Efektiviteti i fizioterapisė nė mialgjinė e muskujve mastikatorė

Ortodonci dhe gnatologji | 11 Tetor 2022 |

Efektiviteti i fizioterapisė nė mialgjinė e muskujve mastikatorė

Nga Lara Figini


Ērregullimet temporo-mandibulare (TMD) janė gjendje tė zakonshme kronike tė dhimbjes muskuloskeletore nė tė cilat nyja temporomandibulare (TMJ), muskujt pėrtypės ose tė dyja, pėrjetojnė dhimbje dhe/ose kufizime funksionale tė lėvizjes sė nofullės.

TMD-tė kanė njė prevalencė prej 5-12% dhe simptomat dhe shenjat klinike janė: dhimbje, artralgji, zhvendosje e diskut me reduktim (DDwR), zhvendosje e diskut pa reduktim (DDwoR) dhe sėmundje degjenerative tė kyēeve.

Fizioterapia duhet tė konsiderohet si njė qasje fillestare pėr tė pėrmirėsuar koordinimin e muskujve, pėr tė relaksuar muskujt e tensionuar, pėr tė rritur forcėn e tyre dhe pėr tė zvogėluar dhimbjen e kyēeve dhe muskujve, duke rivendosur kėshtu lėvizjen funksionale tė nofullės.

Dhimbja ėshtė simptoma mė e zakonshme dhe paaftėsuese pėr pacientėt me TMD. Edhe pse dhimbja reduktohet me sukses nė rrjedhėn natyrale tė sėmundjes nė shumicėn e pacientėve, ajo vazhdon pėr njė kohė tė gjatė nė njė numėr tė konsiderueshėm pacientėsh.

Trajtimet fillestare konservative konsiderohen normė dhe kanė pėrparėsi. Para sė gjithash, duhen miratuar terapi joinvazive si kėshillimi, terapia konjitive e sjelljes dhe fizioterapia, e ndjekur nga terapia e pllakave okluzale dhe, sė fundi, trajtimi farmakologjik me NSAID dhe/ose kortikosteroide.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė publikuar nė Journal of Oral Rehabilitation, autorėt hetuan efektet e menjėhershme shėruese tė fizioterapisė te pacientėt me mialgji tė muskujve mastikatorė. Nė studim u pėrfshinė 59 pacientė me mialgji muskulore.

Fizioterapistėt e kryenin trajtimin bazuar nė ushtrime terapeutike (shtrirje e muskujve tė dhimbshėm masetues dhe/ose tė qafės pėrgjatė drejtimit tė tkurrjes sė muskujve) nė 10 cikle tėrheqėse, 10 sekonda secila.

Distanca maksimale pa dhimbje e pacientit dhe shkalla e hapjes dhe dhimbjes sė gojės (vlera VAS) para dhe pas fizioterapisė u krahasuan duke pėrdorur testin Wilcoxon. Pėr nėngrupin u pėrdor testi Mann-Whitney U.

Rezultatet

Hapja e gojės u rrit nga 41 (IQR 38-43) nė 46 (IQR 43-48) mm pas fizioterapisė dhe u pa reduktimi i dhimbjes nga 48 (IQR 31-56) nė 21 (IQR 10 -56).

Asnjė nga pacientėt nuk pėrjetoi pėrkeqėsim tė dhimbjes ose zvogėlim tė hapjes sė gojės pas fizioterapisė. Nuk u vėrejtėn dallime nė distancėn e hapjes sė gojės bazuar nė gjininė, anėn dhe vendin e dhimbjes.

Reduktimi i dhimbjes ishte mė i madh te pacientėt me dhimbje tė njėanshme (26, IQR 12-39) sesa nė ata me dhimbje bilaterale (13, IQR 5-25) (p = .019).

Nuk kishte a dallime nė ndryshimin e shkallės sė dhimbjes sipas gjinisė, vendit tė dhimbjes dhe terapistit (p> 0,05 pėr tė gjithė).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se fizioterapia mund tė jetė e dobishme nė trajtimin e mialgjisė sė muskujve mastikatorė.

Implikimet klinike

Kufizimi i kėtij studimi retrospektiv ėshtė se ai ėshtė me njė krah pa njė grup kontrolli; prandaj, edhe pse efektet kurative janė vėrejtur menjėherė pas fizioterapisė, nuk mund tė pėrjashtohet mundėsia e njė efekti placebo te pacientėt pasi janė trajtuar nga terapisti.

Pėr mė shumė informacion:

Kohei Sakaguchi, Nozomu Taguchi, Rina Kobayashi, Kei Taguchi, Kei Okada, Fumie Kinoshita, Hideharu Hibi. Immediate curative effects of exercise therapy in patients with myalgia of the masticatory muscles. J Oral Rehabil ottobre 2022;49:937-43.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D