Procedura e rigjenerimit endodontik te dhėmbėt e papjekur jo vitalė. Dy materiale tė ndryshme nė krahasim

Endodonci | 27 Qershor 2023 |

Procedura e rigjenerimit endodontik te dhėmbėt e papjekur jo vitalė. Dy materiale tė ndryshme nė krahasim


Nė vitin 2004 u prezantua njė teknikė e re pėr trajtimin e dhėmbėve tė papjekur jo vitalė, e quajtur procedura endodontike rigjeneruese (REP, e njohur edhe si rivaskularizimi), e cila lejon maturimin e vazhdueshėm tė rrėnjės si nė gjatėsi ashtu edhe nė trashėsi.

Pikat kryesore tė REP-sė pėrfshijnė instrumentimin minimal ose fare tė mureve tė dentinės, dezinfektimin me solucione ujitėse, vendosjen e medikamenteve intrakanale, provokimin e gjakderdhjes nė hapėsirėn e kanalit nga formimi i njė mpiksje gjaku, mbylljen me njė silikat kalciumi dhe njė mbushje efektive koronale pėr tė parandaluar riinfeksionin e sistemit tė kanalit rrėnjė.

Hidroksidi i kalciumit i pastabilizuar i Ca(OH)2 dhe njė pastė tri-antibiotike (TAP, e pėrbėrė nga metronidazoli, ciprofloksacina dhe minociclina) janė zakonisht medikamentet intrakanale mė tė pėrdorura nė REP.

Megjithatė, ka ende polemika nė literaturė nė lidhje me vetitė e tyre tė dobishme kur pėrdoren nė kontakt me qelizat e padiferencuara dhe me muret rrėnjėsore tė dentinės. Pėr mė tepėr, pasta me tri antibiotikė TAP ėshtė shoqėruar me disa komplikime si rezistenca ndaj antibiotikėve, citotoksiciteti i lartė dhe ēngjyrosja e dhėmbėve, veēanėrisht kur pėrdoret nė pėrqendrime tė larta.

Konkretisht, minociklina ka rezultuar tė jetė pėrgjegjėse pėr njollat e dhėmbėve gjatė aplikimit tė TAP-it, kėshtu, ėshtė sugjeruar zėvendėsimi i minociklinės me njė antibiotik tjetėr si cefaklori, klindamicina ose amoksicilina.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik me pėrzgjedhje rastėsore tė botuar nė "Journal of Endodontics", autorėt kanė vlerėsuar dhe kanė krahasuar rezultatet afatgjata klinike dhe radiografike tė procedurės rigjeneruese endodontike (REP) nė trajtimin e dhėmbėve tė pėrhershėm tė papjekur jo vitalė duke pėrdorur 2 medikamente tė ndryshme intrakanale.

Dyzet e pesė pacientė - me gjithsej 50 dhėmbė tė papjekur jo vital tė pėrparmė dhe tė pasmė - u ndanė rastėsisht nė 2 grupe:

Grupi 1 nė tė cilin u pėrdor hidroksid kalciumi i pastabilizuar (Ca[OH]2) (n=25);

Grupi 2 u pėrdor pasta tri-antibiotike (TAP) (n=25).

NeoMTA Plus (Avalon Biomed Inc) u aplikua pėr vulosje koronale. Rastet u ndoqėn klinikisht dhe radiografikisht pėr 36 muaj. U analizuan edhe shkalla e mbijetesės dhe shkalla e suksesit klinik.

Radiografitė para operacionit dhe ato pasuese u vlerėsuan pėr ndryshime dimensionale nė gjatėsinė e rrėnjės, trashėsinė e dentinės, diametrin apikal dhe radiolucencėn periapikale.

Rezultatet

Nė ndjekjen 36-mujore, shkalla e suksesit dhe e mbijetesės ishin pėrkatėsisht 81.6% dhe 100%, nė tė cilat 79.4% e rasteve treguan zgjidhje tė plotė tė radiolucencės periapikale pa dallime tė rėndėsishme midis Ca(OH)2 tė pastabilizuar dhe TAP-it (P. .050).

Ndryshime kumulative nė gjatėsinė e rrėnjės, trashėsinė e dentinės sė rrėnjės dhe diametrin apikal gjatė periudhės sė studimit u vunė re respektivisht nė 47.9%, 77.1% dhe 89.6% tė rasteve, pa dallime tė rėndėsishme midis grupeve (P <0.39). Kalcifikime intrakanale u zbuluan nė 60% tė rasteve pa dallime tė rėndėsishme midis dy grupeve.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se trajtimi i rigjenerimit tė pulpės REP, duke pėrdorur si medikamente intrakanale, pastėn tri-antibiotike Ca(OH)2 dhe TAP, ka sukses dhe shkallė tė lartė mbijetese pėr njė periudhė ndjekjeje 36-mujore me tė dhėna tė ngjashme klinike dhe radiografike.

Implikimet klinike

Ky test klinik i rastėsishėm raportoi njė shkallė tė lartė mbijetese dhe suksesi tė procedurės sė rigjenerimit endodontik REP. Fakti qė studimi pėrdori njė madhėsi tė madhe kampioni dhe njė periudhė tė gjatė ndjekjeje rrit konsistencėn, saktėsinė dhe besueshmėrinė e rezultateve.

Pėr mė shumė informacion:

Aladdin Al-Qudah, Mohammad Almomani, Layla Hassoneh, Lama Awawdeh. Outcome of regenerative endodontic procedures in nonvital immature permanent teeth using 2 intracanal medications: a prospective randomized clinical study. J Endod maggio 2023;S0099-2399(23)00279-0.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D