Endodoncia rigjeneruese me plazmė tė pasur me trombocite

Endodonci | 20 Prill 2023 |

Endodoncia rigjeneruese me plazmė tė pasur me trombocite


Procedurat endodontike rigjeneruese (REP) deri mė tani janė kryer kryesisht nė dhėmbėt e papjekur dhe vetėm kohėt e fundit kanė filluar tė aplikohen edhe nė trajtimin e dhėmbėve tė pjekur pėr shkak tė rezultateve inkurajuese nė dhėmbėt e rinj tė pėrhershėm tė papjekur.

Megjithėse indi i rigjeneruar nuk ėshtė ind i vėrtetė i pulpės, mbushja e kanalit tė rrėnjės me inde tė pacientit nė vend tė njė materiali artificial ofron pėrfitime tė tilla si rindėrtimi i sistemit neurovaskular, i cili do tė krijonte njė pėrgjigje imune kundėr mikrobeve.

Procedurat endodontike rigjeneruese kėrkojnė tre komponentė bazė: qelizat staminale, skelat dhe aktivizuesit.
Plazma e pasur me trombocite (PRP) ėshtė gjenerata e parė e koncentrateve tė trombociteve dhe pėrmban 4% qeliza tė kuqe tė gjakut, 95% trombocite dhe 1% qeliza tė bardha tė gjakut. Numri i trombociteve nė mpiksjen e PRP-sė i kalon 2 milion/μl me njė rritje tė pėrqendrimit tė trombociteve nga 160% nė 740% nė krahasim me mpiksjen e gjakut.

Plazma e pasur me trombocite ėshtė propozuar si njė skelė autologe e pasur me faktor tė rritjes dhe formon njė matricė fibrine tredimensionale qė ndihmon nė kapjen e faktorėve tė rritjes tė dobishme nė pėrhapjen e trungut qelizor pėr tė nxitur shėrimin dhe rigjenerimin e indeve. Kjo ndihmon nė arritjen e qėllimeve tė REP duke pėrfshirė zgjidhjen e shenjave/simptomave klinike dhe shėrimin e kockave periapikale.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė provė klinike me pėrzgjedhje rastėsore tė botuar nė "International Endodontic Journal", autorėt kanė vlerėsuar dhimbjen postoperative dhe shėrimin e molarėve mandibular tė maturuar nekrotik me periodontit periapikal pas trajtimit konvencional endodontik krahasuar me ato tė trajtuara me rivaskularizimin e pasur tė trombociteve (PRP) nė plazmė.

Njėzet e tetė pacientė u pėrfshinė nė studim pas konfirmimit tė diagnozės klinikisht dhe radiografikisht. Nė vizitėn e parė u pėrgatitėn dhėmbėt molarė mandibular tė tė dy grupeve dhe njė pastė antibiotike e dyfishtė u injektua nė zgavrėn e pulpės dhe u mbyll me jonomer xhami.

Nė vizitėn e dytė, pacientėt u ndanė rastėsisht nė njė nga dy grupet:
• Grupi 1 ose kontrolli nė tė cilin u krye trajtimi standard endodontik, i plotėsuar me teknikėn e kondensimit lateral;
• Grupi 2 ose grupi i ndėrhyrjes nė tė cilin u krye teknika e rivaskularizimit PRP. Pas pėrgatitjes dhe dezinfektimit tė kanalit tė rrėnjės, tė kryer nė tė njėjtėn mėnyrė si nė grupin 1 dhe nė grupin 2, kanalet u thanė dhe u krye mbiinstrumentimi i qėllimshėm duke pėrdorur madhėsinė e skedarit K # (20-30) pėr tė mundėsuar zgjatjen me 2-3 mm pėrtej kulmit nė rajonin periapikal pėr tė nxitur gjakderdhje pranė vrimės apikale. Mė pas u krye injektimi i PRP-sė nė kanale. Njė membranė CollaCote (Zimmer Dental) u fut mė pas nė kanale e ndjekur nga njė shtresė e agregatit tė trioksidit tė bardhė mineral (MTA) (Cerkamed MTA1; Wojciech). Njė top pambuku i lagėsht u vendos mbi MTA dhe dhėmbi u rivendos pėrkohėsisht duke pėrdorur njė jonomer xhami (Ketac Molar; 3M ESPE). Pas 1 jave xhami jonomeri u zėvendėsua me rrėshirė kompozite (MultiCore Flow; Ivoclar Vivadent).

