Kalcifikimet e pulpės dentare. Hipoteza tė reja pėr formimin e tyre

Endodonci | 5 Prill 2023 |

Kalcifikimet e pulpės dentare. Hipoteza tė reja pėr formimin e tyre


Kalcifikimet e pulpės (PC) gjenden shpesh brenda dhomave tė pulpės dhe kanaleve tė rrėnjės, duke e bėrė trajtimin endodontik edhe mė sfidues.

Kalcifikimet e pulpės janė mikroskopikisht tė dukshme te mė shumė se 50% e dhėmbėve te tė rinjtė dhe nė gati 100% tė dhėmbėve te njerėzit mbi 50 vjeē. Kjo mund tė ēojė nė hipotezėn se PC-tė janė njė sėmundje degjenerative e lidhur me moshėn.

Disa studime tė literaturės kanė raportuar faktorė tė ndryshėm rreziku pėr kalcifikimin e indeve endodontike, si nivelet e glukozės, kariesi, traumat e ndryshme, trajtimi ortodontik, administrimi i statinave dhe kortikosteroideve, disa sėmundje sistemike dhe disa sėmundje gjenetike.

Pulpa dentare ėshtė njė ind mezenkimal i inervuar dendur nga fibrat shqisore. Megjithatė, disa studime tė literaturės sugjerojnė se nervat ndijor luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė formimin dhe mineralizimin e indeve tė forta tė dhėmbėve.

Kalcifikimet e pulpės (PC) shpesh shfaqen nė lidhje tė fortė me tufat e fibrave nervore, duke treguar njė rol potencialisht tė rėndėsishėm tė nervave dentarė nė formimin e PC-ve. Pėr mė tepėr, meqenėse peptidi i lidhur me gjenin e kalcitoninės (CGRP) sekretohet nga fibrat nervore shqisore, ai ėshtė i pėrfshirė nė formimin fiziologjik dhe patologjik tė kockave, prandaj mund tė ndodhė qė inflamacioni/irritimi kronik i nervave ndijor tė nxisė fillimin e kalcifikimeve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim laboratorik tė kryer te minjtė, qė do tė publikohet sė shpejti nė "Journal of Endodontics", autorėt kanė pėrcaktuar nėse inflamacioni/irritimi kronik i nervave ndijor mund tė nxisė fillimin e kalcifikimeve tė pulpės (PC).

Autorėt krijuan njė model tė inflamacionit/irritimit tė nervit ndijor alveolar inferior (IAN) nga lidhja e tė njėjtit dhe reagimi ndaj rregullimit tė fytyrės u analizua dhe u konsiderua si njė masė e ndjesisė sė dhimbjes nė kėto kafshė.

Tetėmbėdhjetė minjtė Wistar 8-9 javėsh u ndanė rastėsisht nė tre grupe:
Grupi 1 ose grupi i kontrollit pa trajtim;
Grupi 2 ose grupi operativ i simulimit pa kufizim nga lidhja kronike e nervit alveolar inferior IAN;
Grupi 3 ose grupi i trajtimi tė shtrėngimit kronik tė nervit alveolar inferior IAN (IAN-CCI) me lidhje.

Nė grupin 3 minjtė u anestezuan dhe iu bė njė prerje horizontale ekstra-orale, u ekspozua muskuli maseter dhe mė pas kocka. Korteksi i ramusit mandibular u hoq me gėrvishtje dhe u kryen 4 ligatura rreth IAN-it nė afėrsi tė foramenit mandibular.

Nė fund, muskuli maseter dhe lėkura u qepėn dhe minjve iu injektuan njė antibiotik pėr 3 ditė pėr tė parandaluar infeksionin. Nė Grupin 2 u ekspozua IAN dhe tė njėjtat procedura si nė Grupin 3 u kryen pa aplikuar ligaturat.

Kalcifikimet e pulpės u pėrcaktuan me imazhe dhe analiza histologjike dy muaj pas operacionit.

Rezultatet

Minjtė nė Grupin 3 (IAN-CCI) shfaqėn sjellje spontane tė lidhura me dhimbjen. Analiza imazherike dhe histologjike tregoi mė shumė grimca tė kalcifikuara nė molarėt e parė dhe tė dytė tė inervuar nga IAN 60 ditė pas acarimit tė kėtij tė fundit nga ligaturat.

Kėto masa tė kalcifikuara kishin strukturė tė ngjashme me dentinėn dhe pėrmbanin tubula tė rrallė dhe tė orientuar nė mėnyrė tė ērregullt.

Krahasuar me grupet 1 dhe 2, odontoblastet gjenden nė periferi tė pulpės sė rrėnjės tė rreshtuar pėrgjatė njė shtrese mė tė trashė predentine. Pėr mė tepėr, mė shumė nerva CGRP-pozitive tė peptideve tė lidhura me kalcitoninėn nė grupin 3 IAN-CCI.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se inflamacioni/irritimi i nervit ndijor IAN nxit formimin e PC-ve dhe rritja e densitetit tė fibrave tė imunoetiketuara me CGRP ndoshta kontribuon nė kėtė proces.
Kjo nxjerr nė pah rėndėsinė e nervave ndijor dentarė nė formimin e kalcifikimeve pulpale.

Implikimet klinike

PC-tė janė njė ērregullim multifaktorial me patogjenezė tė pasigurt dhe shpesh duket se ka njė korrelacion tė fortė me vendndodhjen e trakteve nervore nė indin e pulpės dentare.

Studimi aktual zbuloi se acarimi i dėmshėm i nervave ndijor promovon PC-tė dhe peptidi i lidhur me gjenet e kalcitoninės ka tė ngjarė tė kontribuojė nė kėtė proces. Midis tyre, neuropeptidet, veēanėrisht peptidi CGRP i lidhur me gjenin e kalcitoninės, i ēliruar nga nervat ndijor periferik, janė tė pėrfshirė fuqishėm nė patogjenezėn e osifikimit heteropik neurologjik (HO).

Studimet e mėparshme kanė sugjeruar qė niveli i shprehjes sė CGRP ėshtė mė i lartė te dhėmbėt e prekur nga kariesi, tė traumatizuar ose tė trajtuar ortodontikisht dhe tė gjithė kėta faktorė mund tė kontribuojnė nė njė incidencė mė tė lartė tė kalcifikimeve pulpale.

Ėshtė e nevojshme tė merret nė konsideratė se CGRP luan njė rol jetik nė formimin e PC-ve duke siguruar njė mjedis pro-kalcifik pas acarimit tė nervit ndijor dentar.

Pėr mė shumė informacion:

Chaoning Zhan, Minchun Huang, Jiao Zeng, Ting Chen, Yanli Lu, Junyang Chen, Xinzhu Li, Linying Yin, Xiaojun Yang, Jin Hou. Irritation of dental sensory nerves promotes the occurrence of pulp calcification. J Endod 2023 Feb 8;S0099-2399(23)00003-1. doi: 10.1016/j.joen.2023.01.001.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D