A mund tė jetė botoksi njė aleat nė terapinė e bruksizmit?

Ortodonci dhe gnatologji | 22 Shkurt 2022 |

A mund tė jetė botoksi njė aleat nė terapinė e bruksizmit?

Nga Arianna Bianchi


Bruksizmi i natės ėshtė njė aktivitet mastikues i muskujve qė ndodh gjatė gjumit dhe karakterizohet nga njė komponent ritmik (fazor) dhe joritmik (tonik).

Kėto lėvizje muskulare mund tė ēojnė nė ērregullime tė tjera, tė tilla si ērregullime temporomandibulare, dhimbje miofasciale, dhimbje koke dhe gėrvishtje tė dhėmbėve qė mund tė gjenerojnė simptoma tė dhimbshme.

Etiologjia e bruksizmit ende nuk ėshtė identifikuar qartė, megjithėse mendohet se kjo pamje klinike mund tė lidhet edhe me probleme psikologjike, ērregullime okluzale apo faktorė tė tjerė rreziku morfologjikė.

Prevalenca e bruksizmit ėshtė shumė e ndryshueshme, nė varėsi tė studimeve tė ndryshme dhe nėse marrim parasysh bruksizmin e natės, duke e diferencuar atė nga bruksizmi i ditės.

Aktualisht ekzistojnė disa trajtime pėr bruksizmin. Ku pėrfshihen: aparatet orale, qasja farmakologjike, biofeedback dhe qasja kognitive-sjellėse.

Megjithatė, aktualisht nuk ėshtė e mundur tė pėrcaktohet se cili ėshtė trajtimi standard pėr pacientėt qė vuajnė nga bruksizmi, me pėrjashtim tė pėrdorimit tė aparateve orale.

Ka disa qasje farmakologjike tė pėrdorura pėr trajtimin e bruksizmit. Nė fakt pėrdoren barna tė tilla si klonazepami, klonidina, L-triptofani, propranololi, amitriptilina dhe toksina botulinum.

Ky i fundit, i njohur edhe si botoks, ėshtė njė endotoksinė bakteriale e prodhuar nga bakteri Clostridium botulinum. Kjo substancė e veēantė ėshtė nė gjendje tė pengojė lirimin e acetilkolinės, duke bllokuar kėshtu tkurrjen e muskujve.

Pikėrisht pėr kėtė arsye ėshtė supozuar se toksina botulinum mund tė zvogėlojė episodet e bruksizmit, pikėrisht duke ulur kontraktimet e muskujve masazhues.

Toksina botulinum ekziston nė shtatė serotipe strukturore tė ngjashme, por imunologjikisht tė dallueshme dhe tė treguara me shkronjat A, B, C, D, E, F dhe G. Lloji A ėshtė mė i zakonshmi qė pėrdoret nė mjedisin klinik (BTX-A).

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Meqenėse rishikimet e mėparshme sistematike tė literaturės nuk dukej tė ishin pėrfundimtare nė lidhje me pėrdorimin e toksinės botulinum nė trajtimin e bruksizmit, qėllimi i autorėve tė kėtij studimi tė botuar nė British Journal of Oral & Maxillofacial Surgery ishte tė hetonte efikasitetin e botulinumit, toksinėn e tipit A te pacientėt qė vuajnė nga bruksizmi duke analizuar disa parametra, ku pėrfshihej dhimbja nė pushim, dhimbja gjatė pėrtypjes dhe shpeshtėsia e ngjarjeve tė bruksizmit.

Midis rezultateve dytėsore, megjithatė, studimi konsideroi njė vetė-vlerėsim nga pacientėt dhe sigurinė e trajtimit me toksina botulinum. Mė pas u kryen kėrkime nė bazat kryesore tė tė dhėnave pėr tė identifikuar provat e kontrolluara tė rastėsishme (RCT), duke pėrdorur fjalėt kyēe "toksina botulinum" dhe "bruksizėm".

Nė studim u pėrfshinė tė gjitha RCT-tė qė hetuan efektin e toksinės botulinum nė bruksizėm te pacientėt e rritur qė vuajnė nga ky ērregullim. Pėrveē kėtyre kritereve tė pėrfshirjes, u vėrtetua se grupet e testimit ishin injeksion ose pas injektimit tė toksinės botulinum dhe se grupet e kontrollit ishin placebo para injektimit ose qasjeve tė tjera ndėrhyrėse.

