Gjuha e lidhur dhe prevalenca e saj

Ortodonci dhe gnatologji | 29 Nėntor 2022 |

Gjuha e lidhur dhe prevalenca e saj


Gjuha e lidhur (Ankyloglossia) ėshtė njė anomali kongjenitale e karakterizuar nga njė frenulum gjuhėsor i shkurtėr ose i ngjitur fort nė muskulin genioglossus, i cili kufizon lėvizjet e gjuhės dhe mund tė shoqėrohet me probleme tė ushqyerjes me gji, mund tė ndikojė nė tė folur dhe gėlltitje dhe mund tė shkaktojė probleme ortodontike, si malokluzioni, kafshimi i hapur dhe diastema e incizivėve mandibular.

Ekzistojnė disa metoda vlerėsimi pėr diagnostikimin e gjuhės sė lidhur, ndėr tė cilat:

• Mjetin e Vlerėsimit pėr Funksionin Lingual Frenulum (HATLFF), i cili vlerėson pamjen dhe funksionin e gjuhės;
• Metodėn e Vlerėsimit tė Bristolit (BTAT), e cila ėshtė zhvilluar nė bazė tė 4 aspekteve mė tė rėndėsishme tė HATLFF;
• klasifikimet Coryllos dhe Kotlow, tė dyja duke pėrfshirė 4 kategori tė ashpėrsisė sė gjuhės sė lidhur;
• Testin e Skriningut tė gjuhės neonatale.

Pėr shkak tė veēorive tė secilės prej metodave tė vlerėsimit tė listuara mė sipėr, prevalenca e sėmundjes sė gjuhės sė lidhur mund tė ndryshojė dhe ende nuk ėshtė arritur nė konsensusin se cila ėshtė metoda mė e mirė pėr vlerėsimin dhe diagnostikimin e kėsaj gjendjeje.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė Journal of the American Dental Association, autorėt vlerėsuan prevalencėn e gjuhės sė lidhur nė grupmosha tė ndryshme sipas metodave tė ndryshme tė vlerėsimit.

Autorėt zgjodhėn studime pėrkatėse nga nėntė baza tė tė dhėnave elektronike deri nė nėntor 2021, pa kufizime pėr gjuhėn ose vitin e botimit.

Rishikuesit e pavarur zgjodhėn studime ndėr-seksionale dhe grupore qė raportonin diagnoza tė gjuhės sė lidhur, nxorrėn tė dhėna dhe vlerėsuan cilėsinė metodologjike.

U pėrllogarit prevalenca e pėrgjithshme ankyloglossias dhe 95% IC, prevalenca e gjuhės sė lidhur sipas metodės sė vlerėsimit, grupmoshės dhe gjinisė.

Autorėt vlerėsuan gjithashtu sigurinė e provave duke pėrdorur metodėn e vlerėsimit, zhvillimit dhe vlerėsimit tė rekomandimeve (GRADE).

Rezultatet

U pėrfshinė gjithsej 71 studime dhe u pėrdorėn 7 metoda tė ndryshme diagnostikuese. Nė pėrgjithėsi, prevalenca e gjuhės sė lidhur ishte 5% (95% CI, 4.0%-5.0%) dhe varionte nga 2 nė 20% (klasifikimi Coryllos).

Prevalenca sipas grupmoshave ishte mė e larta te fėmijėt (7%). Raporti i prevalencės rezultoi tė ishte 1.34 (95% CI, 1.17-1.54) pėr djemtė, me siguri shumė tė ulėt tė provave.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se prevalenca e gjuhės sė lidhur ėshtė mė e lartė te fėmijėt dhe ndryshon sipas metodės sė vlerėsimit tė pėrdorur pėr diagnostikimin.

Implikimet klinike

Ky rishikim mund tė shėrbejė si bazė pėr llogaritjet e madhėsisė sė mostrės nė studimet e ardhshme epidemiologjike, duke i lejuar autorėt tė zgjedhin prevalencėn bazuar nė secilėn metodė tė diagnostikimit.

Megjithatė, nuk ka asnjė metodė standarde tė artė pėr diagnostikimin e gjuhės sė lidhur dhe asnjė nuk ėshtė vėrtetuar.

Pra, sprovat klinike tė ardhshme duhet tė kėrkojnė tė pėrcaktojnė metodėn mė tė mirė tė testimit pėr diagnostikimin e gjuhės sė lidhur, duke vlerėsuar besueshmėrinė dhe riprodhueshmėrinė e secilės.

Studimet e ardhshme perspektive duhet tė bėhen gjithashtu pėr tė hetuar nėse gjuha e lidhur vazhdon te fėmijėt me kalimin e moshės.

Pėr mė shumė informacion:

• Amir LH, James JP, Donath SM. Reliability of the hazelbaker assessment tool for lingual frenulum function. Int Breastfeed J 2006;1(1):3. 
• Ingram J, Johnson D, Copeland M, Churchill C, Taylor H, Emond A. The development of a tongue assessment tool to assist with tongue-tie identification. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed 2015;100(4):F344-8. 
• Coryllos EW, Genna CW, Salloum AC. Congenital tonguetie and its impact on breastfeeding. In: Breastfeeding: Best for Baby and Mother. American Academy of Pediatrics;2004:1-6. 
• Kotlow LA. Ankyloglossia (tongue-tie): a diagnostic and treatment quandary. Quintessence Int 1999;30(4):259-62. 
• Martinelli RLC, Marchesan IQ, Lauris JR, Honório HM, Gusmćo RJ, Berretin-Felix G. Validity and reliability of the neonatal tongue screening test. Rev CEFAC 2016;18(6):1323-31. 
• Poliana Valdelice Cruz, Ana Clara Souza-Oliveira, Sarah Queiroz Notaro, Ingrid Gomes Perez Occhi-Alexandre, Raiane Machado Maia, Graziela De Luca Canto, Cristiane Baccin Bendo, Carolina Castro Martins. Prevalence of ankyloglossia according to different assessment tools: a meta-analysis. JADA 2022:153(11):1026-40.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D