh manuale pėr pacientėt me aparate ortodontike fikse.


Pėr mė shumė informacion:


Daniel Tyler, Jing Kang, Hock Hoe Goh. Effectiveness of WaterPik® for oral hygiene maintenance in orthodontic fixed appliance patients: a randomised controlled trial. J Orthod 2023 maggio 19;14653125231173708.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D