Ujitėsit e kanalit tė rrėnjės 2 nė 1

Endodonci | 24 Maj 2023 |

Ujitėsit e kanalit tė rrėnjės 2 nė 1


Dezinfektimi i sistemit tė kanalit tė rrėnjės ėshtė i rėndėsishėm pėr suksesin endodontik dhe mund tė arrihet pėrmes instrumenteve mekanike, ujitjes me solucione dezinfektuese dhe aplikimit tė veshjeve tė ndėrmjetme tė kanalit tė rrėnjės.

Studimet e literaturės kanė treguar se vetėm instrumentet mekanike nuk mund tė largojnė plotėsisht mikrobet e pranishme nė kanalet aksesore, anastomozat dhe tubulat e thella dentinale.

Nė fakt, afėrsisht 35-53% e sipėrfaqes sė kanalit tė rrėnjės mbetet e paprekur gjatė instrumentimit mekanik, gjė e cila rezulton nė mbajtjen e biofilmit. Nisur nga kjo ka lindur nevoja pėr njė ujitės pėr kanalin e rrėnjės tė aftė pėr tė hequr shtresėn e njollosur dhe pėr tė dezinfektuar sistemin e kanalit rrėnjėsor nė tė njėjtėn kohė, pėr tė cilin prodhuesit kanė dalė me konceptin e kombinimit tė njė agjenti kelues dhe njė dezinfektues nė njė zgjidhje tė vetme (ujitės 2 nė 1).

Pėrdorimi i njė ujitėsi 2 nė 1 me sa duket do tė zvogėlonte kohėn e trajtimit dhe do tė rriste efektivitetin e terapisė sė kanalit tė rrėnjės.

Kėto lloje tė ujitėsve 2 nė 1 pėrfshijnė:

QMix® 2 nė 1 (Dentsply Sirona, Charlotte, NC, USA) i aftė pėr tė hequr shtresėn e njollosur me tė njėjtin efikasitet si EDTA 17% ėshtė njė agjent antimikrobik efektiv kundėr biofilmave Enterococcus faecalis;

Irritrol (Essential Dental Systems, Hackensack, NJ, USA) ėshtė njė zgjidhje endodontike dezinfektuese njėfazore e prezantuar sė fundmi, e pėrbėrė nga EDTA dhe klorheksidina (CHX);

SmearOFF (Vista Dental Products, Racine, WI, USA), nga ana tjetėr, ėshtė njė agjent pėr heqjen e shtresave tė njollosjes i prezantuar sė fundmi nė endodonci. Sipas prodhuesit, pėrzierja e SmearOFF me NaOCl nuk shkakton reshje. Kjo mohon nevojėn pėr njė shpėlarje tė dytė pas ujitjes me NaOCl.

Deri mė sot, nuk ka studime krahasuese qė vlerėsojnė karakteristikat fizike dhe kimike tė solucioneve ujitėse 2 nė 1.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, i cili do tė publikohet sė shpejti nė "Journal of Dentistry", autorėt kanė vlerėsuar aftėsinė pėr tė hequr shtresėn e njollosjes nga kanalet, aktivitetin antibakterial dhe citotoksicitetin e tre ujitėsve tė rinj 2 nė 1 tė kanalit tė rrėnjės (kelator + antibakterial).

Dyzet dhėmbė me njė rrėnjė u instrumentuan mekanikisht dhe u vaditėn me QMix, SmearOFF, Irritrol ose 0.9% solucion fiziologjik (grupi i kontrollit). Ēdo dhėmb u vlerėsua pėr heqjen e shtresės sė njollosjes duke pėrdorur mikroskop elektronik skanues.

Njollat pas ndėrveprimit me hipoklorit natriumi (NaOCl) u vlerėsuan me rezonancė magnetike bėrthamore 1H dhe spektroskopi masive. Mikroskopi konfokal me skanim lazer ėshtė pėrdorur pėr tė vlerėsuar aktivitetin antimikrobik tė ujitėsve kundėr biofilmave Enterococcus faecalis.

Analizat klonogenike u kryen nė qelizat V79 tė lloj brejtėsi kinez pėr tė vlerėsuar citotoksicitetin afatshkurtėr dhe afatgjatė tė ujitėsve.

Rezultatet

Nuk u gjet asnjė ndryshim domethėnės midis QMix dhe SmearOFF nė eliminimin e shtresės sė njollosjes nga e treta koronale dhe e treta e mesme e kanalit tė rrėnjės. Nė pjesėn e tretė apikale, SmearOFF ėshtė treguar se ėshtė nė gjendje tė heqė shtresėn e njollosjes nė mėnyrė mė efektive. U tregua se Irritrol heq nė mėnyrė jo tė plotė shtresėn e njollosjes nga tė gjitha tė tretat e kanalit. Kur pėrzihet me NaOCl, njollat ishin tė dukshme vetėm me Irritrol.

QMix demonstroi njė shkallė mė tė lartė tė vdekjes sė qelizave E. faecalis dhe biovolum mė tė ulėt. SmearOFF tregoi njė rėnie mė tė madhe tė biovolumit sesa Irritrol, megjithėse ky i fundit ēoi nė njė shkallė mė tė lartė tė vdekjes sė qelizave. Irritrol ishte mė citotoksik se tė gjithė ujitėsit e tjerė afatshkurtėr. Pėr sa i pėrket citotoksicitetit afatgjatė, si Irritrol ashtu edhe QMix u zbuluan se ishin citotoksikė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar nė studime tė tjera tė ngjashme in vitro dhe in vivo, mund tė konkludohet se QMix dhe SmearOFF ofrojnė rezultate mė tė mira nė heqjen e shtresės sė njollosjes dhe nė aktivitetin antimikrobik. QMix dhe Irritrol janė mė citotoksikė se SmearOFF.

Implikimet klinike

Vlerėsimi i aftėsisė pėr heqjen e shtresės sė njollės, aktivitetit antibakterial dhe citotoksicitetit tė ujitėsve tė kanalit tė rrėnjės 2 nė 1 ėshtė i nevojshėm pėr tė siguruar qė kėto produkte tė jenė tė sigurta kur pėrdoren nė trajtimet e kanalit tė rrėnjės.

Pėr mė shumė informacion:

Nidambur Vasudev Ballala, Rajkumar Narkedamallia, Poornika Gandhia, Maria Teresa Arias-Moliz, Pilar Baca, Shubhankar Dase, Jothi Varghesef, Santosh Laxman Gaonkarg, Bola Sadashiva Satish Raoe, Joshua Frazierh, Brian E. Bergeronh, Franklin R Tayh. Biological and chemical properties of 2-in-1 calcium-chelating and antibacterial root canal irrigants. J Dent 2023;1045226.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Shumė interesant ( 3 votim / mesatar 4 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D