Mbyllja e kanalit tė rrėnjės me MTA nė ritrajtimet ortograde

Endodonci | 11 Maj 2023 |

Mbyllja e kanalit tė rrėnjės me MTA nė ritrajtimet ortograde


Mbyllja e sistemit tė kanalit tė rrėnjės ėshtė njė pjesė integrale e trajtimit endodontik jo-kirurgjikal dhe, procedura duhet tė sigurojė qė i gjithė kanali i rrėnjės tė mbyllet pa nxjerrje tė materialit mbushės tė rrėnjės pėrtej majės.

Cilėsia dhe gjatėsia e mbushjes sė rrėnjės ėshtė treguar nė literaturė si njė faktor i rėndėsishėm prognostik pėr ritrajtimin jo-kirurgjikal, dhe teknikat termoplastike dhe ato tė paketimit tė ftohtė ofrojnė cilėsi tė pranueshme mbushjeje, por tregojnė rezistencė tė kufizuar ndaj dėmtimit dhe mikroinfiltrimeve.

Rrjedhimisht, ngjitėsit biokeramikė janė zhvilluar me qėllim tė pėrmirėsimit tė aftėsisė mbyllėse, efektit antimikrobik dhe biokompatibilitetit tė mbushjes konvencionale.

Ndėrsa kėto materiale biokeramike demonstrojnė veti tė avancuara mbyllėse, ato mund tė mos kenė karakteristika tė ngjashme me ēimenton me agregat tė pamodifikuar tė trioksidit tė mineralit (MTA), por shumė pak studime klinike kanė ekzaminuar efektin e MTA-sė nė rezultatet e ritrajtimit endodontik.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv, qė do tė publikohet sė shpejti nė "Journal of Endodotics", autorėt kanė ekzaminuar rezultatet e trajtimit nė tre grupe duke krahasuar tre nivele tė mbylljes sė kanalit tė rrėnjės: mbimbushje, flush dhe nėnmbushje pas ritrajtimit ortograd dhe vulosjes me MTA.

U pėrfshinė 250 pacientė me 264 dhėmbė tė diagnostikuar mė parė pėr periodontit apikal persistent. Tė gjithė dhėmbėt u mbushėn me MTA dhe shkalla e nivelit tė mbushjes pėrfundimtare u mat nė lidhje me foramenin apikal.

Pas 6 muajsh ndjekje, tė gjitha rastet e pashėruara u trajtuan me ndėrhyrje kirurgjikale.

Pėrmasat e lezionit preoperativ dhe shkalla e obturimit me MTA u vlerėsuan dhe u kryen ndjekjet nga 24 deri nė 72 muaj.

Regresioni i shumėfishtė linear dhe analiza nga koha nė ngjarje duke pėrdorur softuerin Stata 17 (StataCorp LLC, College Station, TX) u pėrdorėn pėr tė vlerėsuar tė dhėnat.

Rezultatet

99 nga 108 dhėmbė me mbushje tė tepėrt (91.7%), 90 nga 103 me mbushje me flush (87.4%) dhe 10 nga 53 dhėmbė tė pambushur (18.9%) u shėruan dhe u konsideruan tė suksesshėm pa pasur nevojė pėr kirurgji brenda 48 muajve tė ardhshėm.

Kur u pėrfshinė rezultatet kirurgjikale, shkalla e kombinuar e kurimit ishte 93.2%.

Madhėsia e plagės para operacionit u zbulua se ishte njė parashikues i rėndėsishėm i dėshtimit tė shėrimit tė ritrajtimit. Njė rritje prej njė milimetri nė madhėsinė e lezionit nė bazė rezultoi nė njė rrezik tė pėrllogaritur tė rritur tė operacionit qė varion nga 11% (95% CI 1.04, 1.18) nė 38% (95% CI 1.22, 1.58).

Krahasuar me mbushjen e tepėrt dhe mbushjen me flush, nėnmbushja u shoqėrua me njė rritje afėrsisht trefish tė nevojės pėr ndėrhyrje kirurgjikale dhe u karakterizua nga shėrim i vonuar.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se mbushja me MTA ėshtė njė opsion i vlefshėm ritrajtimi pėr dhėmbėt me dėshtim primar tė trajtimit endodontik.

Mbushjet me MTA tė vendosura nė rrafsh ose tė tejmbushura nuk ndikojnė negativisht nė rezultatet e shėrimit. Megjithatė, mosmbushja me MTA rrit shanset pėr mos shėrim dhe nevojėn pėr ndėrhyrje kirurgjikale.

Pėr mė shumė informacion:

Yoshi Terauchi, Kingsley Wong, Mahmoud Torabinejad, George Bogen. The effect of MTA obturation levels on the outcome of endodontic retreatment: an observational study. J Endod 2023;S0099-2399(23)00214-5; https://doi.org/10.1016/j.joen.2023.04.004.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D