Lidhja midis pagjumėsisė dhe sensibilizimit qendror te pacientėt me ērregullime temporomandibulare

Ortodonci dhe gnatologji | 8 Shtator 2023 |

Lidhja midis pagjumėsisė dhe sensibilizimit qendror te pacientėt me ērregullime temporomandibulare


Ērregullimet e gjumit, si pėr shembull pagjumėsia, konsiderohen si njė faktor rreziku pėr zhvillimin e disa gjendjeve shėndetėsore, si demenca, sėmundjet kardiovaskulare, obeziteti dhe dhimbjet kronike.

Afėrsisht gjysma e pacientėve me dhimbje kronike vuajne nga pagjumėsia e cila ndikon nė rritjen e ndjeshmėrisė ndaj dhimbjes dhe rezistencės ndaj trajtimit tė kushteve tė dhimbshme.

Ērregullimet temporomandibulare (TMD) konsiderohen shkaku kryesor i dhimbjes jo-odontogjene nė regjionin orofacial dhe afėrsisht gjysma e pacientėve me kėtė diagnozė kanė njė formė kronike, qė do tė thotė se dhimbja ose simptoma tė tjera kanė qenė tė pranishme pėr tė paktėn 3 muaj. Patofiziologjia e TMD-ve mund tė pėrfshijė proceset e sensibilizimit periferik dhe sensibilizimit qendror (CS).

Tashmė dihet se proceset e CS-sė nxitin vazhdimėsinė e dhimbjes. Nė mėnyrė tė veēantė, Shoqata Ndėrkombėtare pėr Studimin e Dhimbjes e pėrcakton CS-nė si njė mekanizėm neurofiziologjik tė karakterizuar nga rritja e reaktivitetit tė neuroneve nociceptive nė sistemin nervor qendror ndaj hyrjes sė tyre aferente normale ose nėnprag. Meqenėse regjistrimet e drejtpėrdrejta elektrofiziologjike nga neuronet qendrore nuk janė tė mundshme te njerėzit, pėr qėllime klinike, CS-ja pėrkufizohet si njė pėrforcim i sinjalizimit nervor brenda sistemit nervor qendror qė shkakton mbindjeshmėri ndaj dhimbjes. 

Njė lidhje midis ērregullimeve tė gjumit dhe TMD-sė ėshtė vėrtetuar mirė dhe fragmentimi i gjumit (ndėrprerje tė shkurtra, tė pėrsėritura nė gjumė), pėrpjekjet e lidhura me frymėmarrjen, pagjumėsinė dhe cilėsinė e dobėt tė pushimit kanė rezultuar tė jenė mė tė zakonshme te njerėzit me TMD sesa tek ata pa TMD.

Pėrveē dhimbjes, ērregullimet e gjumit duket tė jenė tė lidhura edhe me CS-nė. Njė studim i literaturės zbuloi se afėrsisht 20% e pacientėve me TMD vuajnė nga pagjumėsia tė lidhur me reduktimin e pragut tė dhimbjes brenda dhe jashtė rajonit orofacial, duke sugjeruar praninė e CS-sė (Smith, 2009). Megjithatė, lidhja komplekse midis ērregullimeve tė gjumit dhe CS-sė ende nuk ėshtė mirė pėrcaktuar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė publikuar nė "Journal of the American Dental Association", autorėt kanė hetuar lidhjen e pagjumėsisė me CS-nė te pacientėt me TMD.

Pagjumėsia u vlerėsua klinikisht nė 82 vullnetarė me TMD, duke lejuar shtresėzimin e kampionit bazuar nė praninė e tij. Pyetėsori i Central Sensitization Inventory u vetė-aplikua pėr tė vlerėsuar simptomat klinike tė CS-sė.

Rezultatet

Pjesėmarrėsit qė vuanin nga pagjumėsia treguan rezultate dukshėm mė tė larta mesatare (SD) CS nė Central Sensitization Inventory sesa ata qė nuk vuanin (43,10 [12,57] kundrejt 26,59 [13,66]; P ¼ <,001 ).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se pagjumėsia shoqėrohet me rezultate mė tė larta tė simptomave tė sensibilizimit qendror te pacientėt me ērregullime temporomandibulare.

Implikimet klinike

Pagjumėsia ndikon nė ērregullimet temporomandibulare (TMD) si dhe nė marrėdhėnien e tyre me CS-nė dhe, pėr rrjedhojė, ėshtė thelbėsore tė merret parasysh ky zbulim pėr menaxhimin klinik tė TMD-sė.

Pėr mė shumė informacion:

Fernanda Grüninger Mercante, Giovana Fernandes, Guilherme Vinķcius do Vale Braido, Juliana dos Santos Proenēa, Monica Levy Andersen, Helena Hachul, Daniela Aparecida de Godoi Gonēalves. Insomnia is associated with symptoms of central sensitization in patients with painful temporomandibular disorders. JADA 2023: https://doi.org/10.1016/j.adaj.2023.02.017.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Nuk ėshtė interesant ( 3 votim / mesatar 1 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D