Pėrgatitja e PRP-ve

Gjaku venoz u mblodh nga venat e parakrahut dhe mė pas u transferua nė njė tub vakum steril citrat natriumi. PRP-tė u pėrgatitėn me teknikė tė vetme centrifugimi. Faktori i rritjes i pasur me trombocite (PRGF, i vendosur menjėherė sipėr eritrociteve) u mblodh duke pėrdorur njė pipetė automatike, u transferua nė njė tub steril dhe u aktivizua me 10% klorur kalciumi pėr t'u pėrdorur si lėngu qė do tė injektohet nė kanalet e rrėnjės.

Nė tė gjithė dhėmbėt shkalla e dhimbjes spontane u vlerėsua duke pėrdorur shkallėn numerike tė vlerėsimit (NRS) para operacionit dhe pas operacionit pas 6, 12 orėsh dhe ēdo ditė pėr 5 ditė. Pacientėve iu dha njė placebo pėr t'u administruar nė rast dhimbjeje. Nė rast tė dhimbjes sė vazhdueshme u pėrshkrua njė analgjezik (ibuprofen 400 mg).

Shėrimi klinik dhe radiografik u vlerėsua pas 6 dhe 12 muajsh. Tė gjitha tė dhėnat demografike, bazė dhe rezultate u mblodhėn dhe u analizuan statistikisht.

Rezultatet

Pėr sa i pėrket ashpėrsisė sė dhimbjes pas revaskularizimit/obturimit, nuk u gjet asnjė ndryshim statistikisht domethėnės midis dy grupeve nė tė gjitha intervalet kohore tė hulumtuara, pėrveē pas 12 orėsh ku grupi i rivaskularizimit tregoi njė prevalencė statistikisht domethėnėse mė tė lartė tė mungesės sė dhimbjes sesa nė grupin e trajtimit endodontik.

Pėr sa i pėrket shėrimit, lezionet periapikale u zvogėluan ndjeshėm nė pėrmasa krahasuar me ato para operacionit nė tė dy grupet pa dallime tė rėndėsishme midis tė dyve.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se rivaskularizimi me PRP mund tė jetė njė trajtim alternativ i vlefshėm ndaj endodoncisė tradicionale tė kanaleve tė rrėnjės, por prova klinike tė mėtejshme me pėrzgjedhje rastėsore me teknika tė standardizuara dhe periudha mė tė gjata ndjekjeje janė tė nevojshme pėr rezultate mė tė besueshme.

Implikimet klinike

Provat e mėtejshme klinike me pėrzgjedhje rastėsore me teknika tė standardizuara dhe madhėsi mė tė mėdha tė mostrės kėshillohen pėr njė nivel mė tė lartė tė provave pėr tė vlerėsuar nėse procedurat rigjeneruese mund tė bėhen njė qasje premtuese pėr trajtimin e molarėve nekrotikė tė pjekur nė tė ardhmen.

Pėr mė shumė informacion:

Yassmin Elsayed Ahmed, Geraldine Mohamed Ahmed, Angie Galal Ghoneim. Evaluation of postoperative pain and healing following regenerative endodontics using platelet-rich plasma versus conventional endodontic treatment in necrotic mature mandibular molars with chronic periapical periodontitis. A randomized clinical trial. Int Endod J aprile 2023;56:404-18.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D