Cilėsia e gjumit dhe ērregullimet temporomandibulare

Ortodonci dhe gnatologji | 1 Mars 2022 |

Cilėsia e gjumit dhe ērregullimet temporomandibulare

Nga Lara Figini


Disa studime tė kohėve tė fundit kanė treguar se dhimbja kronike e shkaktuar nga ērregullimet temporomandibulare (TMD) shpesh lidhet me gjendje tė tjera dhimbjeje kronike (pėr shembull, dhimbje koke nga tensioni, fibromialgji, lodhje kronike dhe sindromė tė zorrės sė irrituar), njė korrelacion qė pėrcakton anomalitė neuroendokrine, shqetėsim biopsikosocial, lodhje, ulje tė cilėsisė sė gjumit, ankth dhe depresion.

Kėrkimet e fundit janė fokusuar nė cilėsinė e gjumit dhe lidhjen e saj me TMD-tė. Ėshtė zbuluar se dhimbja e nofullės ėshtė dy herė mė e lartė tek individėt me ērregullime tė gjumit sesa tek ata qė nuk e kanė kėtė problem. Prandaj, ekziston njė lidhje e drejtpėrdrejtė midis intensitetit tė dhimbjes dhe cilėsisė sė dobėt tė gjumit.

Cilėsia e gjumit vlerėsohet kryesisht duke pėrdorur pyetėsorėt ose treguesit e mėposhtėm diagnostikues:
• Indeksi i cilėsisė sė gjumit tė Pitsburgut (PSQI);
• Pyetėsori i Vlerėsimit tė Gjumit (SAQ);
• Shkalla e Pėrgjumjes Epworth (ESS).

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė Journal of Oral Rehabilitation, autorėt vlerėsuan cilėsinė e pėrgjithshme subjektive tė gjumit tek individėt me dhe pa ērregullime temporomandibulare (TMD) dhe shpėrndarjen e tij midis grupeve tė ndryshme tė TMD.

Autorėt kryen njė kėrkim nė literaturė nėpėrmjet Pubmed / Medline, Embase, LILACS, Web of Science, SciELO, CINAHL dhe Cochrane Central, dhe nėpėrmjet literaturės gri.
Studimet vėzhguese tė publikuara qė nga viti 1992 qė pėrdorėn si DC / TMD (kriteret diagnostikuese pėr ērregullimet temporomandibulare) dhe RDC / TMD (kriteret e kėrkimit diagnostikues pėr ērregullimet temporomandibulare) pėr diagnozėn e TMD dhe PSQI, gjithashtu u pėrfshinė edhe SAQ dhe ESS pėr vlerėsimin e gjumit.

U krye edhe vlerėsimi i cilėsisė, heterogjenitetit dhe paragjykimit tė studimeve tė pėrzgjedhura pėr meta-analizėn.

Rezultatet

Nga 138 artikujt e pėrzgjedhur, pas shqyrtimit tė teksteve tė plota, 36 studime u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar dhe 19 nė meta-analizė. Rezultatet treguan se cilėsia e gjumit lidhet sipas RDC/TMD ose DC/TMD me: ērregullime tė muskujve, artralgji/ osteoartrit/ osteoartrit dhe zhvendosje tė diskut, me lidhjen mė tė lartė nė dy grupet e para dhe mė tė ulėtin nė grupin e fundit.

Njė raport 4.45 herė mė i madh u vu re nė prevalencėn e TMD nė individė me cilėsi tė dobėt subjektive tė gjumit.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ka njė lidhje pozitive midis ērregullimeve temporomandibulare dhe gjumit tė cilėsisė sė dobėt.

Implikimet klinike

Hulumtimet e ardhshme duhet tė ofrojnė tė dhėna kontrolli dhe tė vlerėsojnė nė mėnyrė specifike tė gjitha grupet e ndryshme tė ērregullimeve temporomandibulare sipas DC / TMD. Studimet polisomnografike duhet tė jenė prioritet pėr tė diagnostikuar saktė ērregullimet e gjumit dhe cilėsinė e gjumit nė mėnyrė objektive.

Pėr mė shumė informacion:

Camila Caspary Roithmann, Carlos Augusto Gomes da Silva, Marcos Pascoal Pattussi, Mįrcio Lima Grossi. Subjective sleep quality and temporomandibular disorders: systematic literature review and meta-analysis. J Oral Rehabil dicembre 2021;48(12):1380-94.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D