Molarėt maksilarė me rrėnjė tė shkrira. Vlerėsimi i trashėsisė dentino-radikulare me mikro-tomografi

Endodonci | 23 Maj 2023 |

Molarėt maksilarė me rrėnjė tė shkrira. Vlerėsimi i trashėsisė dentino-radikulare me mikro-tomografi


Shkrirja e rrėnjėve ndodh kryesisht si rezultat i njė ndėrprerjeje nė zhvillimin e mbėshtjellėsit epitelial tė Hertwig gjatė formimit tė rrėnjėve ose si rezultat i akumulimit tė ēimentos. Shkrirja e rrėnjėve ėshtė njė anomali e anatomisė sė rrėnjės qė prek pjesėn e brendshme dhe tė jashtme tė kanalit tė rrėnjės, megjithatė, studimet e fundit tė tomografisė mikro-kompjuterike (mikro-CT) dhe tomografisė sė kompjuterizuar me rreze konike (CBCT) kanė treguar se kjo nuk ėshtė e pazakontė pėr molarėt e dytė mandibular dhe maksilar.

Molarėt e dytė maksilar me shkrirje tė rrėnjėve janė raportuar nė literaturė se kanė njė anatomi tė brendshme komplekse me frekuencėn mė tė lartė tė kanaleve tė fuzionit, istmus nė tė tretėn apikale, degėzime apikale dhe kanale shtesė (Aydin, 2021). Njė studim CBCT raportoi njė incidencė 1.3 herė mė tė lartė tė periodontitit apikal pas trajtimit tė molarėve tė shkrirė krahasuar me molarėt e pabashkuar (Pereira et al., 2020).

Shkrirja e rrėnjėve mund tė jetė e plotė ose e pjesshme pėrgjatė gjatėsisė sė rrėnjės duke rezultuar nė lloje tė ndryshme shkrirjesh tė cilat sipas morfologjisė sė tyre klasifikohen nė 6-7 lloje tė dallueshme.

Ėshtė identifikuar njė "zonė rreziku" ku muret e hollė tė dentinės sė kanaleve molare meziobukale nė drejtim tė furkacionit mund tė hollohen mė tej pas procedurave endodontike, duke rritur rrezikun e perforimeve.

Mjeku endodont duhet tė jetė i vetėdijshėm pėr kėto anomali anatomike dhe tė vazhdojė me synimin pėr tė mbrojtur integritetin e rrėnjės, duke adoptuar qasje minimale invazive dhe instrumente adekuate.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar nė "International Endodontic Journal", autorėt kanė pėrcaktuar dhe kanė krahasuar trashėsinė e dentinės rreth kanaleve rrėnjėsore tė molarėve maksilarė me rrėnjė tė shkrira duke pėrdorur tomografinė mikro-kompjuterike (micro-CT).

Njė total prej 120 molarėsh maksilarė tė shkrirė me mė shumė se njė vrimė tė vetme tė veēantė tė kanalit tė rrėnjės nė kryqėzimin CE u zgjodhėn nga njė grup molarėsh maksilarė tė skanuar me njė pajisje mikro-CT (SkyScan 1172, Bruker-microCT). Trashėsia minimale e dentinės rreth kanaleve tė rrėnjės nė drejtim tė furkacionit ėshtė matur duke pėrdorur softuerin CTAn (v.1.18.8 Bruker micro-CT) nė ēdo milimetėr.

Mostrat u grupuan sipas llojit tė fuzionit dhe u krahasua trashėsia e dentinės rreth kanaleve. Tė dhėnat u analizuan statistikisht duke pėrdorur testet anova dhe testin post hoc Tukey-Kramer.

Rezultatet

Trashėsia e dentinės u zbulua se kishte njė rėnie statistikisht tė rėndėsishme nė 2 mm tė vrimės koronale, pavarėsisht nga lloji i shkrirjes. Vlerat minimale tė trashėsisė (0,30 mm) tė dentinės u gjetėn rreth kanalit tė dytė meziobukal 6 mm nga hyrja e kanalit rrėnjė.

Trashėsia e dentinės rreth kanalit meziobukal ishte dukshėm mė e madhe nė bashkimin e tipit 1 sesa nė fuzionin e tipit 2 dhe 3 (p<.05), ndėrsa kanalet distobukale dhe kanalet palatale ishin dukshėm mė tė holla nė fuzionin e tipit 3 krahasuar me tipin 1 ose 6.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se vlerat minimale tė trashėsisė sė dentinės nė molarin e dytė maksilar tė shkrirė nė zonėn disto-bukale dhe nė kanalet palatale ndryshojnė sipas llojit tė shkrirjes.

Implikimet klinike

Studimet e ardhshme tė mikro-CT duhet tė vlerėsojnė trashėsinė e murit tė dentinės para dhe pas operacionit pas llojeve tė ndryshme tė instrumenteve tė kanalit tė rrėnjės nė molarėt e bashkuar maksilarė dhe tė krahasojnė trashėsinė dentino-rrėnjė tė dhėmbėve tė bashkuar dhe jo tė bashkuar pėr tė ndihmuar endodontistėt qė tė mos ndėrhyjnė me shpime dhe stripping.

Pėr mė shumė informacion:

• Aydin H. Analysis of root and canal morphology of fused and separate rooted maxillary molar teeth in Turkish population. Niger J Clin Pract 2021;24:435-42. 
• Pereira B, Martins JN, Baruwa AO et al. Association between endodontically treated maxillary and mandibular molars with fused roots and periapical lesions: a cone-beam computed tomography cross-sectional study. J Endod 2020;46:771-7. 
• Cangül Keskin, Defne Toplu, Ali Keleŗ. Dentine thickness in maxillary fused molars depends on the fusion type: an ex vivo micro-computed tomography study. Int Endod J maggio 2023;56:637-46.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 4 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D