Kaninėt e impaktuar. Krahasim i trajtimeve tė ndryshme

Ortodonci dhe gnatologji | 2 Dhjetor 2021 |

Kaninėt e impaktuar. Krahasim i trajtimeve tė ndryshme

Nga Lara Figini


Kaninet janė njė komponent i rėndėsishėm i estetikės sė buzėqeshjes dhe anomalitė e tyre si pėr shembull morfologjia, pozicioni ose mungesa e kėtyre dhėmbėve, mund tė ndikojnė negativisht nė vetėvlerėsimin e pacientit. Kaninėt e impaktuar mund tė prodhojnė efekte tė padėshiruara tė tilla si resorbimi i incizivėve ngjitur dhe zhvillimi i kisteve.

Incidenca e kaninėve tė impaktuar nė popullatėn e bardhė ėshtė midis 1 dhe 3,5%, tė cilėt pėrfaqėsojnė dhėmbėt e dytė tė pėrhershėm mė tė prekur pas molarit tė tretė. Trajtimi i kaninėve tė impaktuar synon tė arrijė shtrirjen e duhur nė harkun dentar pa pasoja tė pafavorshme pėr vetė kaninin, dhėmbėt ngjitur dhe indet periodontale.

Diagnoza dhe trajtimi i kaninėve tė impaktuar rėndė ėshtė shpesh multidisiplinar, me komponentė ortodontikė dhe kirurgjikal. Modalitetet e trajtimit pėr kaninėt e pozicionuar ektopikisht pėrfshijnė vėzhgimin klinik, trajtimin interceptiv, ekstrusionin ortodontik, transplantin transalveolar (pėrfshirė drejtimin kirurgjikal tė dhėmbit) dhe nxjerrjen e kaninit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės 

Nė njė studim retrospektiv, tė botuar nė Journal of the American Dental Association, autorėt krahasuan metodat e ndryshme tė trajtimit dhe rezultatet e tyre pėr kaninėt maksilarė dhe mandibularė tė impaktuar.
Autorėt pėrfshinė 102 pacientė me 118 kaninė tė impaktuar (82 maksilarė dhe 36 mandibularė). Kaninėt e impaktuar u konfirmuan nga ekzaminimet klinike dhe radiologjike. Tetėdhjetė e pesė pacientė (83%) me 97 kaninė tė impaktuar nisėn trajtimin. Autorėt analizuan llojet e ndryshme tė trajtimit dhe rezultatet. U planifikuan nxjerrja e dy kaninėve maksilarė dhe 4 mandibularė.

Rezultatet

U ekzaminuan gjithsej 102 pacientė me 118 kaninė tė pėrfshirė (82 maksilarė, 36 mandibularė). Nga kaninėt maksilarė tė pėrfshirė, 65 (79.3%) u prekėn palatalisht, 8 (9.8%) nė mėnyrė bukale dhe 9 (10.9%) nė mėnyrė qendrore nė proceset alveolare.

Nė kaninėt mandibular tė impaktuar 24 (66.7%) u prekėn nė nivel labial, 5 (13.9%) nė nivel gjuhėsor dhe 7 (19.4%) nė nivel qendror alveolar.

Diagnoza e kaninėve tė impaktuar u konfirmua gjatė ekzaminimit klinik dhe nė radiografitė  (panoramike, CBCT) te tė gjithė pacientėt. Shtatėmbėdhjetė pacientė qė benė konsultė nuk vazhduan asnjė trajtim.

Pas analizave klinike dhe radiografike u zgjodhėn opsionet e mėposhtme tė trajtimit:
• trajtim interceptiv duke pėrfshirė nxjerrjen e njė kanini primar dhe hapjen e hapėsirės ortodontike me aparate fikse;
• ekstrudion ortodontik; - transplant transalveolar;
• nxjerrja e kaninit.

Ekstrudimi ortodontik, pas ekspozimit kirurgjik, u zbulua se ishte trajtimi mė i shpeshtė i kryer pėr kaninėt maksilar tė impaktuar. U zgjodh gjithashtu pėr tė ekstruduar njė e treta e kaninėve mandibular tė impaktuar.

U pėrzgjodhėn disa teknika tė tėrheqjes ortodontike. 72% e kaninėve maksilar tė impaktuar u ekstraduan duke pėrdorur njė TPB.

Pajisjet e tėrheqjes fikse u pėrdorėn nė 21.5% tė kaninėve maksilarė tė ekstruduar dhe nė tė gjithė kaninėt mandibularė qė iu nėnshtruan ekstrusionit ortodontik pas ekspozimit kirurgjik.

Autotransplantimi transalveolar (9 kaninė) dhe tėrheqja ortodontike (8 kaninė) ishin metodat e trajtimit mė tė zgjedhura te pacientėt me kaninėt mandibularė tė impaktuar.

Te tė gjithė pacientėt, kaninėt u rreshtuan pas operacionit me aparate fikse.

Ekstraksioni ishte programuar pėr 6 pacientė (3 femra, 3 meshkuj), 2 maksilarė dhe 4 mandibularė. Trajtimi ishte i suksesshėm pėr 87 kaninė (96%) nė 79 pacientė. Shpėrthimi spontan i kaninit ishte i suksesshėm nė tė gjitha rastet.

Hapja e hapėsirės ortodontike pėr njė erupsion spontan tė kaninit u krye vetėm pėr kaninėt maksilarė tė impaktuar nė mėnyrė bukale dhe pėr kaninėt mandibularė tė pėrfshirė lingualisht.

Ekstrudimi ortodontik dėshtoi nė 3 pacientė me 3 kaninė maksilarė tė impaktuar (4.6% e tė gjithė kaninėve maksilarė tė imaktuar) nė kaninėt e impaktuar palatalisht, tė cilėt u ekstruduan duke pėrdorur njė TPB. Njė kanin u nxor dhe u zėvendėsua me njė implant dentar, njė tjetėr u nxorr dhe hapėsira u mbyll ortodontikisht, i treti mbeti nė pozicionin e tij fillestar nė qiellzė me praninė e njė kanini primar tė ruajtur.
Transplanti transalveolar u krye vetėm pėr kaninėt mandibularė tė impaktuar me rrėnjė nė zhvillim, me njė pėrqindje suksesi 89%.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ekzistojnė metoda tė ndryshme trajtimi pėr kaninėt e impaktuar maksilarė dhe mandibularė dhe shkalla e suksesit tė tyre tė pėrgjithshėm ėshtė e lartė.

Implikimet klinike

Suksesi i trajtimeve tė ndryshme pėr kaninėt e impaktuar pėrcaktohet nga planifikimi i duhur dhe nga vėmendja me tė cilėn kryet trajtimi ortodontik dhe kirurgjik. Diagnoza e hershme ėshtė thelbėsore pėr tė lehtėsuar shpėrthimin spontan tė kaninit dhe zbatimin nė kohė tė transplantimit transalveolar.

Pėr mė shumė informacion:

Stabry³ J, Plakwicz P, Kuku³a K, Zadurska M, Czochrowska EM. Comparisons of different treatment methods and their outcomes for impacted maxillary and mandibular canines. A retrospective study. J Am Dent Assoc 2021:152(11):919-26.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D