Njė pajisje e re portative pėr diagnostikimin e bruksizmit tė natės. Vlerėsohet efektiviteti i saj

Ortodonci dhe gnatologji | 5 Maj 2023 |

Njė pajisje e re portative pėr diagnostikimin e bruksizmit tė natės. Vlerėsohet efektiviteti i saj


Bruksizmi mund tė ēojė nė probleme tė ndryshme klinike si konsumimi i dhėmbėve, thyerja e tyre, dėshtimi i restaurimeve konservative dhe protetike, acarimi i gjuhės dhe i faqeve, hipertrofi tė muskujve dhe deri te dhimbjet e gojės.

Diagnoza e bruksizmit tė natės (SB) ėshtė impenjuese dhe metodat aktuale pėr ta arritur atė nuk janė lehtėsisht tė arritshme pėr dentistėt. Prandaj ka lindur nevoja pėr tė zhvilluar njė metodė tė besueshme dhe tė aftė pėr tė vlerėsuar SB-nė nė njė mėnyrė tė thjeshtė dhe lehtėsisht tė arritshme, me ndjeshmėri dhe specifikė tė pranueshme.

Bazuar nė njohuritė aktuale, standardi i artė pėr diagnozėn e SB-sė ėshtė polisomnografia laboratorike (PSG), por ajo ka njė kosto tė lartė, disponueshmėri tė kufizuar dhe kohė tė gjatė pritjeje pėr vlerėsim, faktorė tė cilėt janė tė gjithė kufizues.

Prandaj, janė zhvilluar qasje alternative me qėllimin e diagnostikimit tė SB-sė, duke pėrfshirė pyetėsorėt e vetė-raportuar, ekzaminimin klinik tė muskujve pėrtypės dhe pajisjet portative.

Bruxoff ėshtė njė pajisje portative pėr vlerėsimin e SB-sė qė kombinon elektromiografinė dhe vlerėsimin e rrahjeve tė zemrės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė "Journal of Oral Rehabilitation", autorėt kanė hetuan besueshmėrinė dhe vlefshmėrinė e pajisjes Bruxoff pėr diagnostikimin e bruksizmit tė natės, duke e krahasuar me polisomnografinė (PSG).

Dyzet e nėntė subjekte iu nėnshtruan njė studimi polisomnografik gjatė gjithė natės me regjistrim tė njėkohshėm duke pėrdorur pajisjen Bruxoff.

Indeksi ritmik i aktivitetit tė muskujve mastikatorė (RMMA) u vlerėsua sipas kritereve tė paracaktuara.

Korrelacioni Pearson, rezultatet Bland-Altman dhe kurba e karakteristikave tė funksionimit tė marrėsit (ROC) u pėrdorėn pėr tė pėrcaktuar sasinė e marrėveshjes midis dy metodave.

Rezultatet

Analiza e karakteristikave tė funksionimit tė marrėsit tregoi saktėsi tė pranueshme pėr Bruxoff me ndjeshmėri prej 83.3% dhe specifikė prej 72% kur kufiri u vendos nė dy ngjarje nė orė.

Analiza e Pearson tregoi njė korrelacion pothuajse domethėnės midis PSG dhe Bruxoff nga indeksi RMMA (r =.282 p =.071) dhe nga episodet totale tė SB-sė nė natė (r =.295 p =.058). Pėr mė tepėr, komploti Bland-Altman zbuloi njė ndryshim tė qėndrueshėm dhe sistematik nė matjen e ngjarjeve midis dy metodave.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pajisja Bruxoff duket tė jetė njė metodė diagnostike premtuese pėr pėrdorim klinik.

Pėr mė shumė informacion:

Fernanda Yanez-Regonesi, Elfatih Eisa, Stephanie Judge, Charles Carlson, Jeffrey Okeson, Isabel Moreno-Hay. Diagnostic accuracy of a portable device (Bruxoff®) to measure sleep bruxism. J Oral Rehabil aprile 2023;50:258-66.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D