Reagimi i pulpės ndaj abutmentit dhe ēimentimit tė njė kurore

Endodonci | 30 Maj 2023 |

Reagimi i pulpės ndaj abutmentit dhe ēimentimit tė njė kurore


Disa studime tė literaturės kanė treguar se dhėmbėt vitalė kanė 9% mundėsi pėr t'u bėrė nekrotik pas pėrgatitjes pėr njė kurorė dhe midis 5% dhe 16% tė shfaqjes sė sėmundjes sė pulpės brenda 10 viteve nga vendosja e kurorės.

Disa studime tė tjerė kanė vlerėsuar shkallėn e patologjive pulpale qė lindin pas vendosjes sė kurorės, por shumica e kėtyre studimeve kanė krahasuar vetėm rezultatet e "dhėmbėve me kurorė" me ato tė rasteve tė kontrollit "pa kurorė", megjithatė nuk ofrojnė asnjė krahasim me alternativa tė tjera terapeutike realiste si mbushjet e mėdha, inlays ose onlays.

Dhėmbėt qė kėrkojnė restaurime me mbulim tė plotė kanė humbur njė sasi tė konsiderueshme tė strukturės sė dhėmbit tė fortė, e cila nė tė kaluarėn ka shėrbyer pėr t'i siguruar pulpės dentare mbėshtetje mekanike dhe mbrojtje nga mikrobet e mjedisit oral, edhe nėse nuk ka pasur njė hyrje efektive tė baktereve nė pulpė dhe dhėmbi mbetet i qėndrueshėm, dėmtimet e pėrsėritura (pėr shembull, nga kariesi, trauma okluzale, procedurat operative dhe materialet) mund tė shkaktojnė te dhėmbi nė fjalė njė situatė e "pulpės sė stresuar" me aftėsi tė zvogėluar pėr t'i mbijetuar problemeve nė tė ardhmen.

Pėr kėto arsye, pėrpara vendosjes sė restaurimeve tė reja duhet tė kryehet njė vlerėsim gjithėpėrfshirės i shėndetit tė pulpės.

Studimet e mėparshme kanė raportuar se bėrthama e pėrgatitjes sė dhėmbit tė njė kurore tė pėrfunduar pa ftohje - ose gjenerimi i nxehtėsisė sė mjaftueshme qė temperatura e dhėmbit tė rritet mė shumė se 10°C nga zakonisht - mund tė ēojė nė dėmtim tė pulpės. Njė rritje e tillė e temperaturės mund tė ndodhė edhe gjatė ngurtėsimit tė ēimentos, e cila mund tė prodhojė temperatura deri nė 51,9°C ose gjatė marrjes sė llojeve tė caktuara tė mbresave.

Pėrdorimi i disa ēimentove mund tė shkaktojė njė pėrgjigje inflamatore, aq sa rekomandohet tė lihet tė paktėn njė trashėsi minimale e dentinės prej 0,5 mm e nevojshme pėr tė mbrojtur pulpėn vitale nga ēimentimi.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, qė do tė publikohet sė shpejti nė "Journal of Endodontics", autorėt kanė vlerėsuar faktorėt e rrezikut dhe shfaqjen e sėmundjes sė pulpės te pacientėt qė morėn mbulim tė plotė (kurorė) krahasuar me ata qė kanė marrė restaurime tė mėdha, por pa kurora (mbushje, inlays ose veshje qė pėrfshijnė tė paktėn 3 sipėrfaqe).

Autorėt kanė kryer njė analizė retrospektive tė tė dhėnave mjekėsore tė 2177 rasteve tė restaurimeve tė mėdha tė kryera te dhėmbėt vitalė. Nė bazė tė llojit tė restaurimit, pacientėt u klasifikuan nė grupe tė ndryshme pėr analizat statistikore.

Pas vendosjes sė restaurimit, rastet qė kėrkonin ndėrhyrje endodontike ose ekstraktim u klasifikuan si "tė prekura nga sėmundja e pulpės".

Rezultatet

Gjatė studimit, 8.77% (n =191) e pacientėve zhvilluan sėmundje tė pulpės. Sėmundja e pulpės ishte pak mė e zakonshme nė grupin e rindėrtimit ekstensiv, por pa kurorė sesa nė grupin e mbulimit tė plotė (9,05% vs 7,54%, respektivisht).

Pėr pacientėt qė morėn mbushje tė mėdha, nuk kishte asnjė ndryshim statistikisht domethėnės midis materialeve mbushėse tė pėrdorura (amalgam kundrejt pėrbėrjes: raporti i mundėsive 51.32 [95% interval besimi, 0.94-1.85], P >.05) ose nga numri i sipėrfaqeve tė prekura ( 3 vs 4: raporti i mundėsive 0,78 [95% interval besimi, 0,54-1,12], P >,0,05).

Lidhja midis llojit tė restaurimit dhe trajtimit tė sėmundjes sė pulpės sė kryer ishte statistikisht e rėndėsishme (P <.001). Grupi i mbulimit tė plotė iu nėnshtrua trajtimit endodontik mė shpesh sesa ekstraktimit (pėrkatėsisht 5,78% kundrejt 3,37%). Vetėm 1,76% (n=7) e dhėmbėve nė grupin e mbulimit tė plotė u nxorėn krahasuar me 5,68% (n =101) nė grupin pa kurorė (ekstraktim ndoshta pėr shkak tė frakturave).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se 9% e pacientėve qė marrin restaurime tė mėdha zhvillojnė sėmundje tė pulpės. Rreziku i sėmundjes sė pulpės priret tė jetė mė i lartė te pacientėt e moshuar qė marrin restaurime tė mėdha (4 sipėrfaqe) me amalgamė.

Implikimet klinike

Njė kuptim mė i mirė i faktorėve tė rrezikut qė lidhen me fillimin e sėmundjes sė pulpės pas vendosjes sė njė restaurimi tė madh mund t'i ndihmojė dentistėt tė planifikojnė trajtimin e duhur dhe tė pėrmirėsojnė aftėsinė e tyre pėr tė diskutuar opsionet e trajtimit me pacientėt.

Pėr mė shumė informacion:

Devon M. Ptak, Anika Solanki, Lauren Andler, Janki Shingala, Deborah Tung, Shruti Jain, Elinor Alon. The pulpal response to crown preparation and cementation. J Endod 2023;49:462-8.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Ekstremisht interesant ( 1 votim / mesatar 5 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D