Problemet dentare dhe ortodontike. Mund tė vijnė si pasojė e pėrdorimit tė kapės?

Ortodonci dhe gnatologji | 8 Prill 2022 |

Problemet dentare dhe ortodontike. Mund tė vijnė si pasojė e pėrdorimit tė kapės?


Njė nga zakonet mė tė shpeshta tė thithjes joushqyese nė vitet e para tė jetės ėshtė pėrdorimi i kapės.

Edhe pse provat shkencore kanė bėrė tė ditur pėrfitimet qė rrjedhin nga pėrdorimi, shqetėsimet e nėnave pėr pėrdorimin e saj po rriten gjithnjė e mė shumė. Shqetėsime tė tilla krijojnė konfuzion; nė fakt, prindėrit shpesh mbėshteten nė kėshillat e profesionistėve pėr tė marrė sqarime mbi pėrdorimin e saj.

Qėllimi i rishikimit nga Cenzato et al., botuar nė Dental Cadmos nė prill 2022, ėshtė tė vlerėsojė avantazhet dhe disavantazhet e pėrdorimit tė kapės, duke i udhėzuar profesionistėt qė tė shtjellojnė pėrgjigjet qė do t'u dėrgohen prindėrve pėr tė sqaruar dyshimet dhe hutimet, duke ofruar praktika rekomanduese nė lidhje me llojin e kapės qė do tė pėrdoret, kohėn e administrimit dhe ēelėsat e tjerė pėr menaxhimin e kėtij zakoni.

Rezultatet

Disa studime ndėr-seksionale kanė treguar se ushqyerja ekskluzive me gji ka njė efekt mbrojtės kundėr zhvillimit tė anomalive tė skeletit dentar dhe se ėshtė nė gjendje tė parandalojė krijimin e zakoneve tė thithjes joushqyese.

Duke vlerėsuar fillimin e disgnatisė tek fėmijėt parashkollorė qė pėrdorin kapė, autorėt e studimeve tė konsideruara deklarojnė se pėrdorimi i zgjatur i kapės lidhet me njė prevalencė mė tė lartė tė kafshimit tė hapur anterior, rritjes sė overjetit dhe kafshimit tė kryqėzuar nė pjesėn e pasme. Pėr mė tepėr, nga pikėpamja miofunksionale, si pasojė dhe shkaku kontribuues i pranisė sė njė diametri tėrthor tė palatal tė reduktuar (qiellza ogjivale, "qiellza e ngushtė"), gėlltitja atipike, frymėmarrja orale dhe hipertoniteti i muskujve tė fytyrės ndodhin me prevalencė mė tė madhe nė kėto subjekte.

Bazuar nė kėtė, disa autorė kanė vlerėsuar veprimin e biberonėve tė ndryshėm tė projektimit nė strukturat orale. Pėrdorimi i qetėsuesve ortodontikė shoqėrohet me njė prevalencė mė tė ulėt tė malokluzionit sesa ato konvencionale. Sė fundi, biberoni pėrkufizohet si shkaktar i shfaqjes sė infeksioneve, sepse vepron si njė rezervuar bakterial dhe pėr rrjedhojė si njė vektor infeksioni; dhe si pasojė, janė vlerėsuar disa metoda pėr dezinfektimin dhe sterilizimin e kėsaj pajisjeje.

Konkluzionet

Nė vitin e parė tė jetės rekomandohet pėrdorimi i kapės gjatė natės, por duhet shmangur pas 2 vitesh. Tre vjet konsiderohet kufiri i moshės sė pėrdorimit pėrtej tė cilit ėshtė e nevojshme tė ndėrpritet zakoni. Zgjedhja e njė kape tė dizajnuar nė mėnyrė anatomike ėshtė e dobishme pėr parandalimin e shfaqjes sė malokluzionit. Ėshtė e rėndėsishme tė kryhen manovra korrekte dekontaminimi dhe dezinfektimi pėr tė ulur ngarkesėn bakteriale sipėrfaqėsore dhe pėr tė parandaluar zhvillimin e infeksioneve.

Pėr mė shume informacion:

Cenzato N, Tripicchio C, Vella M, Esposito L. L'utilizzo del succhietto può causare problematiche odontoiatriche e ortodontiche? Dental Cadmos 2022;90(4):262-71Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D