Kur dhėmbėt e pasmė tė qumėshtit janė shumė tė dėmtuar. Cila kurorė duhet zgjedhur?

Ortodonci dhe gnatologji | 4 Mars 2022 |

Kur dhėmbėt e pasmė tė qumėshtit janė shumė tė dėmtuar. Cila kurorė duhet zgjedhur?

Nga Lara Figini


Nėse lind nevoja tė rivendoset njė dhėmb qumėshti me karies tė gjerė, duhet tė merren parasysh tre faktorė kryesorė:

• forma anatomike;
• jetėgjatėsia e restaurimit;
• kėnaqėsia e prindėrve.

Nė dekadat e fundit, kurorat e inoksit (SSC) kanė qenė mė tė pėrdorurat pėr rehabilitimin e dhėmbėve primar me karies nė sipėrfaqe dhe tek fėmijėt me rrezik tė lartė tė zhvillimit tė kariesit duke pasur kėto avantazhe: qėndrueshmėri tė lartė, ekonomi dhe mirė pėrshtatje.

Megjithatė, aspekti metalik i SSC pėrfaqėson njė kufizim tė rėndėsishėm, duke ndikuar nė perceptimin e prindėrve dhe kėnaqėsinė e tyre.

Avancimet teknologjike nė materialet restauruese kanė ndihmuar nė zhvillimin e restaurimeve tė plota koronale mė tė qėndrueshme dhe mė estetike qė mund tė pėrdoren nė dhėmbėt primar, si kurorat e parafabrikuara tė zirkonit (ZC) tė cilat pranohen gjithnjė e mė shumė si njė alternativė estetike ndaj SSC nė dhėmbėt primar.

Materialet e zirkonit kanė veti mekanike tė ngjashme me ato tė metaleve dhe veti estetike tė ngjashme me strukturėn natyrale tė dhėmbit, duke rritur kėshtu edhe kėnaqėsinė e prindėrve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike tė kohėve tė fundit, tė botuar nė Journal of the American Dental Association, autorėt vlerėsuan efikasitetin klinik dhe radiografik tė kurorave tė zirkonit (ZC) nė krahasim me kurorat prej ēeliku inox (SSC) nė rehabilitimin e dhėmbėve tė pasmė tė qumėshtit.

Autorėt kryen njė kėrkim bibliografik sipas njė strategjie kėrkimi tė paracaktuar - pėrmes bazave elektronike tė tė dhėnave bibliografike Medline, Embase, Google Scholar, The Cochrane Library, The Cochrane Central Register of Controlled Trials dhe Shkencave Shėndetėsore tė Amerikės Latine dhe Karaibeve Literated dhe mjekėsore Baza e tė dhėnave Trip - e provave tė kontrolluara tė rastėsishme nė tė cilat u analizua efikasiteti klinik dhe radiografik i ZC dhe SSC.

Versioni 2 i mjetit tė rrezikut tė paragjykimit Cochrane pėr provat e rastėsishme u pėrdor pėr tė vlerėsuar cilėsinė e provave klinike tė pėrfshira. Pėr analizėn statistikore tė madhėsisė sė efekteve tė vlerėsuara u pėrdor modeli i efekteve tė rastėsishme dhe testi Mantel-Haenszel.
Cilėsia e pėrgjithshme e studimeve u vlerėsua duke pėrdorur softuerin GRADEpro GDT (Universiteti McMaster dhe Evidence Prime).

Rezultatet

Gjashtė nga 641 studimet e pėrgjuara u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar. Rreziku i pėrgjithshėm i paragjykimit u zbulua se ishte "i ulėt" nė 3 studime dhe "i moderuar" nė 3 studimet e mbetura. Nga tė dhėnat e meta-analizės, autorėt vėzhguan 63 dėshtime klinike nė 497 dhėmbė primar tė rehabilituar me ZC ose SSC. Megjithatė, rehabilitimi i dhėmbėve primar me ZC rezultoi nė mė pak dėshtime klinike dhe shėndet mė tė mirė tė gengivės sesa ato qė u evidentuan pėr SSC-tė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pas 12 muajsh ndjekje, dhėmbėt e pasmė tė qumėshtit tė rehabilituar me ZC sjellin mė pak rrezik pėr tė pasur dėshtim klinik dhe shėndet mė tė mirė tė gengivave nė krahasim me SSC.

Implikimet klinike

Stomatologu pediatrik duhet tė pėrdorė dijet e tij pėr zgjedhjen e kujdesshme tė kurorės bazuar nė situatėn klinike. Megjithėse analizat cilėsore dhe sasiore raportojnė se ZC-tė mund tė kenė shkallė mė tė ulėt tė dėshtimit klinik dhe me gjasė shėndet mė tė mirė tė gengivės pas 12 muajsh, nė dritėn e provave tė ulėta deri nė mesatare, ende nuk mund tė bėhen rekomandime bazuar nė kėtė rishikim.

Nė tė ardhmen, nevojiten studime tė mėtejshme klinike konfirmuese me njė madhėsi adekuate kampioni dhe njė ndjekje mė tė gjatė pėr tė nxjerrė pėrfundime tė qėndrueshme dhe tė bazuara nė prova.

Pėr mė shumė informacion:

Arun Kumar Patnana, Vinay Kumar Chugh, Ankita Chugh, Narasimha Rao V. Vanga, Pravin Kumar. Effectiveness of zirconia crowns compared with stainless steel crowns in primary posterior teeth rehabilitation. A systematic review and meta-analysis. J Am Dent Assoc febbraio 2022:153(2):158-66.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D