Rezultatet

Gjashtė artikuj u pėrfshinė mė pas nė studim, pėr njė total prej 148 pacientėsh. Pesė studime pėrdorėn injektimin e BTX-A si grup testues dhe subjektet iu nėnshtruan "trajtimit" me placebo si grup kontrolli. Nė vend tė kėsaj, studimi i gjashtė vendosi trajtimin konvencional pėr bruksizmin (strategjitė e sjelljes, nyjet okluzale dhe trajtimin me medikamente) si grup kontrolli.

Injeksionet e BTX-A pėrfshinin muskulin masazhues (MM) dhe muskulin e pėrkohshėm (TM), me pėrjashtim tė njė studimi nė tė cilin injeksionet u bėnė vetėm nė nivelin e muskulit masazhues.

Katėr studime vlerėsuan kryesisht efektivitetin e reduktimit tė dhimbjes nė lidhje me bruksizmin, ndėrsa dy tė tjera vlerėsuan numrin e ngjarjeve tė bruksizmit. Njė nga rezultatet parėsore ishte reduktimi i dhimbjes nė pushim (PR), e vlerėsuar nga shkalla VAS (shkalla analoge-vizuale, me vlera nga 0, pa dhimbje, nė 10, dhimbje maksimale).

Variacioni nė PR para dhe pas injektimit u llogarit dhe rezultatet treguan, me dallime statistikisht tė rėndėsishme, njė pėrmirėsim nė rezultatet e indeksit PR pėr grupin e trajtuar me toksinė botulinum nė krahasim me grupin placebo.

Rezultati i dytė parėsor ishte dhimbja gjatė pėrtypjes (PC), e vlerėsuar nga vetėm dy studime tė rishikuara. Nė kėtė rast, rezultatet nuk treguan asnjė ndryshim statistikisht domethėnės nė uljen e CP midis grupeve BTX-A dhe placebo, megjithėse grupi i toksinės botulinum tregoi njė ulje pak mė tė madhe tė dhimbjes gjatė pėrtypjes sesa grupi i placebo.

Si rezultat i tretė parėsor, u vlerėsua numri i ngjarjeve tė bruksizmit (NBE), i hetuar pėrmes pėrdorimit tė polisomnografisė dhe elektromiografisė. Rezultatet e marra treguan se numri i ngjarjeve tė bruksizmit u ul mė shumė nė pacientėt qė i nėnshtroheshin injektimit tė toksinės botulinum.

Rezultatet dytėsore tė studimit, nga ana tjetėr, pėrfshinin njė vetė-vlerėsim nga pacientėt dhe njė analizė tė sigurisė sė BTX-A nė trajtimin e bruksizmit. Nė lidhje me vetėvlerėsimin e ofruar nga pacientėt, studimi zbuloi se kishte njė rikuperim mė tė mirė nė subjektet qė i nėnshtroheshin trajtimit me toksina botulinum.

Tre studime tė analizuara pėr kėtė rishikim sistematik mė pas theksuan ēdo ngjarje tė padėshiruar ndaj pėrdorimit tė BTX-A. Nga tė dhėnat rezultoi se asnjė pacient nuk raportoi efekte anėsore, me pėrjashtim tė dy rasteve nė tė cilat subjektet konstatuan njė ndryshim tė pėrkohshėm kozmetik tė vizės.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e dala, BTX-A duket se ka njė efikasitet tė rėndėsishėm terapeutik pėr sa i pėrket pėrmirėsimit tė simptomave tė dhimbshme nė pushim dhe uljes sė numrit tė ngjarjeve tė bruksizmit.
Megjithatė, nėse ngjarjet e bruksizmit pėrsėriten, kėrkohen ende studime tė reja klinike dhe pasuese, sipas autorėve.

Pėr mė shumė informacion:

Cheng Y, Yuan L, Ma L, Pang F, Qu X, Zhang A. Efficacy of botulinum-A for nocturnal bruxism pain and the occurrence of bruxism events: a meta-analysis and systematic review. British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery. Articles in press.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D