Roli i stomatologut nė menaxhimin e aparateve ortodontike

Ortodonci dhe gnatologji | 24 Qershor 2021 |

Roli i stomatologut nė menaxhimin e aparateve ortodontike

Nė njė studim, tė botuar nė “British Dental Journal”, autorėt pėrshkruajnė se si administrohet pėrmbajtja ortodontike afatgjatė nė Mbretėrinė e Bashkuar nga stomatologėt e pėrgjithshėm.


Pas korrigjimit tė njė malokluzioni, ekziston rreziku i pėrsėritjes, sepse lėvizjet e paqėndrueshme tė dhėmbėve janė pjesė e trajtimit ortodontik, pėr shkak edhe tė faktorėve tė tjerė tė pakontrollueshėm siē ėshtė rritja e fytyrės.

Rritja e vazhdueshme e fytyrės ėshtė pjesė e procesit normal tė plakjes dhe fillon tė ndodh nė moshėn e mesme. Pėr kėtė arsye ėshtė pranuar gjerėsisht se shumica e pacientėve ortodontikė kėrkojnė pėrmbajtje afatgjatė fikse ose tė lėvizshme pėr tė arritur suksesin pėrfundimtar ortodontik.

Por pasi tė jetė arritur kufizimi fiks ose i lėvizshėm, a kontrollohet ai nė planin afatgjatė? A kontrollon stomatologu i pėrgjithshėm rrjetat ortodontike te pacientėt e tij apo i harron ato? Dhe mbi tė gjitha pėrballė frakturės ose nevojės pėr tė kryer mirėmbajtjen e kufizimeve, si sillet dentisti i pėrgjithshėm (PBB)?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė "British Dental Journal" nė qershor 2021, autorėt pėrshkruajnė se si administrohet pėrmbajtja ortodontike afatgjatė nga stomatologėt e pėrgjithshėm (GDP) nė MB. Stomatologėve tė pėrgjithshėm iu kėrkua tė plotėsonin njė studim tė shkurtėr nė internet, me 11 pyetje mbi mėnyrėn se si ata menaxhojnė mbajtjen ortodontike nė planin afatgjatė, pyetėsori i marrė pėrmes njė njoftimi tė botuar nė "British Dental Journal" dhe njė email dėrguar direkt te anėtarėt e njė klinike dentare lokale.

Rezultate

56 PBB pėrfunduan sondazhin nė internet. Nė pėrgjithėsi, rezultatet theksuan nivele tė dobėta tė komunikimit midis ortodontėve dhe GDP-sė, tė cilėt nė pėrmbledhje marrin pėrgjegjėsinė pėr menaxhimin e pėrmbajtjes ortodontike afatgjatė.

Nė veēanti:

• Vetėm 7.1% e stomatologėve tė pėrgjithshėm thanė se marrin "gjithmonė" korrespodencė nga stomatologu pėr tė monitoruar pajisjet frenuese ortodontike nė fund tė trajtimit, ndėrsa 44.6% u pėrgjigjėn "kurrė";
• 62% e GDP-sė thanė se ata "nuk marrin kurrė" informacione / udhėzime specifike nga stomatologu se si tė monitorojnė dhe menaxhojnė pajisjet e fiksuara ose tė lėvizshme;
• vetėm 21.4% e PBB-sė u pėrgjigjėn "gjithmonė" nė pyetjen nėse ata kontrollojnė rregullisht apo inspektojnė pajisjet e ndalimit tė pacientėve tė tyre gjatė kontrolleve tė tyre tė zakonshme dentare dhe vetėm 31.4% e kėtyre "gjithmonė" regjistrojnė rezultatet nė regjistrin mjekėsor;
• 46.4% e stomatologėve tė pėrgjithshėm thanė qė pacientėt e tyre "rrallė" mbajnė mbajtėset e tyre tė lėvizshėm pėr ekzaminim gjatė kontrolleve tė tyre tė zakonshme dentare;
• nėse pajisja e lėvizshme e mbajtjes do tė ishte e frakturuar, 25% e PBB-sė do ta referonin pacientin tek njė ortodontist si dhe nė rastin e njė mbajtėsi fiks tė shkėputur nga njė ose mė shumė dhėmbė, ndėrsa nė rastin e njė rrjeti fiks tė thyer, 60.6% deklaruan ai do ta referonte pacientin te njė ortodont;
• 60% e GDP-sė deklaruan se do tė ishin mė mirė tė aplikonin njė rrjetė gjuhėsore fikse nė dhėmbė tė rreshtuar mirė;
• 72% thanė se ėshtė detyra e ortodontistit tė kryejė kufizime ortodontike.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se nė lidhje me menaxhimin e kufizimeve ortodontike si ato fikse ashtu edhe ato lėvizėse, shumė pak ėshtė komunikimi midis dentistit tė pėrgjithshėm dhe ortodontit, kėshtu qė ato shpesh dėshtojnė kontrollet me kalimin e kohės tė kėtyre pajisjeve.

Implikimet klinike

Menaxhimi i pėrmbajtjes ortodontike afatgjatė mund tė pėrmirėsohet nga njė komunikim mė efektiv midis ortodontit tė GDP-sė dhe dentistit tė pėrgjithshėm. Nė disa raste, GDP-tė janė tė gatshme tė angazhohen mė shumė nė menaxhimin e besnikėrisė edhe pas trajnimit tė mėtejshėm.

Pėr mė shumė informacion:

Br Dent J . 2021 Jun;230(11):753-757. Orthodontic retention and the role of the general dental practitioner. Charlotte Molyneaux, Jonathan R Sandy, Anthony J Ireland


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D