Trajtimi i apneas obstruktive tė gjumit me aparatin e avancimit mandibular. Lidhja me tiparet kraniofaciale

Ortodonci dhe gnatologji | 17 Mars 2023 |

Trajtimi i apneas obstruktive tė gjumit me aparatin e avancimit mandibular. Lidhja me tiparet kraniofaciale


Apnea obstruktive e gjumit (OSA) ėshtė njė sėmundje heterogjene, me simptoma komplekse dhe pėrgjigje tė ndryshme ndaj trajtimit midis individėve tė ndryshėm. Disa studiues kanė propozuar diferencimin e fenotipeve tė OSA-sė nė kombinim me praktikėn klinike, nė mėnyrė qė tė ndėrmerren trajtime precize, me synimin pėr tė pėrmirėsuar efektin kurativ, cilėsinė e jetės dhe pajtueshmėrinė e pacientit.

Kohėt e fundit, modeli kraniofacial ėshtė propozuar pėr tė fenotipizuar OSA-nė. Faktorėt kraniofacialė, tė tillė si modelet vertikale hiperdivergjente, u gjetėn tė jenė kontribuesit kryesorė nė indeksin e apnesė/hipopnesė AHI, tė krahasueshėm me obezitetin.

Kjo qasje mund tė ofrojė njė bazė pėr vendimmarrje tė saktė terapeutike, duke pėrfshirė ndėrhyrjen skeletore kraniofaciale si kirurgjia ortognatike dhe terapia me aparate orale.

Aparati pėr avancim mandibular (MAD) ėshtė pajisja orale mė e zakonshme qė pėrdoret pėr qėllimin kryesor tė avancimit tė pėrkohshėm tė mandibulės dhe zgjerimit tė rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes. Pajisja e avancimit mandibular (MAD) ėshtė njė zgjidhje e mirė pėr pacientėt me apnea obstruktive tė gjumit (OSA); megjithatė, pėrgjigja ndaj trajtimit ėshtė treguar se ndryshon midis individėve dhe karakteristikave tė tyre tė kafkės/skeletit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv tė publikuar "Journal of Oral Rehabilitation", autorėt kanė hetuar rolin e tipareve kraniofaciale nė pėrgjigje tė pajisjeve tė avancimit mandibular MAD pėr tė pėrmirėsuar prognozėn nė pacientėt me apne obstruktive tė gjumit.

Ky studim retrospektiv pėrfshiu 42 burra tė moshės 41,5 ± 9,0 vjeē dhe me njė indeks apnea-hipopnea (AHI) prej 21,5 ± 13,8 ngjarje/orė.

Nė bazė tė kėndit tė planit mandibular, pjesėmarrėsit u ndanė nė tre grupe:
Grupi 1, me kėnd tė vogėl (n=13);
Grupi 2, me kėnd mesatar (n=14);
Grupi 3, me kėnd tė gjerė (n=15).

Nėn monitorimin e testit tė gjumit nė shtėpi, MAD-tė tė rregullueshme u pėrdorėn pėr tė ēuar nofullėn pėrpara me 0 mm nė rritje prej 0.5 mm ēdo ditė. Rezultatet e polisomnografisė, sasia e zgjatjes mandibulare, ndryshimet nė matjet e MRI tė rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes dhe rezistenca e hundės u krahasuan midis tre grupeve.

Rezultatet

Shkalla e normalizimit (AHI <5/h) ishte 92.3%, 57.1% dhe 46.7% nė grupet me kėnd tė ngushtė, tė mesėm dhe tė gjerė, pėrkatėsisht (p = 0.027). Zgjatja aktuale e kėrkuar pėr tė arritur gjysmėn e AHI ishte 20 (11.3 ~ 37.5) %, 31.3 (23.6 ~ 50) % dhe 50 (36.9 ~ 64.9) % nė grupet 1, 2 dhe 3, respektivisht (p = .004).

Regresioni logjistik me shumė variacione zbuloi se rritja e kėndit tė gonios (OR = 0,878) dhe AHI bazė (OR = 0,868) mund tė ulin gjasat e normalizimit.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se kėndi i lartė i planit mandibular mund tė jetė njė faktor i pafavorshėm nė trajtimin me aparaturat e avancimit mandibular MAD.

Implikimet klinike

Tė dhėnat nga ky studim tregojnė se njė kėnd i lartė i planit mandibular mund tė jetė njė faktor i pafavorshėm pėr trajtimin MAD dhe se kėrkohet njė sasi mė e madhe e zgjatjes pėr tė arritur njė reduktim 50% tė AHI nė pacientėt me kėnd tė gjerė.

Modeli vertikal kraniofacial (kėndi i goniumit) dhe AHI nė bazė sė bashku pėrbėjnė modelin pėr parashikimin e efektit shėrues tė aparateve orale pėr OSA.

Pėr mė shumė informacion:

Yanyan Ma, Min Yu, Xuemei Gao. Role of craniofacial phenotypes in the response to oral appliance therapy for obstructive sleep apnea. J Oral Rehabil aprile 2023;50:308-17.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D