Marrėdhenia ndėrmjet deformimeve maksilo-mandibulare dhe qėndrimit. Tė dhėnat nga njė rishikim sistematik i kohėve tė fundit

Ortodonci dhe gnatologji | 26 Janar 2022 |

Marrėdhenia ndėrmjet deformimeve maksilo-mandibulare dhe qėndrimit. Tė dhėnat nga njė rishikim sistematik i kohėve tė fundit

Nga Lara Figini


Deformimet maksilo-mandibulare (MMD) duket se janė njė marrėdhėnie e gabuar midis nofullave qė shkakton malokluzion. Pėrveē malokluzionit, MMD-tė pėrfshijnė njė sėrė simptomash shoqėruese si ērregullime tė funksionit oral (p.sh. pėrtypja), frymėmarrje orale, ērregullime tė nyjeve temporomandibulare, asimetri tė fytyrės dhe mosfunksionim gjuhėsor.

Shumica e MMD-ve janė rezultat i ērregullimeve tė rritjes sė skeletit tė fytyrės. Shumica e malokluzioneve trajtohen ortodontikisht, megjithatė, afėrsisht 2% e pacientėve me malokluzion kėrkojnė kirurgji tė kombinuar ortodontike dhe ortognatike.

Disfunksioni postural pėrkufizohet si pamundėsia pėr tė mbajtur, arritur ose rivendosur gjendjen e ekuilibrit nė ēdo qėndrim ose gjatė ēdo aktivitet motorik. Deformimet maksilo-mandibulare (MMD) dhe qėndrimi i trupit duket se janė tė lidhura, megjithatė, nė literaturėn e deritanishme, ka ende pak prova qė i mbėshtetesin ato.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike tė literaturės, botuar nė International Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, autorėt analizuan nėse mund tė ketė njė korrelacion midis mėnyrės sė qėndrimit dhe deformimeve maksilofaciale.

Ky rishikim sistematik i literaturės u regjistrua nė bazėn e tė dhėnave PROSPERO dhe u krye nėpėrmjet Medline, Scopus, Cochrane Library dhe Web of Science sipas njė strategjie kėrkimi tė paracaktuar.

Rezultatet

Nė total, u pėrfshinė 13 studime klinike: nėntė gjetėn njė lidhje tė rėndėsishme midis MMD dhe qėndrimit ose ekuilibrit tė trupit, dy prej tyre treguan njė korrelacion midis rritjes sė lordozės cervikale dhe MMD-ve tė klasės III skeletore, dy studime treguan njė korrelacion midis devijimit mandibular dhe skoliozės, katėr studime treguan njė lidhje tė rėndėsishme midis anatomisė sė shpinės lumbare dhe legenit dhe MMD-ve dhe njė studim zbuloi njė korrelacion midis zhvendosjes sė CG dhe MMD-ve.

Megjithatė, niveli i provave nga studimet e pėrfshira nė kėtė rishikim ėshtė i ulėt dhe metodat e pėrdorura pėr tė vlerėsuar qėndrimin e trupit dhe MMD-tė janė tė paqėndrueshme.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se megjithėse ka njė nivel tė ulėt tė provave pėr studimet e literaturės mbi kėtė temė, ka njė lidhje midis MMD dhe qėndrimit tė trupit.

Implikimet klinike

Kirurgjia ortognatike, e cila synon korrigjimin e MMD-ve, jo vetėm qė mund tė rivendosė ekuilibrin e fytyrės, por edhe tė korrigjojė frymėmarrjen orale dhe qėndrimin e trupit. Studime tė mėtejshme klinike tė vlefshme dhe cilėsore nevojiten pėr tė vėrtetuar kėtė korrelacion me siguri dhe pėr tė kuptuar mekanizmat e pėrfshirė.

Pėr mė shumė informacion:

Kerbrat A, Schouman T, Decressain D, Rouch P, Attali V. Interaction between posture and maxillomandibular deformity: a systematic review. Int J Oral Maxillofac Surg gennaio 2022;51(1):104-12.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D